Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

JAK POWSTAJĄ BĄBELKI MYDLANE?

Bąbelki mydlane są niczym innym jak cienkimi warstwami mydlanej wody utrzymującymi gaz w ich wnętrzu. Dmuchając lub manipulując nimi poprzez różne przedmioty możemy zmieniać ich kształt. Bańki mydlane dla wielu psów są atrakcyjne. Zwierzęta lubią je obserwować. Niektóre z nich nawet mają wielką frajdę z ich łapania. Jest to wówczas niezwykle wartościową stymulacją umysłową i fizyczną dla zwierzaka. Ruszający się bąbelek budzi w psach instynkt łowiecki. Zwierzaki instynktownie wówczas próbują pochwycić ruszający się obiekt.

Głównym składnikiem baniek mydlanych jest mydło oraz woda. W mydle znajdują się zazwyczaj bardzo łagodne detergenty. Mogą one jednak powodować problemy zdrowotne jeśli zostaną spożyte w większych ilościach. Pojedyncze pochwycenie bąbelków podczas zabawy z naszym milusińskim nie będzie powodowało jednak żadnych komplikacji zdrowotnych.

JAKIE ZAGROŻENIA NIESIE „ZJEDZENIE” WIĘKSZEJ LICZBY MYDLANYCH BĄBELKÓW?

Co jednak stanie się jeśli nasz pies „zjadłby” większą liczbę bąbelków mydlanych? Niektóre rodzaje mydła mogą zawierać składniki chemiczne, które są drażniące dla układu pokarmowego zwierzęcia. Powikłaniami po spożyciu dużej ilości takiej substancji może być biegunka, wymioty lub inne problemy żołądkowe. Niebezpieczne może być również dostanie się mydła do oczu psa. Składniki chemiczne działają drażniąco na oczy. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z bańkami mydlanymi jest ryzyko zadławienia. Duże bańki mydlane mogą się rozerwać i przykleić do nosa lub otworu ustnego psa. To w konsekwencji może spowodować udławienie się zwierzęcia.

Niektóre ze zwierząt mogą być uczulone na składniki chemiczne zawarte w mydle. W przypadku alergii na bańki mydlane może wystąpić świąd, zaczerwienienie skóry, a także pokrzywka. Niektóre psy mogą zacząć się nagle wylizywać lub otrzepywać po kontakcie ze środkami chemicznymi. Powinno nas to od razu zaniepokoić. Po zaobserwowaniu takich symptomów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.    

Bąbelki mydlane dla psa

ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY BAŃKAMI MYDLANYMI?                           

Jeśli chcesz, aby zabawa bańkami mydlanymi z twoim psem była bezpieczna, przestrzegaj kilku zasad. Przede wszystkim wybieraj specyfiki o jak najbardziej naturalnych składach. Unikaj produktów, które zawierają w sobie dużą ilość chemicznych składników. Unikaj również wypuszczania psu zbyt dużych baniek, aby uniknąć przyklejenia się ich do nosa bądź otworu ustnego zwierzęcia.                                                                   
Niezwykle istotne jest także nadzorowanie zabawy. Nigdy nie zostawiaj psa samego. Upewnij się, że twój zwierzak nie próbuje  zjadać dużej liczby baniek mydlanych. Sprawdzaj także czy bańki nie wpadają lub nie przyklejają się zwierzęciu do nosa.

Po zakończonej zabawie należy bardzo dokładnie posprzątać. Umyj wszystkie powierzchnie o które „rozbijały się” bańki. W tych miejscach pozostaje mydlany osad. Jest on niezwykle nieprzyjemny ze względu na to, że się lepi. Jest także niebezpieczny dla zwierzęcia. Pies może chcieć wylizywać te miejsca. Może być to dla niego bardzo szkodliwe.

PODSUMOWANIE

Bąbelki mydlane mogą być wspaniałym źródłem zabawy i radości dla Twojego psa. Pod warunkiem natomiast, że zachowasz ostrożność i użyjesz bezpiecznych produktów. Staraj się unikać produktów zawierających toksyczne składniki chemiczne i zawsze monitoruj swojego psa podczas zabawy. Pamiętaj również, że każdy pies jest inny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy po zabawie z bąbelkami, skonsultuj się z weterynarzem.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zabawa z psem

Pies reaktywny, czyli jaki?

Zatrucia roślinami u psów i kotów

Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Bezpieczna jazda na rowerze z psem – przewodnik

Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz