Śpiew kanarka i jego znaczenie
Czas czytania: 3 min
Nie każdy kanarek śpiewa
Hodowcy podzielili je na trzy grupy. Jedną z nich jest „kanarek śpiewający”. To właśnie on potrafi wydobyć z siebie zaskakujące, aczkolwiek bardzo miłe dla ludzkiego ucha dźwięki. Za najlepszego śpiewaka wśród kanarków uważa się herceńskiego. Potrafi on wydobywać z siebie aż 3 oktawy. Ciekawostką dla wielu osób może być fakt, że śpiewają męscy przedstawiciele gatunku. Dodatkowo kanarki uczą się śpiewu przez naśladowanie. Jeśli w hodowli zbyt wcześnie odseparowano młode ptaki od ich ojców, to najprawdopodobniej nie zdążyły nauczyć się śpiewu. Wtedy można rozpocząć naukę w inny sposób. Opiekunowie tych malutkich ptaków decydują się często na puszczanie im spokojnej, melodyjnej, przyjemnej muzyki lub włączają nagrania śpiewających kanarków. W taki sposób ptak jest w stanie uczyć się dźwięków, które później przepuści przez swój aparat głosowy dając przyjemne dla człowieka melodie, których nie znajdziemy w głosie żadnego innego ptaka.
Jeśli twój podopieczny nie chce śpiewać, to koniecznie skonsultuj się z bardziej wprawionymi hodowcami w kwestii określenia płci. Spróbuj przyjrzeć się warunkom, które zaoferowałeś a także sposobie odżywiania. Kanarki, które nie czują się komfortowo nie będą śpiewać. Ważne jest także zapewnienie ptakowi dużej uwagi. Na wolności żyją w olbrzymich grupach. W domu można trzymać dwie samice (nie będą śpiewać) lub parkę. Należy jednak pamiętać, że wówczas samiec będzie śpiewał tylko w okresie zalotów. Oczywiście hodując parkę należy liczyć się z tym, że potomstwo będzie nieuniknione. Odradza się trzymanie dwóch samców, ponieważ na ograniczonej przestrzeni będzie dochodziło do walk. Można hodować jednego samca, ale tylko pod warunkiem zapewnienia mu ludzkiego towarzystwa.
Śpiew kanarka jest uzależniony od poziomu hormonów. Im więcej testosteronu tym śpiew dłuższy i bardziej melodyjny. Na wolności to właśnie takie samce zdobywają serca samic. W okresie pierzenia samiec zazwyczaj zaprzestaje radosnych serenad. Skupia wtedy całą uwagę na wymianę pierza. Zazwyczaj dzieje się tak jesienią i wiosną. Można skrócić czas ciszy zapewniając ptakowi odpowiednie, komfortowe warunki oraz puszczając mu nagrania śpiewu innych przedstawicieli gatunku. Momenty zaprzestania śpiewu to także nadchodząca starość (spadek poziomu testosteronu) czy choroby.
Piękne melodie, które chcesz usłyszeć są ściśle związane z warunkami jakie ma twój ptak. To dzięki zapewnieniu dużej klatki, częstych kontaktów z człowiekiem, miejsca spokojnego i cichego możesz doprowadzić do tego, że twój kanarek będzie śpiewał więcej niż oczekiwałeś. Śpiew kanarka to nic innego jak próba przyciągnięcia samicy, ale często także zaznaczanie swojego terenu lub śpiewanie dla własnej przyjemności. W przypadku samców powodem do niepokoju jest bardzo długa cisza aniżeli nadmierne wydawanie z siebie dźwięków.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj