Operacje plastyczne u psów

Usuwanie zmarszczek wokół oczu, lifting, korekta oczu, uszu, plastyka brzucha, liposukcja. Można wymieniać w nieskończoność. Operacje plastyczne, głównie u celebrytów nikogo już nie dziwią. Jak sytuacja wygląda w świecie zwierząt? Czy u zwierząt również wykonuje się operacje plastyczne lub wstrzykuje się psu botoks?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Okazuje się, że zabiegi plastyczne u psów nie są wcale takie rzadkie i czworonogi również trafiają pod skalpel chirurgów plastycznych. Zabiegi takie jak plastyka podniebienia, plastyka fałdów twarzowych, entropium, ektropium czy czasami konieczne przeszczepy skóry nie powinny nikogo dziwić, ponieważ zabiegi te wpływają na poprawienie komfortu życia zwierząt, np. psy ras bracychefalicznych często przechodzą operacje nosa, jednak jest to często konieczny zabieg, który ułatwia oddychanie tym zwierzętom.

Czasami anatomiczne nieprawidłowości stwarzają doskonałe warunki do namnażania się grzybów i bakterii i jedyną możliwością jest leczenie chirurgiczne.  Są to zabiegi przeprowadzane ze względów medycznych. Jednak niektórzy właściciele zwierząt, zwłaszcza za granicą poszli zdecydowanie dalej.

Obecnie coraz większa liczba zwierząt zmaga się z otyłością. W walce z otyłością zaleca się odpowiednio zbilansowaną dietę i dawkę ruchu. Niektórzy właściciele zamiast zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej, fundują swoim zwierzętom operację usuwania nadmiaru tłuszczu. Znane są również przypadki wstrzykiwania preparatów do wygładzania zmarszczek psom w uszy, aby były wyprostowane, a nie oklapnięte.

Znane są przypadki wstawiania protez jąder po kastracji samców w celu odtworzenia męskiej anatomii. Do „upiększania” psiej urody stosuje się silikony i botoks, czyli preparaty stosowane również u ludzi. Nie rzadko sytuacje te mają miejsce w hodowlach. Psy wystawowe muszą wyglądać jak najlepiej, więc niektórzy hodowcy decydują się na korygowanie wyglądu swoich zwierząt. Pomimo ryzyka a nawet zakazów.

Brytyjski i amerykański związek kynologiczny zabraniają wykonywania zabiegów plastycznych, których celem jest wyłączne poprawienie psiej urody. Tego samego zdania jest również Europejska Federacja Weterynaryjna. Uchwalone przez nich prawo zabrania interwencji chirurgicznej, której cel jest inny niż ratowanie życia czy poprawa zdrowia.

W niektórych miejscach na świecie wciąż popularnym zabiegiem jest tzw. kopiowanie uszu i ogona. „Kopiowanie” jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na obcinaniu uszu lub ogona tak, aby nadać im innego, pożądanego kształtu. Pies z kopiowanymi uszami miał najczęściej przybierać groźniejszy wygląd. Jest to niepotrzebna amputacja części ciała.

W Polsce (i w całej Unii Europejskiej) zabieg ten jest zabroniony. Gdzie wykonuje się najwięcej operacji plastycznych? Prawdopodobnie w Brazylii. Są one również dość popularnie w krajach azjatyckich. Operacje plastyczne, jak każdy zabieg chirurgiczny, wymagają narkozy i zawsze wiążą się z jakimś ryzykiem. Ulepszanie, poprawianie zwierząt w celach wyłącznie kosmetycznych również może mieć fatalne skutki. Obrońcy zwierząt i wielu lekarzy weterynarii są stanowczo przeciwni zabiegom niepotrzebnym, nie mającym związku z poprawą jakości życia psów. Jednak niektórzy właściciele psów zrobią naprawdę wiele, aby posiadać psa „idealnego”.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz