Żabi król w domowym zaciszu

Któż z nas w dzieciństwie nie słyszał bajki o królewiczu zaklętym w żabę? Okazuje się, że przy obecnej świadomości terrarystycznej oraz dzięki rozwojowi zoologii, posiadanie takiego „żabiego króla” w domu jest możliwe. Ważne, żeby jednak wiedzieć o potrzebach tych niezwykłych zwierząt decydując się na ich posiadanie w domu.
AUTOR: Olimpia Pokorska

Czas czytania: 4 min

DLA KOGO ŻABA NIE BĘDZIE DOBRYM WYBOREM?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że płazy nie są zwierzętami dla osób chcących mieć wzajemną więź ze zwierzakiem. Nie będą też dobrym wyborem dla najmłodszych miłośników zwierząt. Oczywiście – jak to bywa w terrarystyce, są gatunki żab mniej i bardziej wymagające, jednak żadnych z nich nie powinno się nadmiernie brać na ręce, nosić czy zbyt często wyciągać z ich zbiornika. Wszystkie żaby mają bowiem niezwykle wysoką wrażliwość na zmiany temperatury, wilgotności otoczenia a także delikatną skórę, która łatwo ulega uszkodzeniu.

żaba

Fot. Olimpia Pokorska

JAKIE SĄ PODSTAWOWE ŻABIE OCZEKIWANIA?

Dodatkowo jak wszystkie płazy źle znoszą zanieczyszczenia środowiska czy złą higienę w terrarium. Utrzymanie czystości może wymagać odrobiny zaangażowania i czasu, jednak jest niezbędne, by nasz zwierzak był zdrowy i czuł się komfortowo.

Żaby trzymane w niewoli żyją dość długo. Przeważnie jest to kilkanaście lat. W zależności od gatunku mają rożne rozmiary. Od kilkucentymetrowych  karlików szponiastych po ponad 20-centymetrowego buczka.

W tym krótkim wpisie przybliżę Wam dwa gatunki żab, które różnią się usposobieniem, aktywnością i wymaganiami. A jednocześnie są jednymi z najchętniej wybieranych gatunków żab do hodowli w domu, ze względu na stosunkową łatwość w ich opiece. 

Fot. Olimpia Pokorska

CHARAKTERYSTYKA AUSTRALORZEKOTKI SZMARAGDOWEJ

Pierwszą z nich jest Australorzekotka szmaragdowa. Piękna, dość towarzyska żaba, dorastająca do około 10 cm, o pięknej zielonej – do brunatnej barwie. Dla rzekotek, wskazane jest terrarium pionowe, najlepiej 60-90 cm wysokie, ale wystarczająco szerokie, by móc umieścić w nim gęstą roślinność, w której zwierzęta będą kryć się w ciągu dnia na spoczynek. Jak w przypadku każdej żaby, bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności, dostępu do wody i wymaganej temperatury.

POZNAJ ŻABĘ ROGATĄ

Drugim, znacznie prostszym w hodowli i polecanym dla początkujących gatunkiem jest żaba rogata. Jej nazwa wywodzi się od specyficznego wyglądu – dwóch wypustek w kształcie rogów nad oczami. W naturze zamieszkuje tereny leśne i uwielbia się zagrzebywać w podłożu, stąd bardzo istotny jest jego właściwy dobór. Bardzo dobrze sprawdza się specjalny substrat lub mech torfowiec, który wspomaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Żaba rogata jest dość spora. Osiąga nawet kilkanaście centymetrów oraz dość łatwo przyzwyczaja się do ludzi. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ chwila nieuwagi i nasz palec może zostać potraktowany jako potencjalny posiłek, a ugryzienie tych żab jest dość bolesne.

żaba

Fot. Michał Kardas

CO JEDZĄ ŻABY?

Dochodząc do tematu odżywiania, różne gatunki żab mają różne wymagania żywieniowe. Jednak z natury są drapieżnikami. Obecnie odchodzi się od podawania żywych ssaków, zastępując je mrożonymi lub odpowiednimi gotowymi karmami. Jednak większość gatunków chętnie spożywa owady. Zazwyczaj są to szarańcze, świerszcze, karaczany, larwy mączników lub drewnojadów.

Pamiętajmy jednak, że pokarm dla naszego pupila musi być bezpieczny a karmienie pozbawione ryzyka wyrządzenia krzywdy naszemu delikatnemu zwierzakowi. Oczywiście warto również się zapoznać z dostępnymi na rynku suplementami witaminowymi, jeśli nasz zwierzak będzie tego wymagał.

Podsumowując, żaby są niezwykłymi zwierzętami i mogą przynieść wiele radości z ich obserwacji. Nie jest to jednak zwierzątko „do przytulania” a ich urok polega na możliwości obserwowania egzotycznego zwierzęcia w naszym domu.

Tekst: Olimpia Pokorska.

Zdjęcie główne: Michał Kardas.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

7 mitów dotyczących węży

Żaba rogata. Co warto o niej wiedzieć?

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz