Święta z psem, o czym warto pamiętać?

Święta to magiczny czas, spędzany zazwyczaj w gronie rodzinnym. Jeśli zabieramy ze sobą psa do rodziny lub organizujemy je u siebie, musimy pomyśleć również o nim oraz tym jak zmniejszyć jego dyskomfort. Ozdoby, światełka, Wigilia to wszystko tworzy klimat ale może również przytłoczyć naszego psa. Pamiętajmy o przygotowaniu.
AUTOR: Magdalena Filek

Wprowadzenie choinki do mieszkania, gdy nasz pupil jeszcze nie miał okazji jej zapoznać. W zależności czy planujemy choinkę sztuczną czy prawdziwą pozwólmy psu na obwąchanie i zapoznanie się z nią. Wybierzmy bezpieczne i ustronne miejsce na choinkę, przygotujmy je jak zawsze jednak tym razem niech pies ma możliwość obwąchania tego miejsca ale bez częstego przebywania w nim ani tym bardziej leżenia. Następnie rozpakujmy choinkę i pozwólmy ją obwąchać, nagradzajmy każdy pozytywny kontakt z nią. Przy składaniu oraz ubieraniu nagradzajmy spokojne zachowanie, gdy pies zacznie szczekać lub potraktuje ją lub ozdoby jako zabawę odejdźmy z nim na bok, uspokójmy, możemy również przerwać czynność i wrócić do niej na drugi dzień. Może nasz rozrabiaka porwał jedną z ozdób świątecznych aby zwrócić na siebie uwagę, nie szarpmy się z nim, a zróbmy wymiankę – ozdoba za smakołyk lub najlepiej jego zabawkę.

Jeśli planujemy żywą choinkę zastanówmy się jaki jest nasz czteronożny przyjaciel, czy spadające z czasem igły będą dla niego interesujące, czy sama choinka może stać się celem zabawy. Najbardziej polecaną choinką do domu ze zwierzętami jest świerk ponieważ ma kłujące i twarde igły, które szybko zniechęcają naszych rozrabiaków do podchodzenia bliżej, a tym bardziej smakowania igiełek. Niezależnie od wyboru choinki wybierzmy jednak postawienie jej na podwyższeniu tak aby nie było do niej łatwego dostępu, gdyż nie sama choinka może być atrakcyjna, a wiszące na niej „piłeczki”.

Wigilia oraz dni świąteczne to przede wszystkim grono rodzinne, głośne rozmowy, smaczne i aromatyczne jedzenie ale nie zapomnijmy o naszym psie. On może czuć dyskomfort w nowych sytuacjach, nowym miejscu czy w tłumie ludzi, bez możliwości ucieczki. Niektórym z nas może się wydawać, że jego pies nie ma z tym problemu bo przecież wita się z gośćmi, skacze z radości lub się ekscytuje  kiedy robi się ruch w domu. Jednak może to być też oznaka stresu i próba rozładowania swoich emocji czy nawet chęć odepchnięcia od siebie gościa. Musimy poznać naszego psa, jego komunikacje i zadbać o jego komfort. Zazwyczaj pokazuje nam jak się czuje w danym momencie ale my źle to interpretujemy lub przez nie wiedzę ignorujemy sygnały ostrzegawcze.

Jeśli wychowujesz psa od szczeniaka, przeprowadziłeś odpowiednio socjalizacje to super! To może oznaczać spokojne święta i mniejszy stres u Twojego pupila. Co jeśli pies jest ze schroniska po przejściach o których nie do końca mamy pojęcie lub jest z nami od małego ale stawiamy go w nowej sytuacji?

Przede wszystkim jeśli pies został adoptowany niedawno (nawet kilka miesięcy temu) nie stawiajmy go w tak stresującej sytuacji, najlepiej żeby został w domu w bezpiecznej dla niego przestrzeni, a jeśli na święta przyjeżdża rodzina niech wchodzą do domu pojedynczo, spokojnie i zapoznają się z psem. Oczywiście nic na siłę, jeżeli nie chce się zapoznawać niech zostanie w swoim legowisku lub drugim pokoju i z daleka przygląda się do sytuacji. W kolejnym kroku zapewnijmy mu miejsce odizolowane od ruchu i hałasu. Przygotujmy dla psa też cos na odstresowanie, najlepiej naturalny gryzak by mógł swój stres rozładować przez gryzienie i rzucie. Niech drugi pokój, łazienka będą otwarte by mógł w razie potrzeby się tam schować oraz odetchnąć.

Wśród gości na pewno pojawią się również dzieci, jeśli nasz pies będzie zestresowany samą sytuacją nie pozwólmy dodatkowo na bliski kontakt z nimi, ze względu na bezpieczeństwo dziecka jak i komfort psa.

Pamiętajmy, iż posiłki które spożywamy w święta nie są korzystne dla naszego psiego przyjaciela, poinformujmy naszych gości aby nie dokarmiali psa rzeczami ze stołu, a jedynie przygotowanymi smakołykami przeznaczonymi specjalnie dla niego.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz