Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?
AUTOR: Malwina Szargan

  1. Wygląd

Pomeranin to niewielki pies o wadze około 2-3 kg. Jego budowa jest bardzo proporcjonalna z piękną, gęstą sierścią i puszystym ogonem. Najczęściej spotykane umaszczenie to brązowe, czarne, kremowe i białe. Ma niewielką głowę z charakterystycznymi, spiczastymi uszami.

  • Charakter

Pomeranin jest bardzo oddany i towarzyski.  Zwykle wybiera jednego człowieka, któremu jest oddany, co nie oznacza, że zapomina o pozostałych członkach rodziny. Szuka uwagi człowieka, lubi być w centrum uwagi. Mimo to, ceni sobie również swoją niezależność i nie spędza każdej chwili na kolanach właściciela. Wobec obcych jest raczej nieufny i podchodzi do nich z dystansem.  Uchodzi za rasę spokojną, jednak jest też hałaśliwy. Szpic miniaturowy jest bardzo inteligentny lecz mimo to nie jest łatwy do przeszkolenia. Wymaga  cierpliwości opiekuna, a sam trening nie może trwać zbyt długo, by nie znudzić psa. Mimo niewielkich rozmiarów pies ten potrzebuje sporej dawki ruchu i chętnie uczestniczy w zawodach agility.

  1. Pielęgnacja

Z uwagi na gęstą, dwuwarstwową sierść szpic miniaturowy wymaga regularnej pielęgnacji.  Oznacza to codzienne wyczesywanie, by nie tworzyły się kołtuny. Pies wymaga również odwiedzin u groomera, by cieszyć się piękną fryzurą. Właściciel powinien zadbać o kąpiele psa, używając przy tym specjalnych kosmetyków, które nie podrażnią skóry. Szpic miniaturowy wymaga również regularnego obcinania pazurów.

  • Zdrowie

Długość życia szpica miniaturowego wynosi około 11-16 lat. Jest psem odpornym zarówno na niskie jak i wysokie temperatury. Nie oznacza to jednak, że pies może żyć na dworze. Pies uchodzi za zdrową i długowieczną rasę. Są jednak dolegliwości, które im towarzyszą. Należą do nich choroby skóry, zębów a także stawów.

  • Dla kogo?

Pomeranin potrzebuje codziennej dawki ruchu. Lubi też uprawiać sporty wraz ze swoim właścicielem, zatem jest idealny dla rodziny sportowców. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje z wylegiwania z rodziną. Kiedy nie poświęca się mu wystarczającej ilości uwagi, będzie chciał ją zwrócić szczekaniem. Rasa uchodzi za hałaśliwą, co trzeba mieć na uwadze, szczególnie mieszkając w bloku. W kontakcie z małymi dziećmi, które traktują go jako żywą zabawkę, mogą być rozdrażnione a w ostateczności agresywne. Problem ten znika, ze starszymi dziećmi, które mają obycie w kontakcie ze zwierzętami i znają granice.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz