
Rodzaje podłoża do terrarium
Czas czytania: 5 min
Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć, nie znając zwierzęcia, dla którego ma być ono dedykowane. W niniejszym artykule przybliżę pokrótce plusy i minusy tych najbardziej popularnych podłoży do terrarium.
Włókno kokosowe
jak sama nazwa wskazuje, są to drobne kawałki włókna ze skorupy orzecha (palmy kokosowej). Nadaje się do większości zbiorników. Dobrze i długo trzyma wilgoć, umożliwia kopanie nor/korytarzy/kryjówek. W połączeniu z ziemią, stanowi dobre podłoże dla roślin tropikalnych. Przypadkowo zjedzone, nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. W sytuacji, gdy wyschnie całkowicie, mocno pyli. W związku z tym, dobrze jest je regularnie spryskiwać. Przy zbyt dużej wilgotności względem słabej wentylacji, może pleśnieć. Względnie pochłania zapachy odchodów zwierząt.
Chips kokosowy
jest to większa alternatywa dla włókna. Składa się z dużo większych kawałków. Właściwości ma takie same jak włókno – pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Przesuszone, również pyli ale znacznie mniej. Należy uważać przy karmieniu aby zwierzę, nie zjadło z pokarmem zbyt dużego kawałka – co mogło by doprowadzić do zaczopowania. Względnie neutralizuje zapach odchodów.
Lignocel / Aspen
są to bardzo drobne kawałki miękkich drzew liściastych lub iglastych. Jest całkowicie odpylonym podłożem stosowanym często w laboratoriach. Dobrze chłonie zapachy i wchłania wilgoć. Przypadkowo zjedzone, nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. Nadaje się do zbiorników z niską i średnią wilgotnością.
Piasek
mimo, że czasy świetności piasku jako podłoża do terrarium mijają, to nadal jest to dość często wybierane podłoże (głównie dla agam brodatych, żółwi lądowych i eublefarów lamparcich). Niestety po za walorem estetycznym (naturalnie wygląda) jego zalety się kończą. Nie pochłania zapachów, nie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. W przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości (np. z pokarmem wpuszczonym luzem do terrarium) często prowadzi do zaczopowania, które wymaga pomocy specjalisty. Dodatkowo, gdy dostanie się między szyby w prowadnicy, utrudnia otwieranie i zamykanie terrarium, generując przy tym specyficzny, dość irytujący dźwięk.


Drewienka bukowe/olchowe
nadal popularne, lecz dość niebezpieczne podłoże. Poza walorem estetycznym nie posiada niestety innych zalet. Nie neutralizuje zapachów odchodów, nie pomaga w utrzymywaniu wilgotności. Ma dość ostre krawędzie, przez co może zwiększać ryzyko kontuzji u zwierzęcia. Dodatkowo w przypadku zjedzenia, nie jest trawione i często prowadzi do zaczopowania. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na to podłoże, wybierajmy granulację takiej wielkości, aby zwierzę nie było w stanie zjeść żadnego kawałka.
Kora
kora sosnowa, wygląda podobnie jak chips kokosowy. Pochłania zapachy i utrzymuje wilgotność, jednak w mniejszym stopniu niż ma to miejsce w przypadku chipsów kokosowych. Jak przy większości podłoży, należy uważać, aby zwierzę które przebywa w terrarium z korą, nie zjadło jakiegoś kawałka (np. podczas karmienia).
Keramzyt
jest to kruszywo o porowatej strukturze, wypalane z gliny ilastej. Najczęściej ma kształt kulisty. Stosowane zwykle w połączeniu z innymi podłożami (włókno kokosowe, chips kokosowy, ziemia, piasek itp.). Może być wymieszane z nimi lub stanowić samodzielną warstwę drenażową (szczególnie polecane w zbiornikach wilgotnych). Zapewnia odpowiednią izolację termiczną i pomaga w magazynowaniu ciepła. Często jest stosowane do filtrowania wody w akwariach i akwaterrariach.
Vermiculit
jest podłożem wykorzystywanym głównie w inkubatorach (jest podłożem w którym umieszcza się jajka – głównie węży i jaszczurek, na czas inkubacji) i wilgotnych kryjówkach. Po zmieszaniu z włóknem kokosowym lub chipsami kokosowymi, jest idealnym podłożem w terrariach o dużej wilgotności. Bardzo dobrze trzyma wilgoć, pochłania i neutralizuje zapachy. Nie pleśnieje ani nie gnije (nawet przy zbyt dużej wilgotności).
Mech torfowiec
podłoże o właściwościach podobnych do vermiculitu. Również bardzo dobrze trzyma wilgoć, nie gnije ani nie pleśnieje. Pomaga w utrzymaniu wysokiej wilgotności w zbiorniku lub w wilgotnych kryjówkach. Wykorzystywane jest jako podłoże w terrariach tropikalnych lub jako substrat do inkubacji jaj. Dostępne najczęściej w formie „tabliczki czekolady” która podobnie jak brykiet kokosowy, po zalaniu wodą zwiększa swoją objętość do kilku litrów.
Ręczniki papierowe / maty do sikania dla psów
ostatnimi czasy zyskują coraz większą popularność. Mimo, średnich walorów estetycznych, są częstym wyborem, ze względu na łatwość sprzątania i utrzymania porządku w terrarium. Stosowane z powodzeniem przy wielu gatunkach jaszczurek i węży.
Jak widzimy, na rynku jest spory wybór podłoży dla zwierząt egzotycznych. Każde z nich ma plus i minusy i nadaje się do konkretnych rodzajów zbiorników ( z wyższą lub niższą wilgotnością). To na które podłoże się zdecydujemy, powinno być zależne głównie od zwierzęcia, które zamieszka w terrarium z owym podłożem. I tak np. lignocel mimo, że jest jednym z lepszych podłoży, nie nadaje się zbytnio do terrarium z kameleonem jemeńskim. Z kolei chips kokosowy czy włókno które, są dobrym podłożem dla kameleonów, nie nadają się do terrarium z agamami brodatymi.

Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj