Mowa ciała kota

Koty słyną z nieprzewidywalności i zachowań, które człowiekowi trudno zrozumieć. Mowa ich ciała znacznie różni się od dobrze znanych nam sygnałów wysyłanych przez psy. Mruczki również swoim zachowaniem są w stanie przekazać nam wiele istotnych sygnałów. Dziś przyjrzymy się im bliżej, by jak najlepiej zrozumieć naszych pupili.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

Ocieranie się, łaszenie

Ocieranie się głową oraz całym ciałem o człowieka, to nic innego jak okazanie sympatii. Kot często w ten sposób wita się ze swoim właścicielem. Ocieranie się służy również wymianie zapachów.  Może także oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi i pokazanie, że kot czegoś od nas chce.

Lizanie człowieka

Najczęściej zdarza się młodym kotom. Jeśli Twój kot Cię liże, to okazuje Ci w ten sposób kocią miłość. Stara się o Twoją uwagę i pragnie zacieśnić więzy.

Kładzenie się na plecach, nadstawiając brzuch

Kładzenie się na plecach to przejaw dużej ufności wobec człowieka. Często jest to zaproszenie do pieszczot i zabawy, jednak nie zawsze. Niektóre koty nie lubią głaskania po brzuchu i denerwują się podczas każdej próby dotyku. Mogą nas wtedy podrapać, mimo że normalnie nie wykazują agresji.

Ugniatanie, mleczny krok

Mleczny krok to nic innego jak charakterystyczne dla kotów ugniatanie łapkami. Ma to swoje podłoże w młodości, kiedy kocięta ugniatają sutek matki, by pobudzić gruczoły mleczne. Dorosły kot, ugniatając na przemian, łapkami pokazuje, że jest zrelaksowany i jest mu w danej chwili dobrze.

Miauczenie

Co ciekawe, dorosłe koty poprzez miauczenie porozumiewają się z człowiekiem, a rzadko między sobą. Najczęściej miauczenie ma na celu zwrócenie na siebie uwagi, np. przy pustej misce, by wymusić jej uzupełnienie. Niektóre koty miauczą również, by nas powitać. W sytuacji kiedy kot miauczy bez powodu, może nas to zaniepokoić. Czasem w ten sposób, kot sygnalizuje, że jest chory.

Mruczenie

Najczęściej mruczenie oznacza zadowolenie i pojawia się, gdy kot jest zrelaksowany. Także na ludzi te dźwięki wpływają uspakajająco, rozluźniająco. Czasem mruczenie służy kotu jako rozładowanie stresu, na przykład podczas wizyty u weterynarza.

Syczenie

Zwykle kot syczy, jeśli się czegoś wystraszy. Najczęściej podczas obecności kogoś nieznanego, w tym również wcześniej niespotykanych przedmiotów. W ten sposób stara się odstraszyć potencjalnego wroga. Należy wtedy zachować dystans od zwierzęcia i poczekać, aż odzyska równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli syczenie zdarza się często i podczas niezrozumiałych sytuacji, warto przemyśleć wizytę u behawiorysty.

Ogon uniesiony w górę

Machanie ogonem przez kota oznacza coś zupełnie odwrotnego niż u psa. Kot zwykle w ten sposób okazuje zdenerwowanie, irytację. Lepiej wtedy skończyć pieszczoty i zostawić go w spokoju. Uniesiony ogon z kolei oznacza radość i zadowolenie. Właściciele mruczków najczęściej obserwują to podczas pory karmienia. Może to również oznaczać zaproszenie do pieszczot i zabaw. Nastroszony ogon pojawia się, gdy kot jest wystraszony lub szykuje się do ataku.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz