Kulisy odpowiedzianej adopcji
Czas czytania: 8 min
Jest Pani Dyrektorem Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. Kiedy zostało założone schronisko i jak długo obejmuje Pani tą funkcję?
Dyrektorem schroniska jestem od 1990 roku.Pierwotnie Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy powstało w 1950 roku jako namiastka schroniska na terenie leśnym przy ul. Siedleckiej i prowadzone było przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Od 1988 roku Schronisko działa przy ulicy Grunwaldzkiej 298 na Osowej Górze. W 2018 roku, z budżetu miasta rozpoczęto rozbudowę schroniska o tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania elementy infrastruktury jak: recepcja z poczekalnią, szatnie dla pracowników, gabinet weterynaryjny, sala operacyjna, szpitalik pooperacyjny, pralnia, suszarnia, grooming (psi fryzjer), biura, archiwum oraz kuchenka/stołówka dla pracowników. Planowane jest także utworzenie przy schronisku Centrum Edukacji Humanitarnej, którego głównym celem będzie kształcenie właściwych postaw ludzi wobec zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju empatii wśród młodzieży szkolnej wobec świata zwierząt. W tym celu zbudowano obszerne pomieszczenie, mogące pomieścić jednocześnie około 60 słuchaczy. Obiekt nowo wybudowanej części schroniska wyposażony jest w ogniwa fotowoltaiczne i pompę ciepła, co ma zapewnić naszą samowystarczalność energetyczną. I oczywiście jest to ekologicznie pozyskiwana energia. Prace budowlane ukończono jesienią 2019 roku. Wyposażanie nowo wybudowanej części schroniska prowadzone jest na bieżąco, także przy udziale sponsorów. Dzięki ofiarności Bydgoszczan ufundowano dla szpitalika specjalistyczne klatki dla zwierząt po zabiegach.
Jak przebiega proces adopcyjny?
Ze względów ekonomicznych, a przede wszystkim dla dobra zwierząt, tak by nie czekały zbyt długo na dom, w Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy obowiązują procedury rezerwacji zwierząt.Zapisy przyjmujemy wyłącznie na dorosłe psy i koty. Nie rezerwujemy szczeniąt oraz kociąt. Przetrzymujemy dłużej jedynie szczenięta i kocięta chore.Osoby zdecydowane na adopcję konkretnego psa czy kota mogą zapisywać się na zwierzęta, które w danej chwili nie mogą być wydane ze Schroniska, tzn.: przechodzą kwarantannę po szczepieniach, są w trakcie leczenia, czekają na sterylizację lub prowadzone jest wobec zwierzęcia postępowanie administracyjne. Istnieje możliwość rezerwacji psa lub kota dorosłego przeznaczonego do adopcji, pod warunkiem, że zostanie uzgodniony konkretny termin odebrania zwierzęcia. Wszelkie spóźnienie przy odbiorze zarezerwowanego psa czy kota zwalnia schronisko z dotrzymania umowy rezerwacyjnej. Na rezerwacje zapisuje się osoby, które po udzieleniu wywiadu, nie budzą wątpliwości schroniska co do możliwości zapewnienia odpowiednich warunków utrzymania zwierzęcia. Jeżeli osoba nie spełnia oczekiwań schroniska, odmawia się rezerwacji. Co ważne schronisko zastrzega sobie odmowę rezerwacji zwierzęcia bez podania przyczyny. Jeżeli pies lub kot czekają na zabieg sterylizacji informację o rezerwacji umieszcza się na liście zwierząt oczekujących na zabieg.W przypadku nie zgłoszenia się rezerwującego po uzgodnionym terminie adopcji, zwierzę zostaje przekazane kolejnej osobie z listy rezerwowej.
O czym należy pamiętać przed adopcją?
Kiedy ktoś zdecyduje się na adopcję musi pamiętać o kilku ważnych zasadach. Adoptować zwierzę może tylko osoba pełnoletnia po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pracownikiem schroniska. W trakcie rozmowy pytamy m. in. o warunki jakie może zapewnić mu nowy właściciel. W schronisku można znaleźć psa czy kota optymalnego dla swojego stylu życia, o odpowiednim poziomie energii, co jest kluczem do harmonijnej relacji między człowiekiem a psem czy kotem. Zawsze można liczyć na doświadczoną załogę i wolontariuszy, którzy udzielą pomocy przy wyborze psa lub kota. Ponadto w miarę możliwości pracownicy schroniska starają się udzielić zainteresowanemu informacji na temat zwierzęcia, o ile znamy jego pochodzenie i przeszłość.Nie ponosimy pełnej odpowiedzialności za wszystkie dane, dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia, bo jest to praktycznie niemożliwe. Jednak w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u zwierzęcia schronisko gwarantuje w terminie 10 dni od dnia adopcji nieodpłatną pomoc weterynaryjną na określonych zasadach.Bydgoskie schronisko nie pobiera opłat za samą adopcję, jednak prosimy o darowizny przeznaczone na potrzeby pozostałych w azylu zwierząt. Prowadzimy także adopcję tymczasową. Dając psiakowi dom tymczasowy, można sprawdzić się w roli opiekuna, a jednocześnie pomóc zwierzęciu w dostosowaniu się do warunków codziennego życia z człowiekiem. Pomoże to psu w procesie socjalizacji i tym samym podniesie jego szanse na znalezienie stałego domu.
Osoby chcące adoptować zwierzę muszą skonsultować swoje pragnienie posiadania zwierzęcia z domownikami. Wszyscy domownicy powinni akceptować tę decyzję. Lepiej 100 razy przemyśleć decyzję o adopcji psa czy kota niż później oddawać zwierzę z tzw. „nieudanej adopcji”. Życzymy schroniskowym czworonogom samych „trafionych” adopcji, by w wigilijny wieczór mogły podziękować ludzkim głosem za dobry dom i szczęśliwy los
Czy osoba zainteresowana może adoptować zwierzę już na pierwszej wizycie?
Zwierzę można adoptować już przy pierwszej wizycie w schronisku o ile wcześniej upewnimy się, że nowy właściciel podoła obowiązkom wynikającym z odpowiedzialnej opieki nad psem czy kotem. Niejednokrotnie szczęśliwe adopcje są rezultatem spacerów z psami ze schroniska. Wyjście z psem dostępne jest dla osób pełnoletnich. Wówczas nawiązują się bliskie relacje spacerowiczów z pieskami.
Czy po świętach wraca więcej zwierząt?
Rzadko psy czy koty wracają do schroniska z tzw. nieudanej adopcji. Czasem powodem oddania psa czy kota jest nieujawniona do tej pory alergia domownika. Wieloletnia edukacja dzieci i młodzieży w szkołach oraz na terenie schroniska przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej i adopcje są przeważnie przemyślanymi decyzjami. Nie zaprzestajemy wydawania zwierząt w okresie świątecznym bo nie ma powodu dla którego psy czy koty miałyby spędzać ten czas w schronisku. Odpowiedzialna adopcja powinna dotyczyć i tego, pięknego czasu, zwłaszcza że wiele zwierząt jest „zamawianych” i z utęsknieniem czekają by znaleźć się w nowych domach.
Zdarza się Wam odmówić adopcji? Jeśli tak to z jakiej przyczyny?
Zdarza się nam odmówić adopcji jeżeli stwierdzimy, że ktoś nie jest w stanie zapewnić zwierzęciu właściwej opieki. Posiadanie zwierzęcia wiąże się z kosztami. Wyżywienie, opieka weterynaryjna to spore nakłady finansowe nawet w przypadku utrzymania małego pieska czy kotka. Ważne są też warunki przebywania zwierzęcia. Dla przykładu nie wydajemy psów, które mają spędzać życie w budzie na łańcuchu. Takim „gospodarzom” odmawiamy grzecznie, lecz stanowczo.
Co powinniśmy mieć ze sobą przychodząc zaadoptować psa albo kota?
Chcąc adoptować psa czy kota trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, smycz, obrożę dla psa, a dla kotka transporter. Co prawda dysponujemy specjalnymi kartonami do przewozu szczeniąt i kotów, lecz dobrze jest mieć ze sobą transporter, który będzie dłużej służył zwierzęciu.
Jeśli nie możemy dać domu dla Waszych podopiecznych to w jaki sposób można pomóc schronisku?
Jeżeli nie możemy adoptować psa czy kota, a bardzo tęsknimy za kontaktem z nimi, to możemy wychodzić na spacery z naszymi podopiecznymi w ramach wolontariatu lub przebywać z kotami w ich wolierze w ramach stałej akcji „kocie godziny”.
Co zatem można i warto sprezentować pupilom?
Małe domki z gąbki do klatek, podkłady higieniczne, duże szampony z pompką dla psów i kotów, patyczki do uszu, płatki kosmetyczne, nożyczki groomerskie, maszynki do strzyżenia, preparaty do higieny oczu i uszu, pianki do czyszczenia sierści, koce polarowe, ręczniki z froty, zabawki pluszowe i gumowe, wędki dla kotów oraz miski i smakołyki. Jeśli chcemy jednak przeznaczyć karmę to potrzebna jest specjalistyczna karma gastro oraz hypoalergiczna. Przydają także paszteciki dla kociąt.
Czworonogi muszą mieć zapewnioną nie tylko opiekę lekarską, ale i warunki higieniczne na najwyższym możliwym poziomie
Wybrane dla Ciebie
Czym jest hobby horsing? Rozmowa z Moniką Dachowską, autorką ksiażki „Hobby horse”
Na czym polega hobby horsing? Czy jest to sport dla każdego dziecka? Dlaczego warto trenować hobby horsing? Przeczytaj rozmowę z Moniką Dachowską, dziennikarką i marketerką, autorką książki „Hobby horse”.
czytajII Zawody Treningowe Agility Hazy Hills – o pęto swojskiej (patronat medialny Pets World)
Na czym polega agility? Czy każdy pies może trenować tę dyscyplinę? Kiedy odbędą się II Zawody Treningowe Agility Hazy Hills – o pęto swojskiej? Przeczytaj rozmowę z Faustyną Maciejewską z HazyHills – centrum sportów kynologicznych.
czytajNie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni
Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.
czytajPrzyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****
„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.
czytaj