Co twój chomik próbuje ci przekazać?
Czas czytania: 5 min
ZGRZYTANIE ZĘBAMI
Ten sygnał może mieć różne znaczenia, w zależności od natężenia. Głośne, przedłużające się zgrzytanie świadczy o odczuwaniu przez chomika bólu lub ogólnym niezadowoleniu. Gdy dźwięk jest cichy i trwa krótko, będzie on oznaką relaksacji i szczęścia zwierzaka. Drugi typ zgrzytania zębami możemy zaobserwować najczęściej, kiedy chomik dostanie coś smacznego lub przygotowuje się do snu.
GRYZIENIE PALCÓW
Chomiki przez słaby wzrok muszą polegać na innych zmysłach. Delikatne podgryzanie przy pierwszym kontakcie z dłonią jest całkowicie normalne – w ten sposób twój pupil sprawdza, czy palce nadają się do zjedzenia. Dotkliwe gryzienie będzie oznaką, że traktuje ciebie jako zagrożenie, przed którym musi się bronić. Konieczne będzie oswojenie chomika poprzez cierpliwe budowanie jego poczucia bezpieczeństwa. W celu zdobycia zaufania zwierzaka należy podawać mu przysmaki z ręki i powstrzymać się od przymusowego wyjmowania go z klatki. Powinniśmy też upewnić się, że zwierzę ma właściwe warunki. Jeśli jego potrzeby nie są spełnione, będzie to miało wpływ na jego relację z nami.
ZASTYGANIE W MIEJSCU
Chomiki w naturze są pożywieniem wielu drapieżników. Z tego powodu musiały ewolucyjnie stać się czujne, by przeżyć. Zastygający chomik usłyszał lub zobaczył coś, co zwróciło jego uwagę i w danym momencie decyduje, czy zareagować ucieczką. Jest to zachowanie typowe dla tych gryzoni i nie powinno to być powodem naszego niepokoju.
GRYZIENIE PRĘTÓW I WSPINANIE SIĘ PO KLATCE
Komunikat wysyłany przez chomika, który gryzie pręty, jest jasny – „Wypuść mnie!”. W tej sytuacji należy przyjrzeć się temu, jak wygląda lokum chomika. Musimy rozważyć, czy ma ono wystarczająco dużą powierzchnię i urozmaicenia zapobiegające nudzie zwierzaka. Przyjęło się, że lokum powinno mieć powierzchnię nie mniejszą, niż 5000 cm2 i grubą warstwę ściółki umożliwiającą gryzoniowi wykopanie norki. Wbrew popularnym poglądom, wysokie piętrowe klatki nie są odpowiednie dla chomików, które w naturze żyją w rozległych tunelach. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu zwierzakowi regularnych wybiegów na bezpiecznej dla niego przestrzeni.
OCIERANIE SIĘ O PRZEDMIOTY
Chomiki posiadają na skórze gruczoły zapachowe. U chomików syryjskich łatwo dostrzec pokaźne gruczoły zlokalizowane na biodrach, często pozbawione futra i ciemniejsze od reszty skóry. Poprzez ocieranie się o akcesoria lub klatkę, chomik zostawia na ich powierzchniach swój zapach i oznacza terytorium. Te zwierzaki są wrażliwe na zmiany na swoim terenie, więc nie powinniśmy wyrzucać całości ściółki przy sprzątaniu. Chomik, któremu umyjemy całą klatkę, będzie czuł potrzebę częstszego oznaczania przestrzeni. Może to prowadzić do nadmiernego ocierania się i problemów z gruczołami zapachowymi.
AGRESJA MIĘDZY CHOMIKAMI
Jest to zachowanie całkowicie naturalne. Gatunki chomików trzymane w domach to zwierzęta wiodące samotniczy tryb życia i silnie terytorialne. Łączenie chomików powoduje niepotrzebny stres, zmusza je do rywalizacji o zasoby. Żaden z powszechnie dostępnych gatunków chomika nie powinien mieć kontaktu z innymi chomikami, nawet w formie wspólnego wypuszczenia na wybieg. Możemy mieć wrażenie, że chomiki żyją w zgodzie, jeśli oba nie czują się na tyle pewnie, by zaatakować. Niestety dalej jest to dla nich nienaturalna sytuacja wywołująca duże napięcie. Dopuszczanie do kontaktów dorosłych chomików może zakończyć się trwałym okaleczeniem lub śmiercią słabszego osobnika.
KRZYK, SYCZENIE
Chomiki hodowane w domach są na ogół cichymi zwierzętami i głośne dźwięki nie należą do ich codziennej komunikacji. Chomik, który krzyczy lub syczy, odczuwa duży strach. Jeśli nie zabierzemy ręki, prawdopodobnie zostanie ona ugryziona. Dla dobra naszego pupila powinniśmy eliminować sytuacje, które wywołują u niego taką reakcję.
ZMRUŻONE OCZY, WĄSY ŚCIĄGNIĘTE DO TYŁU, PRZYGARBIENIE
Wszystkie te zachowania są typowe dla chomika odczuwającego silny ból. Jeśli zauważymy je u naszego pupila, należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii doświadczonego w leczeniu gryzoni. Zwierzęta te są znane z ukrywania złego samopoczucia, a choroby rozwijają się u nich szczególnie szybko.
LEŻENIE PŁASKO
Twój chomik podczas głaskania zdaje się stawać płynny i udawać naleśniczka? Głaszcz dalej, bo robisz to dobrze. Wyjątkiem będzie takie zachowanie zaobserwowane u samicy chomika syryjskiego, która jednocześnie podnosi ogonek. Znaczy ono, że samiczka jest w danym momencie w rui. Powinniśmy powstrzymać się od głaskania, by nie pobudzać jej organizmu. Podczas wysokich temperatur leżenie płasko może być próbą ochłodzenia się przez chomika. W takim wypadku warto zapewnić mu ceramiczną kryjówkę lub płaski kamień, które ułatwią mu to zadanie.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję
Wybrane dla Ciebie
Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.
czytajOpieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?
Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?
czytajJak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?
czytajJak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)
O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.
czytaj