
Dzieci mieszkające z psem czy kotem rzadziej zapadają na alergie pokarmowe?
Czas czytania: 2 min

Zależność między obecnością zwierząt a mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii, zwłaszcza pokarmowych u dzieci bada się od dawna. Wciąż zadaje się pytanie, czy obecność psa lub kota w okresie ciąży i pierwszych dni życia dziecka wpływa na zmniejszenie występowania alergii pokarmowych? Japońscy badacze przypuszczają, że istnieje taka zależność. Naukowcy z Fukushima Medical University przez kilka lat zebrali dane pochodzące od ponad 66 tysięcy dzieci do trzeciego roku życia. Ich badania dowiodły, że zwierzęta domowe wywierają pozytywny wpływ w tym aspekcie. Ok. 22% dzieci już w okresie płodowym było narażonych na kontakt z psem lub kotem i to w tej grupie stwierdzono mniejszą częstość występowania alergii pokarmowych. Wyniki te jednak dotyczą dzieci, które przebywały stale z psem lub kotem (pies lub kot mieszkający w domu). Co ciekawe, zauważono, że obecność kota powodowała, że dzieci rzadziej zapadały na alergie na soję, jaja i pszenicę. Z kolei w przypadku psów notowano rzadsze alergie na orzechy, jaja i mleko.

Zaobserwowano też jedną bardzo ciekawą rzecz. W przypadku alergii na ryby i owoce morza nie wykazano istotnych różnic związanych z ekspozycją na jakikolwiek gatunek zwierzęcia domowego. Obecność w domu chomika powodowała u dzieci odwrotny skutek i zwiększała narażenie na występowania alergii na orzechy u dzieci. Aspekt ten wymaga dalszych badań, na chwilę obecną na podstawie tych badań nie można jednoznacznie potwierdzić, że pies lub kot uchronią w 100% dzieci przed alergiami pokarmowymi. Sami badacze sugerują, że ich wyniki mogą stanowić punkt wyjścia do kolejnych badań. Mechanizmy, za pomocą których ekspozycja na psa lub kota wpływa na alergie pokarmowe nie są w pełni poznane i postawiono kilka hipotez. Jedna z nich dotyczy mikrobioty jelitowej. Sugeruje się, że ekspozycja na zwierzęta domowe może wywierać wpływ na mikrobiotę u niemowląt poprzez bezpośrednią lub pośrednią zmianę w mikrobiocie rodzica. Istnieją badania, w których wykazano, że stan mikrobioty jelitowej niemowląt może wpływać na komórki CD4+ i wywoływać uczulenie.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj