Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
AUTOR: Weronika Suwińska-Stańkowska

Czas czytania: 7 min

Wraz z wiekiem, psy – podobnie jak ludzie – zaczynają podupadać na zdrowiu. Dlatego zoofizjoterapia powinna odgrywać istotną rolę w poprawie jakości ich życia. Dlaczego? Zalet fizjoterapii zwierząt w życiu psiego seniora jest całkiem sporo. W poniższym artykule przedstawię najważniejsze z nich.

DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE I PRZECIWBÓLOWE

Wraz z wiekiem, u psów często pojawiają się przewlekłe stany zapalne i ból. Jest on związany m.in. z chorobami stawów czy problemami z kręgosłupem.. Zoofizjoterapia, poprzez zastosowanie różnych form terapii pomaga w redukcji bólu i stanów zapalnych. Dzięki tym zabiegom psy odczuwają ulgę, co poprawia ich codzienny komfort życia.

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

PRZYSPIESZENIE GOJENIA RAN I ODLEŻYN

W wyniku długotrwałego leżenia lub polegiwania na wybranej stronie ciała, niektórzy psi seniorzy mogą zmagać się z odleżynami i ranami. Te ostatnie są bolesne i utrudniają proces rekonwalescencji. Starsze psy mają często zaniki mięśniowe przez co niektóre kości są widoczne gołym okiem, co zdecydowanie zwiększa ryzyko ran i odleżyn. Odpowiednia terapia poprawia krążenie co wpływa na szybszą regenerację tkanek, przyspiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu nowych odleżyn.

POPRAWA WYDOLNOŚCI I OGÓLNEJ KONDYCJI

Starsze psy, zwłaszcza te, które cierpią z powodu schorzeń układu krążenia, oddechowego czy aparatu ruchu, mogą mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej wydolności. Zoofizjoterapia pomaga w poprawie ogólnej kondycji organizmu, poprzez ćwiczenia dostosowane do możliwości psa. Poprzez poprawę wydolności, siły mięśniowej, elastyczności stawów i zmniejszenie bólu, pies staje się bardziej aktywny i chętny do interakcji z otoczeniem. To z kolei pozytywnie wpływa na jego nastrój, a także na relacje z opiekunem. Regularna fizjoterapia i ćwiczenia dostosowane do stanu zdrowia psa pomagają również w utrzymaniu lub poprawie jego kondycji fizycznej, a przez to również psychicznej. Poprzez wzmacnianie mięśni i stawów, pies zyskuje większą sprawność i mobilność, co przekłada się na jego samopoczucie i jakość życia. Ponadto, odpowiednie ćwiczenia pomagają w utrzymaniu optymalnej masy ciała.

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

REDUKCJA PRZYKURCZY I NAPIĘĆ W CIELE ORAZ ZWIĘKSZENIE ZAKRESU RUCHU W STAWACH

Ze względu na przewlekłe bóle, starsze psy często przyjmują nienaturalną postawę ciała, co prowadzi do przykurczów, napięć w ciele i kompensacji. Terapia manualna, odpowiednio dobrane zabiegi fizykalne i ćwiczenia pomagają w rozluźnieniu i odżywieniu mięśni, zmniejszając napięcia i przykurcze. Jedną wielu z konsekwencji starości jest zmniejszony zakres ruchu w stawach – najczęściej z powodu obecności zwyrodnień lub stanu zapalnego. Zoofizjoterapia oferuje najróżniejsze zabiegi, które pomagają w utrzymaniu lub zwiększeniu zakresu ruchu w stawach.

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

RELAKSACJA I ZMNIEJSZENIE PODAŻY LEKÓW

Również emocjonalny aspekt rehabilitacji jest niezwykle ważny. Psi senior boryka się ze stresem wynikającym z ograniczeń, które stawia przed nim starość. Działa to nie tylko na ciało, ale również na psychikę zwierzęcia. Odpowiedni program ćwiczeń czy terapia manualna mają korzystny wpływ na ogólny komfort życia i samopoczucie psa. Z kolei mniejsze zużycie leków oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych i obciążenia organizmu psa substancjami chemicznymi.

ZWIĘKSZENIE SIŁY I MASY MIĘŚNIOWEJ

Osłabienie mięśni jest jednym z najczęstszych problemów u psich seniorów. Regularna fizjoterapia i ćwiczenia wspomagają w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej, co ma istotne znaczenie dla ogólnej sprawności i mobilności psa. Wzmocnienie mięśni wspomaga również stabilizację stawów i zapobiega dalszym kontuzjom.

ZMNIEJSZENIE MASY TŁUSZCZOWEJ

Otyłość jest częstym problemem u starszych psów, co wynika z braku aktywności fizycznej oraz zmniejszonego metabolizmu. Zoofizjoterapia, poprzez aktywność fizyczną i odpowiednio dobrane zabiegi uzupełniające program treningowy, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

STYMULACJA UKŁADU NERWOWEGO

Zoofizjoterapia nie tylko wspiera cały aparat ruchu psa, ale również stymuluje układ nerwowy. Dzięki terapii, odpowiednio dostosowanej do indywidualnego stanu psa, układ nerwowy jest stymulowany, co może pomóc w poprawie koordynacji i reakcji psa. W starszym wieku dbałość o układ nerwowy pomaga również w utrzymaniu sprawności umysłowej. Zwłaszcza u psów zmagających się z demencją starczą.

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

PRZERWANIE BŁĘDNEGO KOŁA BÓLU

Wiele psów cierpi z powodu chronicznych dolegliwości bólowych, co prowadzi do ograniczonej aktywności fizycznej i dalszych problemów zdrowotnych. Zoofizjoterapia jest kluczowa w przerwaniu tego błędnego koła. Poprzez zastosowanie odpowiednich technik zoofizjoterapeutycznych bóle są łagodzone, a pies staje się bardziej aktywny, co przyczynia się do poprawy jego zdrowia i samopoczucia.

ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIU URAZÓW I DBAŁOŚĆ O MIĘŚNIE POSTURALNE

W starszym wieku pies staje się bardziej podatny na urazy, zwłaszcza w wyniku osłabienia mięśni i stawów. Zoofizjoterapia pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co z kolei zapobiega kontuzjom. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne i stabilizujące stawy są kluczowe w zapobieganiu urazom i zapewnieniu psu większej stabilności.

PRZECIWDZIAŁANIE KOMPENSACJOM

Starsze psy, z powodu ograniczeń w jednym stawie lub grupie mięśni, często zaczynają kompensować brak sprawności w innych częściach ciała, co prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych i niekorzystnych przeciążeń. Zoofizjoterapia pomaga rozwiązać ten niejednokrotnie bardzo złożony problem.

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

WZMOCNIENIE RELACJI POPRZEZ WSPÓLNIE WYKONYWANE ĆWICZENIA

Jednym z najważniejszych aspektów rehabilitacji zwierząt jest budowanie więzi między psem, a jego opiekunem. Wspólne wykonywanie ćwiczeń, prostych masaży relaksacyjnych oraz wsparcie podczas zabiegów fizjoterapeutycznych pozwala na głębszą więź emocjonalną, dając psu poczucie bezpieczeństwa. To także wsparcie dla opiekuna, który ma możliwość aktywnego uczestniczenia w procesie zdrowienia swojego pupila.

PODSUMOWANIE

Jak widzisz zoofizjoterapia stanowi nieocenione wsparcie w życiu psich seniorów, pomagając im w radzeniu sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, związanymi z wiekiem. Dzięki różnorodnym zabiegom tj. zabiegi fizykalne, praca manualna czy kinezyterapia (terapia ruchowa) można poprawić jakość życia starszych psów, zwiększając ich komfort, mobilność oraz ogólne samopoczucie. Zdecydowanie warto skorzystać z dobrodziejstw rehabilitacji, by pomóc psiemu seniorowi w cieszeniu się pełnią życia na każdym etapie jego starości.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Psi senior – jak o niego zadbać?

Wózkiem przez życie psiego seniora

Badania geriatryczne u psów seniorów

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Konsultacja zoofizjoterapeutyczna. Jak przygotować się do wizyty?

Poznaj tajniki zoofizjoterapii – rozmowa z Patrycją Kondarewicz (podcast, zdjęcia)

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz