Rasy psów: Labrador

Na świecie istnieje około 400 ras psów. Różni je nie tylko kraj z którego pochodzą ale przede wszystkim wygląd i charakter. Dzięki temu każda rasa ma inne predyspozycje do pracy z człowiekiem. Jedne świetnie odnajdują się w pracy policji lub straży jako tropiciel. Inne zaś pełnią funkcje dogoterapeutów dla dzieci i osób przewlekle chorych. Są także rasy psów, które mają wszechstronne zdolności. A jedną z tych ras jest Labrador retriever, który nie tylko świetnie odnajduje się w wodzie jako ratownik. Labradory sprawdzają się także jako przewodnicy osób niepełnosprawnych, w terapii chorych ale ich predyspozycje pozwalają także na uprawianie sportów kynologicznych
AUTOR: Karina Ubowska

Labrador retriever wywodzi się z Nowej Fundlandii lecz ich nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, dlatego też początkowo były błędnie nazywane „psami z Labradoru”. Już w XVIII wieku dostrzeżono ich przyjazne nastawienie i chęć do pracy w zespole. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły rybakom na kutrach podczas połowów, gdzie miały nie jedno zadanie. Oprócz wyciągania sieci rybackich, wyciągali także topiących się ludzi. To wszystko nie udałoby się gdyby nie fakt, że Labradory są świetnymi pływakami. W 1870 roku do Europy zostały sprowadzone pierwsze psy tej rasy i rozpoczęto ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu odkryto ich zdolności łowieckie a rasa stała zyskała na popularności wśród szlachty, która brała udział w polowaniach. Ciekawostką z ich nazwy jest fakt, że z angielskiego „to retrieve” oznacza „przynosić”. Czyli krótko mówiąc kolejną umiejętnością tych psów jest aportowanie, które było bardzo ważnym elementem podczas polowań. Ich olbrzymią zaletą okazał się również ich wygląd. Są to duże i dobrze zbudowane psy, o szerokiej klatce piersiowej oraz głowie. Ogólnie sprawiają wrażenie psów zwartych i bardzo aktywnych. Wysokość psa w kłębie to około: 56-57cm, a suki 54-56cm. Ich waga sięga nawet 36 kilo. Labradory mają krótką i twardą sierść a także gęsty podszerstek, który chroni je przed wilgocią i niskimi temperaturami. A umaszczenie w jednym z trzech kolorów – czarnym, biszkoptowym oraz czekoladowym. Co niegdyś nie było tak oczywiste. Początkowo psy tej rasy były czarnej maści, dlatego też szczenięta o innym kolorze zostały zabijane. Musiało minąć trochę czasu by i one zostały włączone do hodowli.

Duże i dobrze zbudowane psy rzadko uchodzą za przyjaznych i oddanych towarzyszy. A jednak Labradory takie właśnie są. Jak już wspomniałam nie raz, łakną kontaktu z człowiekiem, są niezwykle posłuszne i inteligentne. Są cenione za świetny węch i szybkie dostosowywanie się do panującego otoczenia. Labradory w wodzie czują się jak ryby i są jej prawdziwymi miłośnikami. Bez względu na to czy to morze, jezioro, staw, rzeka czy zwykła kałuża będą chętne do kąpieli nawet mimo niekorzystnej pogody. Psy tej rasy nie są skore do ciągłego wylegiwania się na kanapie. Jednak mimo, że są psami bardzo aktywnymi, dobrze odnajdują się w domu u boku swojej ludzkiej rodziny. Są cierpliwe i tolerancyjne, dlatego nadają się życia u boku dzieci i innych zwierząt. Ich węch, pamięć i odwaga pozwalają na pracę w wielu trudnych warunkach. Są nie tylko wiernymi przewodnikami osób niepełnosprawnych ale także odnajdują się w akcjach poszukiwawczych. Nie straszne im lawiny czy gruzy zawalonych budynków. Są także wykorzystywane w pracy przez Służby Celne do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych. Za ich wadę a jednocześnie zaletę można uznać tylko i wyłącznie łagodne usposobienie, które nie pozwalałoby na pracę jako pies stróżujący. Z natury uwielbiają ludzi i nie potrafiliby zrobić komuś krzywdy, jeśli już to tylko i wyłącznie przez złe wychowanie.

Bez względu na rasę, każdy pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i jest członkiem rodziny. Nie zawsze było to tak oczywiste jak teraz ale z każdym rokiem świadomość ludzi na temat psów i ich potrzeb rośnie. Stajemy się co raz bardziej wrażliwi na krzywdę zwierząt i chcemy zapewniać im co raz lepsze warunki. Jako, że są to istoty znacznie mniejsze od nas, które nie potrafią powiedzieć wprost o swoich potrzebach – czujemy potrzebę opiekowania się nimi, zupełnie tak jak małymi dziećmi. Choć wydają się być niesamodzielne, ich zdolności nie rzadko przewyższają te ludzkie. Dzięki temu są niezastąpione w wielu zawodach.

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz