Królik jak pies

Od lat przyjął się w naszym kraju zwyczaj traktowania królików jak przysłowiowego „gryzonia” a przecież królik gryzoniem nie jest. Przeczytajcie kilka słów o tym jak przyjęło się traktowanie królika i co powinniśmy zmienić biorąc przykład aż z innego kontynentu.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Jak jest

Królik jest przeważnie kupowany na prezent dla dziecka, jako pierwsze zwierzątko. Nie zawsze więc decyzja o jego zakupie jest w 100% przemyślana. Podobnie nowi właściciele nie zwracają zbyt dużej uwagi co do odmiany królika. Hodowcy najczęściej są pytani o to zwierzę, które nie urośnie za duże i jest zdrowe. To zdecydowanie zbyt wąski opis. Podobnie ma się rzecz w domu. Wsadzony do niezbyt dużej, optymalnej klatki z sianem i trocinami, poidłem oraz miską z pokarmem. Dziecko przygląda się królikowi zza krat, czasem biorąc na ręce w obecności mamy, chwile pobiega po pokoju. Być może kilka razy w życiu przejedzie się w transporterze do weterynarza a jeśli dzieci są co do niego delikatne co jakiś czas pobawią się z królikiem dając mu smakołyk albo czesząc. W wielu krajach odchodzi się już od spędzania czasu z króliczkiem w ten sposób a wręcz przeciwnie traktuje się królika jak psa. Sprowadzanie królika do istoty, która doskonale sama się sobą zajmie i nie potrzeba spędzać z nią czasu na zabawie czy pielęgnacji to błąd, który niestety jest nadal powszechny.


Jak powinno być


Najbardziej widać to w Stanach Zjednoczonych gdzie ludzie królika traktują jak równego sobie członka rodziny. Sam wybór jego gatunku nie jest obojętny. Przecież jest tak dużo odmian i ras. Są krótko lub długowłose, z oklapniętymi lub sterczącymi uszami. Są miniaturki oraz o większym rozmiarze. Każdy z oprócz wyglądu charakteryzują się innym usposobieniem. Kiedy już nowy pupil pojawi się w domu w pokoju czeka na niego nie tylko baaardzo duża klatka ale także dodatkowy wybieg bez krat. W klatce gdzie królik ma swoją miseczkę (zawsze powinna być ciężka, ceramiczna, bo króliczek lubi ja przechylać i wyrzucać zawartość) i poidło ze świeża wodą. Pod ściółkę w postaci trocin lub papierowej ściółki kładzie się podkład chłonący, żeby mocz nie pływał po dnie kuwety od klatki. Sianko podawane jest zawsze w paśniku. Jest tez w rogu specjalna kuweta z chłonnym podłożem który należy regularnie czyścić jak kuwetę dla kota. Króliki maja specjalne legowisko do spania (wygląda jak miniaturowe legowisko dla psa) ale można tez iść o krok dalej i kupić „łóżeczko” dosłownie – małe, drewniane z pościelą. Królik to mądre zwierzątko i można je bardzo udomowić. To zwierzak z którym niczym z psem można wychodzić na spacery w puszorku, bawić się w zabawki interaktywne, uczyć sztuczek, zabierać ze sobą niemal wszędzie. Są króliki które wiedzą nawet czym jest plaża albo długie wylegiwanie się na słońcu w ogrodzie w specjalnych kojcach i domkach ogrodowych.


Królik zza oceanu prawie nigdy nie ma zamkniętych drzwi swojej klatki, ma dostęp do niemal wszystkich pomieszczeń w domu gdzie ma kojec dziecięcy do zabawy ale też dodatkowe legowisko do spania. Dodatkowo takie Bunny uwielbia bawić się matą edukacyjną, która wygląda jak ta dla dzieci! Królik chodzi po domu gdzie chce ( trzeba pamiętać o zabezpieczeniu kabli, rzeczy podłączonych do prądu, malutkich przedmiotach). Królik ma dużo własnych zabawek (wyjmowane kubki, karuzele z przysmakami, przysmaki w formie muffin, donutów, lizaków czy lodów, urozmaicona dietę w postaci kolb czy ciasteczek a nawet tortu.

Królik w Stanach żyje w zgodzie również z psami i jest traktowany jak jeden z nich. Jest przebierany w ubranka przypominające śpioszki. Takie królicze gwiazdy potrafią zebrać tysiące obserwujących na social media i być prawdziwymi celebrytami, których nawet pies by się nie powstydził.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz