Mity na temat kociego życia
Czas czytania: 3 min
9 żyć
Ten mit wywodzi się prawdopodobnie ze starożytnego Egiptu, gdzie te piękne stworzenia były uważane wręcz za bóstwa, a skoro już przy tym temacie jesteśmy, jeden z tamtejszych cenionych bogów – Atum Ra – był przedstawiony pod postacią kota, którego symbolem była liczba 9. Stąd zapewne wzięło się nawiązanie do “9” żyć.
Spadanie na cztery łapy
Chcielibyśmy, żeby koty rzeczywiście zawsze upadały szczęśliwie… ale niestety tak nie jest. Mit o “spadaniu na cztery łapy” powstał prawdopodobnie przez to, jak skonstruowana jest budowa ciała tych zwierzaków – nie da się zaprzeczyć, że jest ona bardzo elastyczna, co sprawia, że rzeczywiście udaje im się uniknąć wielu urazów, ale nie daje to gwarancji, że każdy upadek szczęśliwie się skończy. Koty nie zawsze spadają na cztery łapy – zwłaszcza jeśli wypuszczamy je na nieogrodzone siatką balkony, bądź nie zabezpieczamy okien, przez co mogą się w nich zaklinować lub wypaść.
Czarny kot przekraczający jezdnię przynosi pecha
Koty o czarnym umaszczeniu w czasach średniowiecznych przeszły prawdziwe piekło. Wierzono tak bardzo w to, że przynoszą one pecha, że poskutkowało to ich paleniem, wieszaniem, topieniem, obdzieraniem ze skóry, czy nawet… murowaniem w ścianach. Mówi się, że tego typu praktyki przyczyniły się do wybuchu epidemii dżumy, którą rozniosły szczury – wcześniej polowały na nie koty, których w tamtych czasach ze względu na liczne mordy, była garstka.
Oczywiście czarny kot nie przynosi pecha! A co więcej – w niektórych miejscach na świecie był on paradoksalnie uznawany za… przynoszący szczęście! W zabobony nigdy nie warto wierzyć – zwłaszcza w tak absurdalne.
Kot może pić mleko
Głównie bajki i ogólnie rzecz biorąc telewizja, wypromowały to, że kot może pić mleko. Otóż absolutnie nie! W krowim mleku znajduje się laktoza, zupełnie inna niż w pokarmie, którą otrzymują kociaki od swojej mamy, gdy są małe i tej konkretnej, krowiej laktozy, zwierzę po prostu nie toleruje, tak samo jak wielu ludzi. Pamiętajcie, że świadomie dając zwierzakowi ten pokarm, narażacie go na bóle brzucha, problemy skórne, wymioty, czy też inne objawy. Nawodnienie w tym przypadku powinno opierać się po prostu na wodzie. Istnieją także specjalne “kocie mleczka”, które można całkowicie bezpiecznie podawać czworonogom.
Słysząc koci mit, pamiętajcie, że koniec końców – to tylko mit, do którego warto podejść na chłodno. Każdy futrzak to pełne miłości stworzenie i nie warto przywiązywać swojej uwagi do zabobonów, a jeśli ktoś w nie wierzy – powiedzcie tej osobie, jaka kryje się za nimi prawda. Wspólnie możemy uświadamiać, wykorzystajmy to!
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj