Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów!

Życie z psem to nie tylko przyjemności, ale również wiele obowiązków. Zobowiązanie wobec zwierzęcia może trwać przez długie lata. Dla większości opiekunów troska o zdrowie zwierzęcia to priorytet. Oto przegląd ras, które znane są z tego, że osiągają imponujący wiek.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

RANKING OTWIERA CHIHUAHUA

Zaskakujące może być to, że jedną z najdłużej żyjących ras psów jest niewielki Chihuahua. Jest to rasa uważana za najmniejszą. Jest również niezwykle energiczny i ma radosne usposobienie. Pomimo swoich niewielkich gabarytów, te psiaki potrafią żyć nawet do dwudziestu lat. Długość ich życia zależy jednak od wielu czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna i opieka weterynaryjna. Ze względu na swoje gabaryty, są bardzo podatne na urazy. Nie należy ich forsować zbyt dużą aktywnością fizyczną. Istotne w ich przypadku jest także trzymanie diety.

MIEJSCE DRUGIE: JAMNIKI

Kolejnym długożyjącym psem jest jamnik. Mowa tutaj zarówno o jamniku standardowym jak i miniaturowym i króliczym. Średnia długość życia tych psów wynosi od dwunastu do szesnastu lat. Należy jednak pamiętać o tym, że psy te ze względu na swoją niestandardową budowę ciała, mają specjalne potrzeby. Należy dbać o odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, dietę oraz regularne badania stawów. Pieski te narażone są szczególnie na choroby i urazy kręgosłupa oraz stawów. Niezalecane w ich przypadku jest częste chodzenie po schodach.

NA MIEJSCU TRZECIM: SHIBA INU

Shiba Inu, rasa psa pochodząca z Japonii, to również jedna z ras znanych z długiego życia. Te niezależne, pewne siebie psy mogą żyć od dwunastu do szesnastu lat. Regularne wizyty u weterynarza, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania ich zdrowia. Jak większość ras pierwotnych, są odporne na choroby.

SHIBA INU

OWCZARKI NIEMIECKIE TEŻ SĄ DŁUGOWIECZNE

Owczarek niemiecki to nie tylko inteligentna i lojalna rasa, ale również jedna z tych, które mogą żyć stosunkowo długo. Średnio żyją od dziesięciu do czternastu lat. Jednak aby osiągnąć ten imponujący wiek, potrzebują właściwej opieki, zdrowej diety i regularnych kontroli u weterynarza. Owczarki często cierpią na choroby stawów. Szczególnie istotna jest więc ich profilaktyka. Jeśli chcemy ,aby nasz owczarek żył długo – wybierzmy szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Odpowiedzialny hodowca dba o dobre oraz zdrowe skojarzenia. Wybiera do tego osobniki przebadane oraz wolne od chorób.

MIEJSCE PIĄTE: SZNAUCER MINIATUROWY

Sznaucer miniaturowy to rasa, która zaskakuje swoją długowiecznością. Mogą żyć od dwunastu do piętnastu lat, a nawet dłużej przy odpowiednim trybie życia. Regularne badania weterynaryjne, zrównoważona dieta i aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania ich zdrowia.

POD SZÓSTKĄ MAMY DALMATYŃCZYKI

Dalmatyńczyki, znane z charakterystycznej sierści w kropki, to rasa, która może żyć od dziesięciu do trzynastu lat. Odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie nadwagi i regularne badania weterynaryjne to kluczowe czynniki wpływające na ich długowieczność. Psy te mają niestety dużą tendencję do tycia. Należy zwracać szczególną uwagę na ich kondycję, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

dalmatyńczyk

PODSUMOWANIE

Długość życia psa zależy od wielu czynników, w tym genetyki, opieki, diety i aktywności fizycznej. Niezależnie od rasy, każdy pies zasługuje na właściwą opiekę, która obejmuje regularne wizyty u weterynarza, zdrową dietę, aktywność fizyczną i miłość od swojego właściciela. Wybór odpowiedniej rasy, uwzględniając te czynniki, może pomóc w zapewnieniu długiego i zdrowego życia naszym wiernym towarzyszom.

Pamiętajmy o tym, że wiele jest w naszych rękach. Otaczając zwierzaka odpowiednią opieką, jesteśmy w stanie wydłużyć jego życie. Wybierając psa zwróćmy uwagę na źródło z którego go kupujemy/adoptujemy. Jeśli decydujemy się na psa rasowego, wybierzmy hodowlę należącą do FCI. Nie dajmy się skusić niższą ceną za psa z pseudohodowli. Takie zwierzaki często kojarzone są w sposób nieodpowiedzialny. Nie posiadają niezbędnych badań, a ich rozmnażanie służy jedynie celom zarobkowym.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Rasy psów: dalmatyńczyk

Rasy psów: owczarek niemiecki

Wiek psa i kota do ludzkiego życia

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Chihuahua – najmniejszy pies na świecie

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz