Bark Air, czyli podniebne, psie podróże

Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Znaczna część decyduje się na zorganizowanie opieki zastępczej w hotelu czy pomoc rodziny i przyjaciół. A gdyby tak istniała instytucja, która umożliwia wygodny, szybki transport naszych zwierząt nawet na drugi koniec świata? Co, gdybyśmy nie musieli wybierać pomiędzy wakacjami z psem a wygodną podróżą samolotem? Okazuje się, że istnieje taka opcja i pomimo że dopiero raczkuje, warto przyjrzeć się, czym właściwie jest Bark Air.

LINIA LOTNICZA ZAPROJEKTOWANA Z MYŚLĄ O PSACH

Ale niekoniecznie z myślą o naszych portfelach. Bark air to nowa inicjatywa, której celem jest zrewolucjonizowanie komfortu transportu psów w samolotach. Mimo że podczas lotu na pokładzie zasiada pies i jego opiekun to zarówno przestrzeń, jak i obsługa jest dostosowana do potrzeb czworonogów. Na razie rejsy realizowane są na kilku trasach na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Od niedawna samoloty Bark Air lądują także w Paryżu i Londynie.

Loty odbywają się samolotami odrzutowymi Gulfstream 550, przez co na pokładzie mieści się znacznie mniej pasażerów niż w większych maszynach. Usługa nadal pozostaje niedostępna dla większości społeczeństwa także ze względu na astronomiczne ceny. Przykładowo przelot z Los Angeles do Nowego Jorku dla psa i jednego opiekuna wraz z obsługą na lotnisku to koszt 6 tysięcy dolarów, czyli prawie 24 tysiące złotych.

Bark Air, czyli psie loty

JAK BARK AIR DBA O KOMFORT PSÓW NA POKŁADZIE?

Specjalne traktowanie zaczyna się jeszcze na ziemi, podczas odprawy na lotnisku. Opiekunowie otrzymują specjalne przepustki dzięki, którym znacznie sprawniej przechodzą każdy kolejny etap przygotowania do lotu, co oszczędza psom stresu związanego z przebywaniem na lotnisku. Przed wejściem do samolotu specjalnie przeszkolony personel rozpoczyna procedurę socjalizacji zwierząt, które będą dzieliły wspólną przestrzeń podczas lotu. Wszystko to by uniknąć konfliktów i niepotrzebnego stresu. Na pokładzie każdego samolotu może znajdować się maksymalnie 10 psów wraz z opiekunami.

Podczas trwania lotu psy mogą swobodnie poruszać się po samolocie, w przeciwieństwie do spotykanego w standardowych liniach lotniczych wymogu trzymania na smyczy lub w klatce przez cały okres trwania lotu. Na stronie linii Bark Air przeczytamy, że na pokładzie każdego samolotu znajduje się szereg rozwiązań uspokajających: relaksująca muzyka, feromony, ciepłe ręczniki o zapachu lawendy. Dodatkowo obsługa samolotu dysponuje smaczkami i torebkami na odchody.

Podczas lądowania i startu wiele osób skarży się na dyskomfort związany ze zmianą ciśnienia, który wywołuje ból uszu lub głowy. Dotyka to także psy, więc Bark Air gwarantuje pomoc także w tej sytuacji. Analogicznie do ludzkich zaleceń, żeby przełykać ślinę, psy dostają pod nos miskę z wodą, by pomóc przezwyciężyć zmiany ciśnienia.

REALIA LOTÓW Z PSAMI

Bark Air brzmi bardzo zachęcająco, ale przynajmniej dla przeciętnej osoby takie udogodnienia pozostają w sferze marzeń. Nie oznacza to jednak, że nie możemy podróżować z naszymi pupilami. Standardowe linie lotnicze także oferują przeloty dla zwierząt. Każda linia ma swoje wymagania i zasady bezpieczeństwa, które może nie są nastawione na maksymalny komfort zwierzęcia, ale na pewno dbają o bezpieczeństwo jego i innych pasażerów.

Warto zapoznać się z ofertami różnych linii i wybrać tą, która wyda nam się najbardziej odpowiednia dla naszego pupila. Jednakże przed zakupem biletu należy sprawdzić konkretne wymagania dotyczące wjazdu psów do wybranego przez nas kraju. Być może będziemy musieli załatwić paszport lub certyfikaty szczepień.

Bark Air, czyli psie loty

PRZYSZŁOŚĆ PODRÓŻY Z PSAMI

Psy zajmują coraz silniejsze miejsce w naszych rodzinach, dlatego możemy spodziewać się, że coraz częściej będą towarzyszyć nam w podróżach. Tam, gdzie jest popyt, znajdzie się i podaż, więc zapewne w najbliższym czasie nastąpi rozwój komfortowych rozwiązań przewozu zwierząt.

Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem popularności i zainteresowania rozszerzą się oferty i spadną ceny takich usług, tak by nie tylko najbogatsi mogli cieszyć się podróżami z pupilami w luksusowych warunkach. Przecież każdy pies, nieważne czy rasowy champion, czy kundelek ze wsi, zasługuje na prawdziwe królewskie traktowanie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Emi, czyli labradorka do zadań specjalnych

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Które psy żyją najdłużej. Poznaj 6 długowiecznych ras psów

Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce?

Malachite minds: Czy psia sierść pomoże nam oczyszczać środowisko?

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszego psa w upalny dzień?

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz