
Pies czy suczka – co wybrać?
Czas czytania: 3 min

Pies
Charakter psów zazwyczaj jest bardziej wyrazisty. Często pokazują one swoje zdanie oraz jeśli zajdzie taka potrzeba to… różki. Krąży pewna teoria, że to właśnie samce bywają bardziej agresywni – pamiętajmy, że jest to element behawioralny, który można zwalczyć. Mówi się także, że psy lepiej znoszą samotność, a co brzmi jeszcze bardziej paradoksalnie przy tym stwierdzeniu, są one także najlepszym stróżem człowieka. Ze względu na swój przebojowy temperament, samca o wiele łatwiej jest nauczyć poszczególnych sztuczek.
Natomiast jeśli chodzi o pewne czynniki, które mogą być przeciwne przygarnięciu pieska, to na pewno jest to fakt, że posiadając chłopca, musimy liczyć się z tym, że będzie on oznaczał teren. Ten element jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają ogród. Konsekwencją oznaczania terenu jest niszczenie zieleni, na co trzeba być gotowym. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić, znajdując na to odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest np. kastracja psa, którą każdy właściciel czworonogów powinien uczynić, a w tym przypadku przełoży się to na zmniejszenie oznaczenia terenu, bądź nawet wyeliminowanie tej czynności.

Suka
W momencie, gdy psy bywają charakterne, suki są wręcz ich przeciwieństwem. Wyróżnia je spokój do otaczającego świata. Ze względu na swój potulny charakter, bardzo szybko przywiązują się do człowieka, często są typowymi domatorkami, a co więcej – angażują się w 100% podczas nauki pierwszych sztuczek, dzięki niezawodnemu skupieniu i gracji. Pamiętajmy jednak o tym, że sukę tak samo, jak i samce powinno się wykastrować. W innym przypadku czekać nas będzie nie tylko cieczka, która ma miejsce dwa razy do roku, ale także ryzyko zajścia w ciążę, ucieczki, czy, co gorsza, ciężkich chorób, które są wynikiem braku wykonania wspomnianego zabiegu.
Biorąc pod skrzydła sukę, trzeba przemyśleć ten aspekt tak, by zapewnić jej spokojne, zdrowe i długie życie w naszym towarzystwie.
Za i przeciw
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która płeć lepiej się sprawdzi w danym domu. Na pewno trzeba przemyśleć, czy w tym momencie jesteśmy gotowi na przygarnięcie zwierzaka – nie zważając na to, jakiej płci będzie. Pamiętaj, że oba te psiaki zaleją Cię lawiną miłości i możesz być pewien, że nie opędzisz się od psich całusków. Jednak posiadanie zwierzaka to coś więcej niż dobre chwile. Warto pod uwagę wziąć także ryzyko chorób, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub ewentualne wizyty z behawiorystą, jeśli zachowanie psiaka tego wymaga. Kieruj się sercem – a zwierzę zrobi dokładnie to samo.
Wybrane dla Ciebie
Najstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?
Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.
czytajNajbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytajŚlimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytaj