
Zabawa z psem!
Czas czytania: 4 min

Pomysłowo = wesoło!
Pomysłów na zabawy z psami jest mnóstwo. Oczywiste jest, że w domu ciężko rzucać aport czy rozstawić tor przeszkód do agility, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować małą przestrzeń tak by mogła zaspokoić i usatysfakcjonować pupila, jednocześnie nie rujnując mieszkania. W deszczowe dni, kiedy nie masz ochoty na długie spacery możesz pobawić się z psem w ukrywanie przedmiotów lub jedzenia. Weź do ręki smaczny kąsek za którym pies przepada i ukryj go pod kocykiem lub w specjalnej, edukacyjnej zabawce. Wydaj polecenie „szukaj” i rozkoszuj się widokiem pogrążonego w poszukiwaniach przyjaciela. Nic tak nie męczy psa jak używanie jednego z najważniejszych zmysłów. W trakcie poszukiwań pracuje nie tylko nos. Pies uruchamia cały proces myślowy. Nie tylko fizyczne zmęczenie pozwala rozładować napięcie, więc bawcie się w ten sposób zmieniając miejsca ukrywanego smaczka. Pies będzie ci wdzięczny!

Może siad?
Kolejny pomysł to nauka nowych sztuczek. Wspólne ćwiczenia wzmacniają więź, a jednocześnie męczą zwierzaka. Komendy typu „siad, leżeć, waruj, podaj łapę” są podstawowe i bardzo popularne. Większość osób wie jak prowadzić psiaka, aby szybko się ich nauczył. Jeśli macie opanowane te sztuczki, to czas na coś bardziej spektakularnego! Przybijanie piątki, dotykanie przedmiotów znajdujących się w pobliżu, turlanie, czołganie, obroty wokół własnej osi czy slalom między nogami, to propozycje dla zaangażowanych i cierpliwych właścicieli. Pamiętaj, aby nie wprowadzać jednej, długiej sesji treningowej, a w zamian poprowadzić kilka krótkich. Podczas nauki nie może być nudno! Oczywiście przed przystąpieniem do takiej zabawy połączonej z nauką należy się przygotować. Dużo smakołyków i dobry humor, to podstawy bez których nie można zaczynać treningu.

Zabawki – czyli od wyboru do koloru!
Zabawki to nieodłączny element wyposażenia psiej szafy! Zapewnienie realizacji takich potrzeb jak gryzienie, żucie czy żartobliwie określane „memlanie” jest bardzo ważne. Na rynku zoologicznym jest w czym wybierać! Piłeczki, dyski, sznury, ringa to podstawowe zabawki. Od niedawna modne stały się także zabawki „inteligentne”, które stymulują intelekt. Są nieco droższe, ale radość pupila będzie bezcenna. Ważne jest, aby wybierać zabawki dopasowane wielkością do rozmiarów psiaka. W innym wypadku staną się nieatrakcyjne, a tobie pozostanie żałować wydanej gotówki.
Po każdej zabawie przychodzi czas na odpoczynek. Twój pies musi wiedzieć, kiedy nadchodzi koniec. Warto wprowadzić komendę, która zakończy definitywnie wspólne harce. Możesz po prostu używać słowa „koniec” lub „stop”. Po wydanej komendzie należy natychmiast sprzątnąć to czym się wspólnie bawiliście. Fajnym sposobem na wyciszenie psa jest masaż. Po aktywnych chwilach bywa zbawienny.
Do podstawowych zasad bezpiecznej i udanej zabawy należy dodać fakt, że nie można bawić się z psem po posiłku. Nadmierna aktywność z pełnym żołądkiem może doprowadzić do jego skrętu. Nie zaczynaj zabawy przed snem. Pies musi wiedzieć, że w nocy się śpi, a podsycanie w nim emocji chwilę przed pójściem do łóżka może być dla ciebie przykrą konsekwencją.
Psy kochają kontakt z człowiekiem, a jeśli zapewnisz mu różnego rodzaju rozrywki w które także się zaangażujesz będziesz w jego oczach najlepszym przyjacielem.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj