
Rasy kotów: Brytyjski krótkowłosy
Czas czytania: 4 min

Historia
Według legend, których nie udało się potwierdzić, początki rasy kota brytyjskiego wywodzą się od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie. Zgodnie z legendą Rzymianie wykorzystywali je do walki ze szczurami. Porzucając legendy, a skupiając się na faktach z całą pewnością możemy stwierdzić, że początki rasy wywodzą od kotów domowych zamieszkujących niegdyś Wielką Brytanię. Ciekawostką jest, że w XX wieku na skutek obu wojen światowych istnienie tej rasy zostało zagrożone i prawie wyginęły. Po 1945 roku rasę odtworzono, ale na skutek skromnej reprezentacji rasy zaczęto ją krzyżować z innymi rasami. W połowie dwudziestego wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania, wzmocnili populację rasy a także i poprawili jej cechy. Koty brytyjskie były krzyżowane głównie z niebieskim persem, przez co ich wygląd nieco się zmienił. W wyniku krzyżówek brytyjczyki zyskały przede wszystkim charakterystyczną większą głowę, krótszy nos i szersze policzki.
Charakterystyka rasy
Koty brytyjskie są uznawane za przyjacielskie, pogodne, cierpliwe, a przy tym bardzo inteligentne. Brytyjczyki są spokojne, raczej nie bywają natrętne, ani hałaśliwe. Uważa się, że w stosunku do kotów innych ras koty brytyjskie dość rzadko mruczą. Mają silny charakter, z całą pewnością nie zaliczają się do typowych pieszczochów i choć lubią głaskanie to czasami potrzebuje dystansu. Wyróżniają się wiernością, chętnie spędza czas wśród ludzi, jednak często za opiekuna wybierają jednego z domowników, z którym są szczególnie związane. Temperament i usposobienie sprawiają, że, nadają się również do domu z dziećmi. Ważną informacją może być fakt, że nie przepadają za noszeniem na rękach. Kocięta są bardzo energetyczne, jednak wraz z dojrzewaniem brytyjczyki stają się spokojniejsze i bardziej zrównoważone. Ich usposobienie powoduje, że nie domagają się spacerów, nie mają tendencji do wspinaczek. Najbardziej cenią sobie spokojne i leniwe życie w domowym zaciszu. Kot brytyjski idealnie nadaje się do domu w którym nie będzie jedynym zwierzęciem, ponieważ nie ma problemu z towarzystwem innych zwierząt i szybko oswaja się ze zmianami w swoim otoczeniu.
Wygląd
Brytyjczyki są uznawane za największą rasę krótkowłosych kotów. Samice ważą 4-5 kg, samce 4-8 kg. Mają silne, muskularne i proporcjonalne ciało z charakterystyczną osadzoną na krótkiej szyi dużą, okrągłą głową. Sylwetka jest krępa, nogi stosunkowo krótkie i silne, zakończone okrągłymi, dużymi łapkami. Ogon jest krótki i gruby, a na końcu zaokrąglony. Futerko przypomina plusz, jest krótkie, miękkie i gęste, dzięki czemu dobrze znoszą zimno.
Umaszczenie kotów brytyjskich to bardzo szeroka gama kolorów, szacuje się, że wszystkich jest około 150, jednak najpopularniejsze są odcienie szarego i niebieskiego, liliowy i kremowy.
Kolor oczu zależy od umaszczenia, najczęściej występują jednak oczy miedziane, pomarańczowe lub złote.

Pielęgnacja
Kot brytyjski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Pielęgnacja ogranicza się do regularnego czesania, aby usunąć martwe włosy, zwłaszcza gęsty podszerstek. Kot ma grube i gęste futro, dlatego gubi bardzo dużo sierści szczególnie w okresie wiosennego lnienia. Regularna pielęgnacja sierści zapobiega jej nadmiernemu połykaniu podczas pielęgnacji futerka przez kota i tym samym zapobiega tworzeniu się kul włosowych. Należy także pamiętać o przycinaniu pazurków oraz kontroli czystości uszu i stanu zębów kota. Przycinanie pazurków nie jest jednak zalecane u kotów wspinających się na kocie drapaki, gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego wdrapywania się.
Zdrowie kotów brytyjskich
Rasa kotów brytyjskich charakteryzuje się dobrym zdrowiem. Do największych zagrożeń należy kardiomiopatia przerostowa – chorobą serca o podłożu genetycznym. Choroba polega na patologicznym przeroście ściany lewej komory serca, niekiedy też przegrody międzykomorowej. Patologiczny przerost doprowadza to do powiększenia lewego przedsionka i zastoju w krążeniu płucnym, co może doprowadzić do obrzęku płuc. Objawy, które mogą być niepokojące i sugerować problem z sercem to m.in.: duszności i przyśpieszony oddech. Jednak choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego najlepiej przeprowadzić profilaktycznie badanie genetyczne w tym kierunku. Inne zagrożenia to wrodzona wielotorbielowatością nerek, wodogłowie i hemofilia. Często spotykanym problemem jest niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Koty brytyjskie należą do ras brachycefalicznych, tzn. o skróconym pyszczku, co objawia się to nadmiernym łzawieniem z oczu. Koty brytyjskie mają także skłonności do nadwagi. Innym powszechnie obserwowanym problemem są wady zgryzu i nadliczbowe zęby, które sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj