Rasy psów: Labrador

Na świecie istnieje około 400 ras psów. Różni je nie tylko kraj z którego pochodzą ale przede wszystkim wygląd i charakter. Dzięki temu każda rasa ma inne predyspozycje do pracy z człowiekiem. Jedne świetnie odnajdują się w pracy policji lub straży jako tropiciel. Inne zaś pełnią funkcje dogoterapeutów dla dzieci i osób przewlekle chorych. Są także rasy psów, które mają wszechstronne zdolności. A jedną z tych ras jest Labrador retriever, który nie tylko świetnie odnajduje się w wodzie jako ratownik. Labradory sprawdzają się także jako przewodnicy osób niepełnosprawnych, w terapii chorych ale ich predyspozycje pozwalają także na uprawianie sportów kynologicznych
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Labrador retriever wywodzi się z Nowej Fundlandii lecz ich nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, dlatego też początkowo były błędnie nazywane „psami z Labradoru”. Już w XVIII wieku dostrzeżono ich przyjazne nastawienie i chęć do pracy w zespole. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły rybakom na kutrach podczas połowów, gdzie miały nie jedno zadanie. Oprócz wyciągania sieci rybackich, wyciągali także topiących się ludzi. To wszystko nie udałoby się gdyby nie fakt, że Labradory są świetnymi pływakami. W 1870 roku do Europy zostały sprowadzone pierwsze psy tej rasy i rozpoczęto ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu odkryto ich zdolności łowieckie a rasa stała zyskała na popularności wśród szlachty, która brała udział w polowaniach. Ciekawostką z ich nazwy jest fakt, że z angielskiego „to retrieve” oznacza „przynosić”. Czyli krótko mówiąc kolejną umiejętnością tych psów jest aportowanie, które było bardzo ważnym elementem podczas polowań. Ich olbrzymią zaletą okazał się również ich wygląd. Są to duże i dobrze zbudowane psy, o szerokiej klatce piersiowej oraz głowie. Ogólnie sprawiają wrażenie psów zwartych i bardzo aktywnych. Wysokość psa w kłębie to około: 56-57cm, a suki 54-56cm. Ich waga sięga nawet 36 kilo. Labradory mają krótką i twardą sierść a także gęsty podszerstek, który chroni je przed wilgocią i niskimi temperaturami. A umaszczenie w jednym z trzech kolorów – czarnym, biszkoptowym oraz czekoladowym. Co niegdyś nie było tak oczywiste. Początkowo psy tej rasy były czarnej maści, dlatego też szczenięta o innym kolorze zostały zabijane. Musiało minąć trochę czasu by i one zostały włączone do hodowli.

Duże i dobrze zbudowane psy rzadko uchodzą za przyjaznych i oddanych towarzyszy. A jednak Labradory takie właśnie są. Jak już wspomniałam nie raz, łakną kontaktu z człowiekiem, są niezwykle posłuszne i inteligentne. Są cenione za świetny węch i szybkie dostosowywanie się do panującego otoczenia. Labradory w wodzie czują się jak ryby i są jej prawdziwymi miłośnikami. Bez względu na to czy to morze, jezioro, staw, rzeka czy zwykła kałuża będą chętne do kąpieli nawet mimo niekorzystnej pogody. Psy tej rasy nie są skore do ciągłego wylegiwania się na kanapie. Jednak mimo, że są psami bardzo aktywnymi, dobrze odnajdują się w domu u boku swojej ludzkiej rodziny. Są cierpliwe i tolerancyjne, dlatego nadają się życia u boku dzieci i innych zwierząt. Ich węch, pamięć i odwaga pozwalają na pracę w wielu trudnych warunkach. Są nie tylko wiernymi przewodnikami osób niepełnosprawnych ale także odnajdują się w akcjach poszukiwawczych. Nie straszne im lawiny czy gruzy zawalonych budynków. Są także wykorzystywane w pracy przez Służby Celne do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych. Za ich wadę a jednocześnie zaletę można uznać tylko i wyłącznie łagodne usposobienie, które nie pozwalałoby na pracę jako pies stróżujący. Z natury uwielbiają ludzi i nie potrafiliby zrobić komuś krzywdy, jeśli już to tylko i wyłącznie przez złe wychowanie.

Bez względu na rasę, każdy pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i jest członkiem rodziny. Nie zawsze było to tak oczywiste jak teraz ale z każdym rokiem świadomość ludzi na temat psów i ich potrzeb rośnie. Stajemy się co raz bardziej wrażliwi na krzywdę zwierząt i chcemy zapewniać im co raz lepsze warunki. Jako, że są to istoty znacznie mniejsze od nas, które nie potrafią powiedzieć wprost o swoich potrzebach – czujemy potrzebę opiekowania się nimi, zupełnie tak jak małymi dziećmi. Choć wydają się być niesamodzielne, ich zdolności nie rzadko przewyższają te ludzkie. Dzięki temu są niezastąpione w wielu zawodach.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz