Czy mój pies ma depresje?

Wesoły, merdający ogon psiak nagle stał się apatyczny i nie ma sił na wspólną zabawę? Nie pomaga nawet ulubiona zabawki i najpyszniejszy przysmak? Kiedy wykluczy się zdrowotne zaburzenia można przypuszczać, że spotkała Was psia depresja.
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Czym jest depresja u psa?

Depresja to choroba dosięgająca nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Nasz pies, czy nawet kot może również odczuwać smutek i  mieć złe samopoczucie. Lękliwe psy, nie wyrażające skłonności do zabawy, zamknięte w sobie mogą dawać sygnał o tym, że cierpią. Depresję mogą wywołać takie sytuacje jak stres, długotrwały strach, śmierć kogoś bliskiego dla pieska czy nawet pora roku!

Co powinno nas zaniepokoić?

– brak apetytu

– brak chęci do zabawy

– unikanie kontaktu z człowiekiem

– nadmierne spanie

– lękliwość

– chowanie się w ciemne miejsca, daleko od człowieka

– niereagowanie na zaczepki człowieka

– smutne oczy

– pogorszenie się stanu sierści

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie!

Leczenie depresji u psów

Kiedy już wykluczy się zdrowotne problemy psa i stwierdzi się u niego depresję warto zastanowić się co ją spowodowało. Jeśli jest ona spowodowana porą roku i zmianą przyzwyczajeń psa, np. co do częstotliwości spacerów, to wtedy można spróbować czworonoga pobudzić do zabawy w domu. Jeśli pies przejawia niepokojące zachowania po wyprowadzce, albo śmierci jednego z domowników, można spróbować pomóc mu, np. wprowadzając drugie zwierzę. Ale ten sposób musi być dokładnie przemyślany i przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nie zdarzyło się nic nadzwyczajnego, a pies nadal ma objawy depresji to warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Dobrze dobrana terapia potrafi czynić cuda. W tym szczególnym okresie należy poświęcić zwierzakowi więcej uwagi, albo jeśli sam nie masz wystarczająco czasu na dodatkowy spacer zatrudnić petsittera.

Co jeszcze?

Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy depresji występują jednocześnie. Może się zdarzyć tak, że pies będzie przejawiał tylko jedno, lub dwa niepokojące zachowania. To w gestii właściciela leży właściwe zinterpretowanie zachowania swojego przyjaciela.

Wybrane dla Ciebie

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz