Słowniczek

Jesteś właścicielem pupila i czasami zastanawiasz się, co oznaczają jego gesty i zachowania? A może usłyszałeś od kogoś pojęcie, które nie do końca jest dla Ciebie jasne? Skorzystaj z naszego słowniczka!
AUTOR: Pets World

Czas czytania: 13 min

Afiliacyjne sygnały – Sygnały zmniejszające dystans. Mają przyjacielski charakter.  Najczęściej spotykane pośród psów, które widzą się pierwszy raz. Służą nawiązaniu relacji. Do tego typu sygnałów zaliczamy: obwąchiwanie, ukłon, obejście, pochylenie do zabawy. Sygnały afiliacyjne mogą także zakomunikować unik.

Bieganie za ogonem – Zachowanie przypisywane zarówno psom jak i kotom, mogą wskazywać na nudę, brak odpowiedniej dawki ruchu zapewnionej przez właściciela. Jeśli jednak dodatkowo zwierzę gryzie ogon może wskazywać to na zachowania obsesyjno-kompulsywne. Takie postępowanie powinno być sygnałem ostrzegawczym dla właściciela. Przyczyną takiego zachowania może być stres, zbyt szybkie odstawienie od matki, brak odpowiedniej socjalizacji.

Ciumkanie, ssanie tkanin – Jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Ssanie czy ciumkanie jest bezpośrednio związane z potrzebą odczuwania bliskości przez zwierzę. Najwcześniej rozwija się między 2 a 5 miesiącem życia i z czasem może, ale nie musi, znika, gdy zwierzę osiągnie dojrzałość emocjonalną. Za główną przyczynę takiego zachowania uważa się zbyt wczesne odebrania zwierzęcia matce. Warto zwrócić uwagę, że tkanie może być również oznaką braku witamin w diecie kota bądź psa. Prawidłowo ułożony jadłospis może okazać się zbawienny.

Dyszenie – jest to jedna z wielu czynności, które obejmują szerokie spektrum zachowania psa. Dyszenie może być oznaką: zmęczenia, przegrzania, strachu, bólu ale też radości, podniecenia i ekscytacji. Opiekun psa na pewno będzie potrafił poprawnie odczytać sygnał jaki komunikuje zwierzę, ponieważ dyszenie powiązane z pozycją bólową wskazuje na coś złego, ale dyszenie po zabawie, czy spacerze jest naturalną reakcją czworonoga.

Ekscytacja – dopóki nie staje się ona zbyt uciążliwa a pies poprawnie reaguje na komendę przywołania, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak nadmierna ekscytacja wiążę się z brakiem opanowania emocji , trudności w koncentracji uwagi, nieumiejętność skupienia się na opiekunie, bolesnym pogryzaniu czy niszczeniem przedmiotów to wtedy trzeba zacząć pracować z psem. Jest to szczególnie ważne, aby pies reagował na polecenia właściciela.

Fobie – psy i kota mogą cierpieć na różne lęki. Najczęściej wymienianymi fobiami są: lęk przed głośnymi dźwiękami, np. fajerwerki lub burza, lęk separacyjny, lęk przed wizytą u weterynarza,  lęk przed jazdą samochodem ale także ogólnie – lęk przed obcymi. Najczęstsze przyczyny powstawania lęku to zła socjalizacja, agresja, negatywne doświadczenia.  Lęk objawia się: drżeniem, ślinieniem, wzmożonym ziewaniem, wokalizacją, bezruchem lub ucieczką a także poceniem się i niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Gryzienie – to u psów całkowicie naturalne zachowanie. Podczas podgryzania czy żucia u zwierząt tych wydzielany jest hormon szczęścia. Gryzienie przyczynia się także korzystnie na higienę jamy ustnej. Szczenięta gryząc, poznają otaczający ich świat. Często zwierzęta gryzą ręce i nogi właścicieli. Kiedy szczeniak jest mały, właściciele traktują to jako zabawę. Problem pojawia się później, kiedy zęby pupila i jego siła są dobrze rozwinięte, a zabawa stwarza ból. Aby uniknąć takiej sytuacji należy wyeliminować zabawę rękami z pupilem, a używać do tego zabawek, lin do przeciągania itp.  

Habituacja – Polega na uczeniu się ignorowania nieistotnych bodźców płynących z otoczenia. Innymi słowy to proces, który pomaga przezwyciężyć stres zwierzęcia związany z jakimś bodźcem.

Interaktywne zabawy – doskonała metoda na zaktywizowanie zwierzęcia. Interaktywne zabawki korzystnie wpływają na rozwijanie zmysłów węchu i wzorku. Mają pozytywny wpływ na ćwiczenie cierpliwości  i wyciszenie zwierzęcia.

Jęczenie – może być oznaką strachu ale przede wszystkim komunikuje ból. Niektóre osobniki wydają dźwięki podobne do jęczenia, kiedy czegoś chcą. Jęczenie i przyjęcie pozycji bólowej to sygnał dla właściciela aby udać się do lekarza weterynarii.

Koprofagia – to zjadanie odchodów przez psy. U gryzoni czy zajęczaków jest to naturalne zachowanie. U psów zjawisko to określane jest jako fizjologiczne tylko w niektórych okolicznościach. Koprofagię możemy podzielić na autokoprofagię i allokoprofagię. Czynniki przyczyniające się do skłonności psa do koprofagii dzielimy na dwie grupy: zdrowotne oraz behawioralne.

Lęk Separacyjny – to stres podczas rozdzielenia psa z obiektem przywiązania, czyli swoim opiekunem. Podczas rozłąki pies może wokalizować (wyć, piszczeć, szczekać), niszczyć (gryźć, drapać, kopać) oraz załatwiać potrzeby fizjologiczne. Psy cierpiące na tą przypadłość bardzo często reagują niepokojem na wydarzenia, które prowadzą do opuszczenia domu przez opiekuna, np. ubieranie butów, kurtki,  podnoszenie kluczy, a nawet poranna toaleta. Pies może próbować wydostać się z mieszkania niszcząc drzwi i okna. Może też rzuć przedmioty na których znajduje się dużo zapachu opiekuna, np. buty czy kanapę. Czynnikiem mogącym wywołać lęk separacyjny może być również silna zmiana codziennej rutyny lub otoczenia, np. nowe godziny pracy opiekuna czy przeprowadzka. Lęk separacyjny to zjawisko, które należy wypracować, ponieważ powoduje u zwierzęcia silny stres.

Łysienie – wypadanie sierści to naturalne zjawisko, jednak powinno zaniepokoić kiedy prowadzi do znaczącego przerzedzania się sierści i powstania łysych przestrzeni. Dodatkowo może prowadzić do łupieżu, matowienia sierści czy intensywnego drapania i wygryzania. Wszystkie tego typu objawy powinny na skłonić do wizyty u specjalisty. Najczęstszą przyczyną łysienia są alergie, zarówno środowiskowe jak i pokarmowe. Pomocne mogą okazać się leki oraz pozbycie się alergenu z otoczenia, a w przypadku alergii pokarmowej zastosowanie diety eliminacyjnej.

Merdanie ogonem – jeden z najbardziej popularnych sygnałów na komunikowanie się psów czy kotów z innymi osobnikami. Ruch ogona, pozycja w jakiej się on znajduje a także postawa ciała psa czy kota pozwala na odczytanie sygnałów jakie chce nam on przekazać. Należy pamiętać, że w przypadku psów merdanie ogonem nie zawsze oznacza ekscytację.

Więcej o mowie ciała psa – kliknij!

Nadmierne ślinienie – Niekiedy ślinotok to anatomiczna predyspozycja danej rasy. Jednak jeśli wykluczymy tę opcję to najczęstszą przyczyną ślinotoku u psa jest ból zęba lub dziąseł. Może też wskazywać na alergie pokarmowe, czy ból żołądka. Ślinotok, któremu towarzyszą drgawki, agresywność i zmiana w zachowaniu psa może wskazywać na wściekliznę.

Obwąchiwanie – to ważny rytuał w procesie poznawczym psów. Zwierzęta te posiadają gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele. Te ulokowane w okolicach narządów płciowych i odbytu wytwarzają substancję zapachową o ważnej funkcji. Pies z wytwarzanych feromonów może odczytać dużą ilość informacji o drugim osobniku. Chociaż dla wielu jest to krępujące, nie należy zabraniać psu obwąchiwania.

Periuria i peryichezja – zjawisko związane z chorobą somatyczną. To oddawanie odpowiednio moczu i kału w niewłaściwych i niepożądanych miejscach.

Reaktywność  – to pobudzenie psa lub kota, które objawia się mianą zachowania pod wpływem określonego bodźca. Pies czy kot może reagować zbyt emocjonalnie na niektóre zachowania, osoby, przedmioty i miejsca.

Socjalizacja z izolacją – wieloetapowy proces, który minimalizuje stres przy zapoznawaniu się kotów, psów, lub różnych gatunków. Zwiększa szanse na udane relacje między pupilami. Procesy ogólnie możemy podzielić na izolację, wymianę zapachów, nawiązanie kontaktu wzrokowego, poznanie. Nie należy pomijać żadnego kroku, a każdy z nich ma indywidualną długość uzależnioną od sukcesów każdego z etapów.

Więcej o socjalizacji z izolacją – kliknij

Tarzanie się – jest to jedna z czynności, która sprawia psom wiele radości. Przyjęta pozycja rozluźnia mięsnie, a tarzanie się na trawie, piasku czy gałęziach to swego rodzaju masaż dla pupila. Pies tarza się także aby maskować własny zapach i przesiąknąć innymi zapachami.

Uszy stojące – uszy podobnie jak ogon służą do komunikacji zwierzęcia z otoczeniem. Niektóre rasy psów mają anatomiczne predyspozycje do pewnego położenia tego narządu słuchu. Stojące uszy u psów i kotów mogą sygnalizować, że zwierzę jest zajęte, czymś zainteresowane. Lekko odchylone do tyłu sygnalizują, że jest zwierzę jest przyjacielsko nastawione nastawiony. Uszy, które są położne do tyłu mówią, ze zwierzę się boi. Warto jednak odczytywać sygnały nie tylko z położenia uszu czy ogona, ale także z ogólnej pozycji ciała psa czy kota oraz wydawanych dźwięków.

Więcej o mowie ciała kota – kliknij

Wylizywanie się – oprócz normalnego wylizywania jakim jest utrzymanie higieny, nadmierne wylizywanie może być sygnałem alergii pokarmowych, środowiskowych a także problemów dermatologicznych u pupila. Czynność ta powinna być wykonywana przez zwierzę spokojnie i trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Jeśli powoduje u zwierzęcia powstawanie ran niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Ziewanie – może po prostu oznaczać zmęczenie ale również poprzez ziewanie czworonogi komunikują, że czują się w danej sytuacji niekomfortowo lub nie są zainteresowane innym osobnikiem. Często ziewanie jest także objawem stresu ale również można zaobserwować tę czynność podczas pokojowego przywitania innego psa. Ziewanie to bardzo ważny sygnał, jednak aby poprawnie odczytać intencja psa, należy obserwować całego jego ciało.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz