Żabi król w domowym zaciszu
Czas czytania: 4 min
DLA KOGO ŻABA NIE BĘDZIE DOBRYM WYBOREM?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że płazy nie są zwierzętami dla osób chcących mieć wzajemną więź ze zwierzakiem. Nie będą też dobrym wyborem dla najmłodszych miłośników zwierząt. Oczywiście – jak to bywa w terrarystyce, są gatunki żab mniej i bardziej wymagające, jednak żadnych z nich nie powinno się nadmiernie brać na ręce, nosić czy zbyt często wyciągać z ich zbiornika. Wszystkie żaby mają bowiem niezwykle wysoką wrażliwość na zmiany temperatury, wilgotności otoczenia a także delikatną skórę, która łatwo ulega uszkodzeniu.
Fot. Olimpia Pokorska
JAKIE SĄ PODSTAWOWE ŻABIE OCZEKIWANIA?
Dodatkowo jak wszystkie płazy źle znoszą zanieczyszczenia środowiska czy złą higienę w terrarium. Utrzymanie czystości może wymagać odrobiny zaangażowania i czasu, jednak jest niezbędne, by nasz zwierzak był zdrowy i czuł się komfortowo.
Żaby trzymane w niewoli żyją dość długo. Przeważnie jest to kilkanaście lat. W zależności od gatunku mają rożne rozmiary. Od kilkucentymetrowych karlików szponiastych po ponad 20-centymetrowego buczka.
W tym krótkim wpisie przybliżę Wam dwa gatunki żab, które różnią się usposobieniem, aktywnością i wymaganiami. A jednocześnie są jednymi z najchętniej wybieranych gatunków żab do hodowli w domu, ze względu na stosunkową łatwość w ich opiece.
Fot. Olimpia Pokorska
CHARAKTERYSTYKA AUSTRALORZEKOTKI SZMARAGDOWEJ
Pierwszą z nich jest Australorzekotka szmaragdowa. Piękna, dość towarzyska żaba, dorastająca do około 10 cm, o pięknej zielonej – do brunatnej barwie. Dla rzekotek, wskazane jest terrarium pionowe, najlepiej 60-90 cm wysokie, ale wystarczająco szerokie, by móc umieścić w nim gęstą roślinność, w której zwierzęta będą kryć się w ciągu dnia na spoczynek. Jak w przypadku każdej żaby, bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności, dostępu do wody i wymaganej temperatury.
POZNAJ ŻABĘ ROGATĄ
Drugim, znacznie prostszym w hodowli i polecanym dla początkujących gatunkiem jest żaba rogata. Jej nazwa wywodzi się od specyficznego wyglądu – dwóch wypustek w kształcie rogów nad oczami. W naturze zamieszkuje tereny leśne i uwielbia się zagrzebywać w podłożu, stąd bardzo istotny jest jego właściwy dobór. Bardzo dobrze sprawdza się specjalny substrat lub mech torfowiec, który wspomaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności.
Żaba rogata jest dość spora. Osiąga nawet kilkanaście centymetrów oraz dość łatwo przyzwyczaja się do ludzi. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ chwila nieuwagi i nasz palec może zostać potraktowany jako potencjalny posiłek, a ugryzienie tych żab jest dość bolesne.
Fot. Michał Kardas
CO JEDZĄ ŻABY?
Dochodząc do tematu odżywiania, różne gatunki żab mają różne wymagania żywieniowe. Jednak z natury są drapieżnikami. Obecnie odchodzi się od podawania żywych ssaków, zastępując je mrożonymi lub odpowiednimi gotowymi karmami. Jednak większość gatunków chętnie spożywa owady. Zazwyczaj są to szarańcze, świerszcze, karaczany, larwy mączników lub drewnojadów.
Pamiętajmy jednak, że pokarm dla naszego pupila musi być bezpieczny a karmienie pozbawione ryzyka wyrządzenia krzywdy naszemu delikatnemu zwierzakowi. Oczywiście warto również się zapoznać z dostępnymi na rynku suplementami witaminowymi, jeśli nasz zwierzak będzie tego wymagał.
Podsumowując, żaby są niezwykłymi zwierzętami i mogą przynieść wiele radości z ich obserwacji. Nie jest to jednak zwierzątko „do przytulania” a ich urok polega na możliwości obserwowania egzotycznego zwierzęcia w naszym domu.
Tekst: Olimpia Pokorska.
Zdjęcie główne: Michał Kardas.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Żaba rogata. Co warto o niej wiedzieć?
Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj