
Laser do zabawy z kotem – czy to dobry pomysł?
Czas czytania: 3 min

Kot jako łowca musi zdobyć swoją ofiarę
Jeśli szukasz argumentu, który jest banalnie prosty i szybko rozwieje Twoje wątpliwości, to weźmy pod uwagę chociażby kocią naturę, którą jest chęć polowania. Każde wyjście na łowy powinno skończyć się nagrodą w postaci zdobytej ofiary. W przypadku poruszania laserem, kot nigdy nie osiąga zamierzonego celu. Patrząc więc na podłoże behawioralne, jest to dla niego frustrujące i źle wpływa na zachowanie, a już na pewno nie możemy potraktować zabawy tym gadżetem, jako prawdziwego czasu poświęconego na polowanie, które przyniesie kotu satysfakcję.
W przypadku zaspokojenia kocich instynktów o wiele lepiej sprawdzą się zabawki, które może on rzeczywiście zdobyć. Warto, byśmy nasze małe czworonogi traktowali jako mini wersję dzikich zwierząt – np. tygrysów. Czy wyobrażacie sobie, by tak inteligentne zwierzę uganiało się za laserem i czuło z tego czystą satysfakcję? To scenariusz wprost niemożliwy. Podchodźmy więc do swoich pupili z takim samym zrozumieniem i dajmy im to, czego rzeczywiście potrzebują.

Czy laser może być dobrym rozwiązaniem?
Zaskoczę Cię. Laser mimo wszystko ma kilka dobrych zastosowań, które polecam wykorzystać. Bez wątpienia ten gadżet szybko zyskuje uwagę naszego zwierzaka, w takim razie – w jaki sposób warto to wykorzystać? Jeśli Twój kociak niechętnie spędza czas na drapaku, który jest niczym ogromne drzewo, ale wciąż nie wzbudza zainteresowania futrzaka, to warto zaprowadzić go tam… za pomocą lasera! Możesz się zdziwić, gdy nagle zacznie spędzać tam więcej czasu i drapać namiętnie sizalowe sznurki. Co więcej, możesz przy pomocy lasera zachęcić go do większej aktywności fizycznej – np. poprzez wspinanie się na wspomnianym słupku, wprost do samego sufitu. Ważne, by użycie tego gadżetu zawsze zakończyło się nagrodą – cokolwiek nią będzie.
Uważaj – laser może być szkodliwy!
Nieodpowiednie stosowanie tej zabawki wpływa nie tylko na kwestie behawioralne, ale także zdrowotne. Absolutnie nie można celować nim w oczy kota, jak i prosto w pyszczek. Musimy unikać także odbijania się lasera od lustrzanych przedmiotów. Tego typu zachowanie może doprowadzić do pogorszenia się wzroku kociaka.
Pamiętaj, że wszystkie kocie gadżety powinny być dobierane rozważnie i przede wszystkim używanie ich powinno odbyć się zgodnie z zaleceniami – zarówno producenta, jak i behawiorystów, którzy potrafią rozłożyć kocie zachowanie, czy też upodobania, na czynniki pierwsze. Jeśli bardzo zależy Ci na wprowadzaniu lasera do życia zwierzaka – trzymaj się złotych zasad, które tutaj umieściliśmy. Natomiast jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego gadżetu – odpuść! Z pełnym zaufaniem polecamy klasyczną wędkę, która jest niezastąpionym przyjacielem każdego szanującego się mruczka.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj