
Rasy psów: Labrador
Czas czytania: 4 min

Labrador retriever wywodzi się z Nowej Fundlandii lecz ich nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, dlatego też początkowo były błędnie nazywane „psami z Labradoru”. Już w XVIII wieku dostrzeżono ich przyjazne nastawienie i chęć do pracy w zespole. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły rybakom na kutrach podczas połowów, gdzie miały nie jedno zadanie. Oprócz wyciągania sieci rybackich, wyciągali także topiących się ludzi. To wszystko nie udałoby się gdyby nie fakt, że Labradory są świetnymi pływakami. W 1870 roku do Europy zostały sprowadzone pierwsze psy tej rasy i rozpoczęto ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu odkryto ich zdolności łowieckie a rasa stała zyskała na popularności wśród szlachty, która brała udział w polowaniach. Ciekawostką z ich nazwy jest fakt, że z angielskiego „to retrieve” oznacza „przynosić”. Czyli krótko mówiąc kolejną umiejętnością tych psów jest aportowanie, które było bardzo ważnym elementem podczas polowań. Ich olbrzymią zaletą okazał się również ich wygląd. Są to duże i dobrze zbudowane psy, o szerokiej klatce piersiowej oraz głowie. Ogólnie sprawiają wrażenie psów zwartych i bardzo aktywnych. Wysokość psa w kłębie to około: 56-57cm, a suki 54-56cm. Ich waga sięga nawet 36 kilo. Labradory mają krótką i twardą sierść a także gęsty podszerstek, który chroni je przed wilgocią i niskimi temperaturami. A umaszczenie w jednym z trzech kolorów – czarnym, biszkoptowym oraz czekoladowym. Co niegdyś nie było tak oczywiste. Początkowo psy tej rasy były czarnej maści, dlatego też szczenięta o innym kolorze zostały zabijane. Musiało minąć trochę czasu by i one zostały włączone do hodowli.

Duże i dobrze zbudowane psy rzadko uchodzą za przyjaznych i oddanych towarzyszy. A jednak Labradory takie właśnie są. Jak już wspomniałam nie raz, łakną kontaktu z człowiekiem, są niezwykle posłuszne i inteligentne. Są cenione za świetny węch i szybkie dostosowywanie się do panującego otoczenia. Labradory w wodzie czują się jak ryby i są jej prawdziwymi miłośnikami. Bez względu na to czy to morze, jezioro, staw, rzeka czy zwykła kałuża będą chętne do kąpieli nawet mimo niekorzystnej pogody. Psy tej rasy nie są skore do ciągłego wylegiwania się na kanapie. Jednak mimo, że są psami bardzo aktywnymi, dobrze odnajdują się w domu u boku swojej ludzkiej rodziny. Są cierpliwe i tolerancyjne, dlatego nadają się życia u boku dzieci i innych zwierząt. Ich węch, pamięć i odwaga pozwalają na pracę w wielu trudnych warunkach. Są nie tylko wiernymi przewodnikami osób niepełnosprawnych ale także odnajdują się w akcjach poszukiwawczych. Nie straszne im lawiny czy gruzy zawalonych budynków. Są także wykorzystywane w pracy przez Służby Celne do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych. Za ich wadę a jednocześnie zaletę można uznać tylko i wyłącznie łagodne usposobienie, które nie pozwalałoby na pracę jako pies stróżujący. Z natury uwielbiają ludzi i nie potrafiliby zrobić komuś krzywdy, jeśli już to tylko i wyłącznie przez złe wychowanie.

Bez względu na rasę, każdy pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i jest członkiem rodziny. Nie zawsze było to tak oczywiste jak teraz ale z każdym rokiem świadomość ludzi na temat psów i ich potrzeb rośnie. Stajemy się co raz bardziej wrażliwi na krzywdę zwierząt i chcemy zapewniać im co raz lepsze warunki. Jako, że są to istoty znacznie mniejsze od nas, które nie potrafią powiedzieć wprost o swoich potrzebach – czujemy potrzebę opiekowania się nimi, zupełnie tak jak małymi dziećmi. Choć wydają się być niesamodzielne, ich zdolności nie rzadko przewyższają te ludzkie. Dzięki temu są niezastąpione w wielu zawodach.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj