Kynofobia, czyli lęk przed psem

Lęk przed psami często przybiera postać fobii. W medycznym słowniku określenie nadmiernego lęku przed psami nazywane jest kynofobią lub dogofobią.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

W świecie zwierząt wyróżnia się wiele zoofobii. Na pewno znasz kogoś kto panicznie boi się węży, żab czy pająków. Każda z nich ma swoje określenie. To samo dotyczy psów.

NIEKTÓRZY Z NAS BOJĄ SIĘ PSÓW

W naszym kraju psy można spotkać na każdym kroku, a z roku na rok rośnie świadomość odnośnie opieki nad tymi tymi zwierzętami. Psy widzimy w bajkach, filmach, pracujące w służbach, jako terapeutów, ale najczęściej jako najlepszych przyjaciół człowieka, członków rodziny. Dla wielu osób strach przed psami jest czymś zupełnie niezrozumiałym i absurdalnym. Jednak w innych ten mały, kudłaty i niezwykle sympatyczny Puszek może wywołać uczucia, które doprowadzą do ataku paniki. Takim osobom należy zapewnić, jeśli tylko to możliwe – komfort oraz pełne zrozumienie.

LĘKI NIE WYNIKAJĄ ZE ZŁEJ WOLI

To bardzo złożony, psychologiczny proces, który zachodzi w układzie nerwowym. Nie ma magicznych pigułek ani syropów, które po połknięciu trafią w źródło problemu i pozwolą się zrelaksować. Leczenie fobii odbywa się na zasadzie psychoterapii i trwa w zależności od nasilenia problemu od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Należy zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju fobie dotykają aż 20% społeczeństwa. Oznacza to, że w gronie Twoich przyjaciół również mogą się znaleźć takie osoby, a na pewno jest duże tego prawdopodobieństwo.

JAK POWSTAJE KYNOFOBIA?

Kynofobia najczęściej bierze się ze złego doświadczenia, które dotknęło nas w dzieciństwie. Pogryzienie, nieoczekiwany wyskok psa na dziecko, oglądanie walki dwóch psów, opowieści osób ze złym doświadczeniem z psami – to wszystko może wpłynąć na rozwinięcie fobii. W dorosłym życiu, w trakcie spotkania z psem odzywają się wspomnienia. Osoba z zaburzeniem lękowym nie jest w stanie racjonalnie analizować sytuacji. W takim momencie pies staje się realnym zagrożeniem, a emocje wytwarzające się w głowie traktują psa jak realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

JAK LECZYĆ STRACH PRZED PSEM?

Fobię należy leczyć od momentu, kiedy zobaczymy, że dziecko doświadcza lęku na widok psa. Co najważniejsze – nie zaobserwowano, aby dorosłe osoby mogły wytworzyć w sobie kynofobię. To okres dziecięcy i złe doświadczenia w jego trakcie mają odzwierciedlenie w dorosłym życiu.

Kynofobię można leczyć pod okiem psychoterapeuty, a oprócz tego spróbować zaprzyjaźnić się z niezwykle łagodnym psem (tu na pomoc mogą przyjść dogoterapeuci, których psy są oazami spokoju). Można również oglądać filmy, które złagodzą obraz postaci psa. Mowa o filmach w których zauważymy psią miłość, wierność czy oddanie. Warto również rozmawiać z właścicielami psów, odwiedzać psie przedszkola (nawet z daleka obserwować urocze szczeniaki). Nie można robić nic na siłę, a każde podjęte działanie warto skonsultować ze specjalistą.

PIES TO NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Żyjemy w świecie, gdzie trudno jest unikać psów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby osoby dotknięte dogofobią zaczęły ją leczyć jak najwcześniej. Życie w środowisku, gdzie co chwilę napotyka się bodziec uruchamiający lęk nie jest ani przyjemne ani zdrowe. Bardzo dużo zależy od nas samych, ale korzystanie z pomocy psychoterapeuty jest kluczowe i nie powinno się tego pomijać. Pies, to najlepszy przyjaciel człowieka. Żaden nie rodzi się z ochotą na zabijanie ludzi. Często to nieodpowiedzialni właściciele doprowadzają do sytuacji, które potrafią w kimś odbić piętno na całe życie. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy osoby z lękami. Nie pozwalajmy, aby nasze psy zaburzały komukolwiek jego strefę komfortu.

ZOBACZ TEŻ

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Jak zmniejszyć stres u psa podczas sylwestra?

Badania geriatryczne u psów seniorów

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz