Szkolenie psów, czy warto?
Czas czytania: 3 min
Szkolenie, czy mój pies tego potrzebuje?
Jeśli Twój pies załatwia się w domu, niszczy przedmioty, ciągnie na smyczy, jest agresywny albo lękliwy w stosunku do innych psów i ludzi to zdecydowanie wymaga od Ciebie pracy. Warto jednak sprawdzić stan zdrowia naszego zwierzaka, ponieważ agresywne zachowanie mogą być objawem choroby, lub odczuwanego przez psa bólu. Jeśli Twój pies niszczy przedmioty bądź uciążliwie wyje, gdy nie ma Ciebie w domu to może mieć problemy z lękiem separacyjnym, ale to osobny temat, o którym warto poczytać.
Poprawa posłuszeństwa = poprawa bezpieczeństwa
Jeśli Twój pies ładnie chodzi na smyczy, nie reaguje nerwowo na inne zwierzęta i ludzi to zdecydowanie sprawia to, że zarówno Ty jak i Twój pies czujecie się bezpiecznie. Znając zachowania swojego czworonożnego przyjaciela możesz przewidzieć jego ruchy w danej sytuacji. Szczególnie przydane okażą się takie komendy jak: siad, waruj, zostaw oraz reakcja na przywołanie psa. W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu psa, np. podczas zainteresowania „przekąskami” napotkanymi na spacerze komenda zostaw okaże się bardzo przydatna.
Zwiększenie aktywności umysłowej psów
Nasz czworonożny przyjaciel potrzebuje do prawidłowego rozwoju odpowiedniej stymulacji umysłowej. Ciekawe stwierdzenia odnośnie aktywności psów możemy odszukać w książce Stanley’a Coren’a Tajemnice Psiego Umysłu. Autor powołuje się na stwierdzenie, żestałe pobudzanie mózgu i stwarzanie jak najczęściej okazji do rozwiązywania problemów pozwala przynajmniej częściowo opóźnić starzenie się mózgu psa. A przecież każdy właściciel chce, aby jego przyjaciel był jak najdłużej zdrowy.
Budowanie dobrych relacji
Ćwiczenia z psem, często zakończone pysznym smaczkiem sprawią, że więź z naszym psem będzie jeszcze silniejsza. Nie tylko dlatego, że dajemy im coś smacznego, ale dlatego, że poświęcamy im czas i uwagę. Wspólne spędzanie czasu na zabawie i wykonywaniu komend to dobra okazja na wzmocnienie Waszych relacji.
Jakie kursy można zrobić?
W Internecie znajduje się duży wybór kursów dla psów, najczęściej pojawiają się jednak:
- Kurs posłuszeństwa
- Kurs tresury
- Kursy zawodowe
- Kursy tematyczne
- Podstawy agility
- Podstawy chodzenia na smyczy
A Ty, który kurs wybierzesz?
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj