Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

Dlaczego nie powinniśmy nigdy umieszczać królika i kawii w jednej klatce? Sprawdź w artykule poniżej.

DOBRA KOMUNIKACJA TO PODSTAWA-RÓWNIEŻ U ZWIERZĄT

Kawie domowe (zwane potocznie świnkami morskimi) i króliki porozumiewają się w odmienny sposób. Kawie są zwierzętami bardzo gadatliwymi, posiadającymi szeroką gamę dźwięków, których używają do komunikacji z innymi osobnikami.

Królik, będący zwierzęciem cichym z natury, nie „porozmawia” z kawią. Sprzeczki może też wywoływać mowa ciała, która u tych dwóch gatunków bardzo się różni. Króliki zgrzytają zębami podczas relaksu, a kawie robią to w momencie zdenerwowania. Króliki wąchają się pod ogonem podczas powitania, świnki za to będą czuły się niekomfortowo w tej sytuacji. Jak można się domyślić, takie nieporozumienia prowadzą do konfliktu między zwierzętami i frustracji wynikającej z odmiennego rozumienia poszczególnych sygnałów.

INNY GATUNEK NIE ZASTĄPI ŚWINCE STADA

Zarówno kawie, jak i króliki, są zwierzętami stadnymi, potrzebującymi kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku. Ze względu na różnice w zachowaniu, królik nigdy nie zastąpi śwince drugiej świnki. Sprawna komunikacja, wzajemne ostrzeganie się o niebezpieczeństwie, wspólny relaks czy wymienianie czułości nie są możliwe do odtworzenia w relacjach międzygatunkowych. Decydując się na połączenie kawii z królikiem, sprawiamy, że oba zwierzęta będą czuły się samotne i niezrozumiane.

Królik i kawia domowa

ZAKAŻENIA MIEDZYGATUNKOWE-ŚMIERTELNE NIEBEZPIECZEŃSTWO

Króliki są często nosicielami pasożyta Encephalitozoon cuniculi, jednak u większości tych zwierząt nie wywołuje on objawów. Jest wydalany z moczem i może infekować świnki morskie, dla których jest szczególnie niebezpieczny. E. cuniculi powoduje uszkodzenie nerek, poważne zaburzenia ze strony układu nerwowego lub też ślepotę. Kawiom utrzymywanym w stadach międzygatunkowych zagraża również bakteria Bordetella Bronchiseptica. Organizm królika potrafi sobie z nią dobrze radzić, jednak świnki są dużo bardziej podatne na zachorowanie. Ta bakteria odpowiada za większość infekcji dróg oddechowych u świnek, w ciężkich przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

RÓŻNE ZAPOTREZBOWANIA DIETETYCZNE

Króliki i kawie mają inne potrzeby żywieniowe, dlatego nie jest możliwe utrzymanie obu w dobrym zdrowiu przy jednoczesnym karmieniu ich tym samym. Podstawą diety obu gatunków jest siano oraz zioła, ale granulaty uzupełniające są sformułowane odmiennie, w zależności od tego, dla jakiego zwierzęcia są przeznaczone. Świnki morskie nie są w stanie wytwarzać witaminy C w organizmie, dlatego musi być ona dostarczana z pożywieniem. Z drugiej strony, silne suplementowanie witaminy C u zdrowego królika doprowadzi do jej nadmiaru, a w efekcie rozwoju chorób.

KRÓLIK MA PRZEWAGĘ FIZYCZNĄ NAD ŚWINKĄ

Za niedopuszczaniem do kontaktu królika z kawiami przemawiają też znaczne różnice w anatomii i sile fizycznej tych zwierząt. Króliki posiadają silnie umięśnione tylne nogi, którymi mogą w momencie stresu kopnąć kawię. Kręgosłup kawii jest bardzo narażony na urazy, dlatego kopnięcie królika może powodować jej trwałą niepełnosprawność lub nawet śmierć.

KLATKA I AKCESORIA-RÓŻNE WIELKOŚCI I RÓŻNE POTRZEBY

Warto przyjrzeć się też różnicom w tym, jak należy zorganizować przestrzeń dla każdego z tych gatunków. Królik nie będzie miał problemu z pokonaniem niskiego kojca, który za to w zupełności wystarcza do uniemożliwienia ucieczki świnkom. Wiele mebelków do klatki przeznaczonych dla królików jest zbyt wysoka dla świnek, które nie będą w stanie z nich skorzystać. Jednocześnie elementy wyposażenia przeznaczone dla kawii mogą okazać się za małe dla przeciętnej wielkości królika, który jest narażony na utknięcie w wejściu do świnkowego domku czy tunelu.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak oswoić świnkę morską?

Które króliki rosną najszybciej?

Czym różni się królik od gryzonia?

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (podcast)

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

Rasy psów w XXI wieku, czyli jak ludzie zmienili rasy psów w ostatnim stuleciu

Gatunek Canis familaris, czyli pies domowy to najbardziej zróżnicowany gatunek na świecie. Od małego mopsa, do ogromnego doga niemieckiego. Aż ciężko uwierzyć, że należą one do jednej grupy organizmów.

czytaj

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.

czytaj

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz