Malachite Minds: Czy psia sierść pomoże nam oczyszczać środowisko?

Warszawska Fundacja Malachite Minds opracowała nowatorski sposób oczyszczania wody z zawieszonych w niej zanieczyszczeń. Do wykonania specjalnych filtrów wykorzystywana jest… sierść!
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 4 min

JAK MALACHITE MINDS WALCZĄ O LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ?

Za fundacją stoją 2 młode kobiety — Magdalena Malinowska oraz Emilia Księżyk. W lutym 2023 roku rozpoczęły działania mające na celu zachęcanie ludzi do troski o środowisko. W zamian za to proponują one wsparcie zdrowia psychologicznego i szerzenie wiedzy na ten temat. Przez rok kobiety zorganizowały szereg spotkań i warsztatów, połączone ze zbiórkami na działanie fundacji. Zaczęły także rozwijać, pierwszy w Polsce, projekt produkcji mat zrobionych z ludzkich włosów oraz sierści psów i kotów. Połączenie ochrony przyrody ze zdrowiem psychicznym może wydać się niezrozumiałe, ale wbrew pozorom w obliczu kryzysu klimatycznego bardzo istotne jest, aby poczuć, że jesteśmy w stanie pomóc naszej planecie.

maty z sierści

Fot. Profil Fundacji Malachite Minds na Facebooku

PO CO KOMU MATY Z SIERŚCI?

Maty powstają z ciasno splecionych włosów długości minimum 13 cm, a następnie uszczelnione krótszymi. Maty oczyszczają wodę z ropy, która nieustannie cyrkuluje w ziemskich zbiornikach wodnych. Pojedyncza, stworzona przez Malachite Minds mata, oczyszcza do 850 tysięcy litrów wody w Morzu Bałtyckim. Pojedyncza mata absorbuje znaczne ilości ropy oraz pozwala walczyć z kolejnym zagrożeniem — rtęcią. Po wykonaniu swojego zadania utylizowane są one razem z innymi odpadami niebezpiecznymi poprzez spalenie. Nie jest to najbardziej ekologiczny sposób pozbywania się tego typu odpadów. Jak zapewniają autorki w jednym z postów, trwają prace nad alternatywnymi metodami. Niestety na tę chwilę są one zbyt kosztowne, żeby mogły być stosowane na szeroką skalę.

SKALA PROBLEMU ZANIECZYSZCZEŃ ROPĄ

Od kiedy ludzie odkryli złoża ropy pod dnem morskim, rozpoczęły się intensywne odwierty i wypompowywanie tego surowca spod wody. Technologia, do tego używana, nie jest idealna, co niestety nierzadko kończy się poważnymi awariami. Zanieczyszczenia powodowane przez wycieki ropy są zabójcze dla bioróżnorodności, a ich efekty niezwykle trudne do odwrócenia. Substancja ta osadza się na powierzchni wody, a zaledwie litr ropy może pokryć powierzchnię ponad ośmiu tysięcy metrów kwadratowych toni wodnej. Dryfując na powierzchni, ropa utrudnia dotarcie światła słonecznego do głębszych warstw wody, tym samym utrudniając przeżycie organizmów opartych na fotosyntezie. Ich obecność jest podstawą każdego ekosystemu, ponieważ stanowią pokarm dla zwierząt. Maty sorpcyjne są najbardziej przyjazną dla środowiska metodą walki z tym problemem.

INNE ZASTOSOWANIA MAT STWORZONYCH Z SIERŚCI

Według autorek tworzone przez nie maty mogą posłużyć jako biodegradowalny materiał izolacyjny do ocieplania budynków. Tym samym udałoby się ograniczyć wykorzystanie materiałów nieprzyjaznych środowisku naturalnemu. Na tym nie kończą się zastosowania mat. Mogą one również posłużyć jako podłoże pod pole uprawne lub filtry do studzienek kanalizacyjnych. Niesamowite, jak wiele pożytku można wyciągnąć z surowca, który na co dzień jest zwykłym odpadem.

maty z sierści

Fot. Profil Fundacji Malachite Minds na Facebooku

JAK WESPRZEĆ DZIAŁANIA FUNDACJI MALACHITE MINDS?

Malachite Minds bardzo aktywnie prowadzą media społecznościowe i to tam warto szukać sposobów wsparcia fundacji. Proponowane formy pomocy zależą od aktualnych potrzeb. Organizacja niezmiennie apeluje do wpłacania datków, umożliwiających dalszy rozwój ich działań. Zachęca również do oddawania psiej sierści. Ten apel kierowany jest głównie do groomerów, czyli psich fryzjerów. Na co dzień, w ich pracy powstają duże ilości odpadów, które zamiast wyrzucić do śmieci, warto oddać do dalszej obróbki.

Ci, którzy nie mają możliwości finansowych lub z innych względów nie są w stanie fizycznie wesprzeć Malachite Minds, mogą angażować się w promowanie ich treści. Udostępnianie zbiórek, czy zwykła rozmowa ze znajomymi na temat tej organizacji może pomóc rozszerzyć grono odbiorców.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z oficjalnego profilu Fundacji Malachite Minds na Facebooku.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Jak zostać wolontariuszem?

Wyłapywanie bezdomnych psów

Malutki kanapowiec Dawida Kubackiego

Zostań fundatorem Fundacji Pets World i pomagaj zwierzętom

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Jak działa psi słuch, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah

Na czym polega działalność Fundacji Pets World? Sprawdź, komu dotychczas pomogliśmy

Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz