7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych

W kolejnym cyklu pod tytułem 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych, dawka ciekawych informacji, o których pewnie nie wiedziałeś!
AUTOR: Paweł Czapczyk

1.Czy wiedziałeś, że… Jedną z najstarszych ryb w dziejach europejskiej akwarystyki jest wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis), popularnie nazywany makropodem.

 Gatunek ten został przywieziony do Europy z Azji w drugiej połowie XIX wieku. W naturze zamieszkuje rozmaite typy wód, często ubogie w tlen – muliste rzeki, stawy i kanały. W akwarium nie ma wielkich wymagań co do parametrów fizykochemicznych wody ani wystroju wnętrza zbiornika czy jego wielkości. Potrafi być jednak agresywny zarówno wobec przedstawicieli własnego gatunku, jak i innych mieszkańców akwarium. Hodowcy wykorzystują nieraz makropody do zwalczania inwazji „obcych” – między innymi do tępienia wypławków. Ale najciekawsze jest to, że wielkopłetwy – podobnie jak bojowniki, gurami czy prętniki – posiadają specjalny narząd oddechowy (labirynt), który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Mówiąc wprost: ryby te uduszą się i utoną, jeśli zostaną pozbawione możliwości podpłynięcia do lustra wody i zaczerpnięcia powietrza znad powierzchni.

2. Czy wiedziałeś, że…  W zalanych wodą jaskiniach Meksyku żyje ślepiec meksykański (Astyanax mexicanus), zwany również ślepczykiem jaskiniowym.

Dorasta on do ok. 9 cm długości, ma różowawą, wręcz cielistą barwę ciała oraz metalicznie połyskujące łuski. Odżywia się bezkręgowcami, które „pasą się” na jedynej dostępnej w jaskiniach materii organicznej – odchodach nietoperzy. Jako że tamtejsze cieki wodne charakteryzują się zasadowością i dużą twardością – takie same parametry fizykochemiczne wody należy zapewnić tym rybom w akwarium.  Co zdumiewające, ślepczyki meksykańskie, żyjąc w całkowitych ciemnościach, utraciły zdolność widzenia – nie mają oczu! Posiadają za to wyostrzone zmysły węchu i słuchu. Świetnie orientują się w przestrzeni za pomocą linii bocznej – bezbłędnie lokalizują pokarm i ewentualne przeszkody, wykrywając nawet niewielkie zmiany ciśnienia wody wokół siebie. Dlatego ich chów w akwarium towarzyskim jest niemożliwy – obecność innych gatunków ryb w zbiorniku będzie zakłócać ich orientację.

3. Czy wiedziałeś, że… Owiana złą sławą pirania czerwona (Pygocentrus nattereri), zbijając się w ławice, potrafi skutecznie zaatakować ofiarę pokroju jelenia czy tapira?

Potem może objeść ją do kości w ciągu kilku zaledwie minut? Pirania ma bowiem garnitur wyjątkowo ostrych, stożkowatych zębów, które zostały przystosowane do wgryzania się w miękkie tkanki ofiar. Ryba ta z pozoru jest jednak spokojna i potrafi długo „stać” nieruchomo w wodzie (jedynie jej złowieszczo wyglądające oczy penetrują wówczas najbliższą okolicę). Z pozoru, bo gdy tylko dostrzeże nietypowy ruch w wodzie bądź wyczuje aromat sączącej się krwi, zamienia się w krwiożerczą bestię. A w takim w rozsierdzonym i wygłodniałym stadzie zdarzają się nawet akty kanibalizmu. Ale uwaga! Pirania czerwona, niczym bohater noweli Dr Jekyll i Mr Hyde, ma również drugie oblicze. Trzymana w akwarium okazuje się w pewnych okoliczność wyjątkowo bojaźliwa. Kiedy tylko zostanie przestraszone nagłym zapaleniem światła albo zdecydowaną manipulacją w zbiorniku (np. odmulaniem dna), wpada w popłoch. Momentalnie wciska się w jeden z kątów akwarium albo kładzie się bokiem na piasku.

4. Czy wiedziałeś, że…  Strzelczyk indyjski (Toxotes jaculatrix), trzymany z powodzeniem w akwariach jako ryba słodkowodna, wykazuje dużą tolerancję na zasolenie wody.

W naturze spotykany jest w wodach słodkich (rzeki i strumienie), słonawych (wody lasów namorzynowych) i słonych (rafy koralowe). Jednak nie ta zdolność przystosowawcza strzelczyka budzi największe zdumienie w kręgach ichtiologów, hodowców i miłośników przyrody. Prawdziwym przedmiotem podziwu są dopiero szczególne umiejętności łowieckie tej ryby. Otóż osiągając maksymalnie 30 cm długości, potrafi on z odległości 2-3 metrów potrafi ustrzelić owada siedzącego na liściu bądź gałązce, wyrastającej ponad lustrem wody. Jak to się dzieje? Pomocne są tu duże oczy pozwalające na patrzenie do przodu, ale główną rolę odgrywa szczególna konstrukcja pyska. Dzięki niej ryba precyzyjnie i z zawrotną szybkością wypluwa strumień wody w kierunku upatrzonej ofiary. Gdy ta, oszołomiona, spada na taflę wody, rybi snajper w ciągu zaledwie kilkudziesięciu milisekund do niej podpływa i natychmiast ją pożera. Jakby tego było mało: strzelczyk potrafi wyskakiwać z wody i w wyskoku łapać owady przelatujące nad jego łowiskiem.

5. Czy wiedziałeś, że… Zagrzebka afrykańska (Nothobranchius guentheri) żyje zaledwie kilka miesięcy (przy czym w akwarium może dożyć półtora roku).

Należy bowiem do tzw. ryb sezonowych, czyli takich, których cykl życiowy uzależniony jest w naturze od naprzemienności pory deszczowej i suchej, a co za tym idzie – od okresowo wysychających i napełniających się wodą akwenów. Zagrzebka rośnie szybko i żyje intensywnie – w ciągu 3-4 tygodni od wyklucia z jaja osiąga dojrzałość płciową. Musi się bardzo spieszyć, by zapewnić przetrwanie gatunkowi – żaden z dorosłych osobników nie przetrwa przecież pory suchej. Ten skrajnie niekorzystny okres przeżyje jedynie zapłodniona ikra, zagrzebana w mulistym dnie. Ale wraz z nastaniem pory deszczowej zbiornik znów zaroi się od rosnących w oczach niewielkich, żwawych i kolorowych zagrzebek… 

6. Czy wiedziałeś, że… W płytkich wodach lasów namorzynowych Ameryki Środkowej występuje czworook (Anableps anableps).

 Ta przedziwna ryba, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć długość 20-26 cm, bywa hodowana w akwariach. Czworook żywi się między innymi owadami i glonami, ma mocno wydłużone ciało i jest żyworodny. Jednak jego najbardziej uderzającą cechą jest osobliwa budowa oka. Otóż narząd wzroku u tego gatunku jest przedzielony ciemną przesłoną na dwie części. Tworzy to efekt tzw. podwójnego oka – to znaczy, że każde z oczu czworooka składa się jakby z dwóch rogówek i dwóch tęczówek. W praktyce, przebywając w styczności z lustrem wody, czworook może obserwować zarówno to, co dzieje się nad wodą, jak i świat rozpościerający się pod taflą zbiornika.

7. Czy wiedziałeś, że… Pyszczak żółty (Labidochromis caeruleus) wyspecjalizował się w szczególnej opiece nad ikrą.

Otóż samica tego gatunku wciąga zapłodnioną przez samca ikrę do pyska i opiekuje się nią aż do wylęgu młodych. Młode pyszczaki opuszczają matczyne schronienie już jako osobniki w pełni ukształtowane i zdolne do samodzielnego życia. Ich szanse na przeżycie dzięki temu bardzo rosną, lecz samica ponosi spore koszty – traci siły i zdecydowanie chudnie. W trakcie inkubacji ikry nie pobiera bowiem żadnego pokarmu.  

Wybane dla Ciebie

Jesień naszych ptaków

Jesień to pora roku, kiedy bujna wegetacja roślin staje się li tylko pięknym wspomnieniem, a drzewa i krzewy pokrywają się ciepłymi barwami ciemnego złota, burgunda i ochry. To pora roku, gdy wiele kręgowców lądowych zaczyna gromadzić zapasy na zimę i szukać ustronnego miejsca, by popaść w stan odrętwienia. Ale jesień to również pora niesłychanie ważna dla ptaków – zarówno dla tych migrujących (przylatujących i odlatujących), jak i dla tych, które pędzą na obszarze naszego kraju osiadły tryb życia.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom: Hotel Lake Hill Resort & SPA

Miejsca przyjazne zwierzętom to stała rubryka w której możecie państwo dowiedzieć się, gdzie warto podróżować ze swoim pupilem. Na naszej liście znajdą się hotele, pensjonaty i restauracje z całej Polski. Znasz takie miejsce? Napisz do nas na redakcja@petsworld.com.pl i opowiedz, dlaczego to właśnie wybrane przez Ciebie miejsce powinniśmy opisać w następnym numerze.
Jako następny na naszej liście uplasował się Hotel Lake Hill Resort & SPA położony nad Zalewem Sosnówka. W murach tego pięknego obiektu nie brakuje czworonożnych mieszkańców.

czytaj

Zachowania agresywne u psów

Czym są zachowania agresywne? Jest to określenie wieloznaczne, zależnie od dziedziny czy autora możemy natknąć się różne definicje. Na potrzeby niniejszego artykułu posłużymy się definicją zaproponowaną przez Brendę Aloff, według której zachowania agresywne to groźby i wyzwania, kończące się konfrontacją lub poddaniem się. Podchodząc do zagadnienia funkcjonalnie celem prezentowania przez psy zachowań agresywnych jest zyskanie dostępu do bodźca, uniknięcie go lub ucieczka przed nim. Mogą one przybrać postać fizycznego ataku, lub grożenia.

czytaj

Łysienie u papug ma wiele postaci

Bywa że ktoś do mnie telefonuje i pyta: „Co to za ptaszek, taki mały, żółtawy?”. I wtedy odpowiadam: „Kulczyk, dzwoniec, trznadel, pliszka lub piecuszek, albo świstunka, zaganiacz, a może pierwiosnek”. Tak samo wiele odpowiedzi może być na pytanie o przyczynę łysienia u papug. Na dodatek braki w upierzeniu to nie zawsze musi być łysienie, ale z reguły świadczą one o poważnych błędach pielęgnacyjnych lub groźnej chorobie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz