
Na czym polega play therapy?
Czas czytania: 5 min
CZYM JEST PLAY THERAPY?
Jest to autorska metoda stworzona przez Katarzynę Wawryniuk. Łączy ona ze sobą terapię poprzez zabawę z teorią poliwagalną, integracją sensoryczną, a także systemami emocjonalnymi. Jej stosowanie ma poprawić dobrostan oraz jakość życia czworonogów. Szczególnie metoda ta polecana jest dla zwierząt wykazujących zaburzenia behawioralne.
ZABAWA NA PIERWSZYM PLANIE
Głównym elementem Play therapy jest zabawa. Jej wykorzystanie pozwala na komunikację z psem, poznawanie jego potrzeb, a także emocji. Sprawia ona także, że zwierzak chętnie uczestniczy w terapii ponieważ traktuje ją jako coś przyjemnego.
W zabawie unikamy uogólnień oraz rutyny. Łatwo możemy dobrać odpowiedni rodzaj aktywności do psa, gdyż nie jesteśmy ograniczeni konkretnymi ramami i schematami. Nieoceniona jest tutaj również rola samego opiekuna. Właściciel powinien dawać zwierzęciu wybór, a także dostosowywać tempo samej terapii do jego możliwości. Każdy zwierzak jest zupełnie inny i co innego będzie dla niego atrakcyjne. Istotne są więc także indywidualne preferencje zwierzęcia.
ZNACZENIE ZABAWY W ŻYCIU PSA
Zabawa jest bardzo ważnym elementem w życiu psa. Wpływa ona na rozwój mózgu psów, podnosi ich pewność siebie oraz zdolności społeczne. Pozwala również na zaspokojenie potrzeb wynikających z łańcucha łowieckiego. Zauważmy bowiem, że wszystkie psie zabawy wywodzą się z cyklu polowania. Dla przykładu bieganie za piłką czy inną zabawką wywodzi się z instynktu gonienia zwierzyny.
Zabawa pozwala na budowanie silnych i trwałych więzi z opiekunem. Wzmacnia zaufanie, a także uczy właściwej komunikacji. Pozwala również na lepsze poznanie swojego zwierzaka.

PRZYKŁADY ZABAW WYKORZYSTYWANYCH W TERAPII BEHAWIORALNEJ
Jakie formy zabawy możemy wykorzystać w terapii behawioralnej zwierzęcia? Popularną aktywnością jest zabawa szarpakiem. Rozszarpywanie jest jednym z ostatnich elementów łańcucha łowieckiego. Pozwala na rozładowanie frustracji u zwierzęcia. Zaspokaja także naturalne instynkty.
Gonienie zabawki to kolejna forma zabawy, która swoje korzenie wywodzi z polowania na zwierzynę. Pozwala na utrzymanie dobrej kondycji u zwierzęcia, a także na zaspokojenie potrzeb łowieckich. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre psy mogą popaść w fiksację na punkcie gonitwy. Taką zabawę wówczas natychmiast przerywamy ponieważ jest ona bardzo destrukcyjna dla zwierzaka.
ROSNĄCA POPULARNOŚĆ NOSEWORK
W terapii behawioralnej coraz częściej wykorzystuje się możliwości psiego nosa. Węszenie to jedna z najważniejszych potrzeb każdego psa. Pełni funkcję komunikacyjną i społeczną. Pozwala na zbieranie informacji na temat innych osobników. Węszenie pełni także funkcje terapeutyczną ponieważ pomaga w regulacji emocji.
Dlatego właśnie w ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa nosework oraz tropienie użytkowe. Są to psie dyscypliny, które opierają się na wykorzystaniu psiego nosa. Ich wykorzystanie podnosi poczucie własnej wartości u zwierzęcia. Będzie to więc doskonała alternatywa dla psów nieśmiałych i wycofanych. Zabawy węchowe można organizować samodzielnie w domu. Można w tym celu wykorzystać na przykład koc, który zwijamy w rulon i pomiędzy warstwy wkładamy smakołyki.
Jeśli chcemy natomiast wprowadzić naszego psa w świat noseworku, wystarczy kilka plastikowych opakowań i naturalne olejki zapachowe. Cała zabawa polega na znajdowaniu opakowania z próbką zapachową przez psa. Na początku umieszczamy pojemnik w łatwo dostępnym miejscu, a z czasem zwiększamy trudność zadania. Psy, które są zaawansowane w noseworku, potrafią odszukać próbkę zapachową umieszczoną na wysokości, a nawet w pojazdach.

DOSTOSUJ AKTYWNOŚĆ DO MOŻLIWOŚCI PUPILA
Bez względu na to jaką formę zabawy będziemy chcieli wykorzystać w terapii, musimy pamiętać o odpowiednim poziomie zaawansowania. Aktywność nie może być zbyt trudna dla zwierzęcia, ponieważ niepowodzenie może skutkować niepotrzebną frustracją. Na każdym etapie zabawy powinniśmy pomagać zwierzęciu oraz doprowadzić do zakończenia aktywności sukcesem.
Play therapy jest coraz częściej zalecana przez behawiorystów oraz zoopsychologów. Jest elementem składowym terapii zachowania i niesie za sobą wiele korzyści. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bez względu na problem, z którym boryka się nasz zwierzak, satysfakcjonująca zabawa zawsze będzie dla niego budująca oraz atrakcyjna.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci
Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)
Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?
Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce?
Zmysł węchu na pierwszym planie – aktywności z wykorzystaniem psiego nosa
Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach
Wybrane dla Ciebie
Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytajNajstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?
Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.
czytajNajbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytaj