Groomer – psi fryzjer!

Groomer - stosunkowo nowy zawód, który cieszy się w Polsce dużą popularnością. Na pytania donośnie pracy psiego fryzjera odpowie Sarą Sałapatek z salonu Perros w Krakowie.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Dzień dobry Pani Saro, skąd w ogóle pomysł na ten zawód? Jak to się zaczęło?

Do teamu Perrosa dołączyłam w 2014 r. Na początku zajmowałam się sklepem oraz reklamą. Podglądając groomerów w czasie pracy, pomyślałam, że jest to coś czym mogłabym się zająć. Dzięki przychylnemu losowi i Michałowi (któremu jestem za to serdecznie wdzięczna) udało mi się wyszkolić pod czujnym okiem Pani Izabeli. Szlifowałam swoje umiejętności z dziewczynami pracującymi w Perrosie.

Co w ogóle oznacza „Perros“? Czy jest jakaś historia związana z tą nazwą?

„Perros” w języku hiszpańskim znaczy psy. Założycielem tej firmy i pomysłodawcą nazwy jest Michał. Z tego co wiem, miał okazję zwiedzić Hiszpanię. Może go urzekła…

Czy lubisz swoją pracę? Co Cię w niej fascynuje? Miałam okazję przyglądać się Waszej pracy i wiem, że jest to ciężka, fizyczna praca na stojąco!

Ooo, tak, bardzo lubię moją pracę. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia mi największą frajdę. Niesamowitą satysfakcję odczuwam natomiast w nadawaniu nowego wyglądu psiakom potrzebującym. Okazuje się, że w bardzo szybkim czasie po metamorfozie znajdują nowe, kochające domy. W naszym salonie psiaki będące pod opieką różnych fundacji mają gratisowe strzyżenie, kąpiele oraz czesanie. To taka nasza mała cegiełka w drodze do ich lepszego życia. Cieszę się, że w taki sposób możemy pomagać.


Ile psów dziennie jest w stanie wyczesać, ostrzyć, wykąpać jedna osoba?

Dobre pytanie! Jeśli mówimy o pracy w wymiarze 8h, to średnio 4 pieski dziennie w wersji „Full“ jest w stanie „zrobić” groomer. Mówiąc wersja „Full“ mam na myśli kąpiel, suszenie, strzyżenie/trymowanie. Oczywiście dotyczy to psów małych i średnich ras. Nasz czas pracy jest również uzależniony od stanu okrywy włosowej oraz zachowania psa.

Wiem, że prowadzicie kursy. Czy osoby po takim kursie otwierają swoje salony lub pracują w zawodzie?

Owszem, większość naszych kursantów otwiera swoje salony i działa w zawodzie groomera. Myślę, że jest to ok. 90% osób przeszkolonych.

Ile salonów w Krakowie prowadzicie? Czy zamierzacie zwiększyć ich ilość?

W Krakowie funkcjonują dwa salony. Jeden na ul. Chełmońskiego, gdzie można spotkać mnie oraz Michała, a drugi na ul. Nowosądeckiej, gdzie pieczę sprawuje Klaudia. Na obecną chwilę nie planujemy powiększać naszej działalności.

Salon, to spora część Pani życia, ale co poza nim, kiedy odkłada Pani nożyczki i suszarkę?

Poza salonem razem z Michałem prowadzimy fundację „Peruna“, która ma na celu edukację dzieci i młodzieży w tematyce zwierzęcej oraz pomoc zwierzętom potrzebującym. Dodatkowo jestem instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazdy konnej oraz przodownikiem górskiej turystyki jeździeckiej. Można się domyślić, że konie to moje drugie życie. W wolnej chwili uprawiam także dogtrekking.

Wybrane dla Ciebie

Przyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****

„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.

czytaj

„Myślenie o niewidomych kotach jest obarczone wieloma stereotypami”. Rozmowa z Joanną Piotrowską, prezeską Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”

„Na co dzień nie myśli się o niewidomych kotach. A nawet jeśli, to jest to obarczone potworną liczbą stereotypów. Każda taka rozmowa jak nasza, jest okazją do zmiany nastawiania do „ślepaczków” – mówi Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”, laureatka plebiscytu „Kociarz Roku”.

czytaj

Szczęście na 3 łapkach

Dziś pragniemy przedstawić Państwu niezwykłą historię Chrupka, niepełnosprawnego psa na trzech łapakach. Historia Chrupka przypomina nam, że w życiu nie chodzi o to, ile masz łap, ale o to, ile masz do zaoferowania swojemu właścicielowi i światu. W rozmowie z jego opiekunem poznamy historię Chrupka, jego codzienne wyzwania i sukcesy, a także to, jak jego obecność wpłynęła na życie jego rodziny i otoczenia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu o miłości, determinacji i wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

czytaj

„Dzięki nim dom tętni życiem” – wesoła ferajna Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz, z wykształcenia prawniczka. Ceniona projektantka mody kobiecej, która zdobyła popularność dzięki swoim unikalnym i luksusowym kolekcjom. Jej marka – La Mania jest jedną z najbardziej znanych polskich marek modowych na rynku międzynarodowym. Oferuje kolekcje, które cechują się wyrafinowanym stylem, doskonałym krojem, wysokiej jakości materiałami oraz dbałością o detale. Była jurorka polskiej edycji programu Project Runway.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz