Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Czas czytania: 4 min
ATRAKCYJNA ALTERNATYWA DLA PSA
Stare powiedzenie mówi „Do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja.” Dotyczy to również naszych zwierząt. Aby odzwyczaić psa od spania w łóżku musimy zaproponować mu jakąś alternatywę. Nowe legowisko powinno posiadać wszystkie cechy łóżka. Musi być ono duże i wygodne. Powinno być także wystarczająco wysokie, aby zwierzak mógł z niego obserwować całe pomieszczenie. Zadbajmy również o to by psu nie było chłodno od podłogi.
Jeśli nowe miejsce nie spełni tych wszystkich warunków, pies systematycznie będzie próbował wchodzić nam do łóżka. Nowe legowisko musi być koniecznie dużo bardziej atrakcyjne dla pupila niż miejsce, w którym śpimy my.
ZACHĘCAJ DO KORZYSTANIA Z NOWEGO MIEJSCA
Każdorazowo, gdy Twój pies spróbuje wskoczyć na łóżko, delikatnie go stamtąd zdejmij i skieruj do jego legowiska. Możesz użyć komendy „na miejsce”. Powtarzaj ją konsekwentnie. Za każde wejście do swojego legowiska pies musi otrzymać od nas nagrodę. Musi być ona na tyle atrakcyjna aby zwierzę z czasem samo świadomie wybierało nowe miejsce do spania.
BĄDŹ KONSEKWENTNY
Konsekwencja to klucz do sukcesu. Jeśli podejmiemy decyzję o tym, że pies nie ma wstępu na łóżko, musimy się jej trzymać. Nie może być to zależne od naszego chwilowego kaprysu. Psy uwielbiają rutynę i powtarzalność. Zwierzak musi dokładnie wiedzieć, czego od niego oczekujemy. Każdy członek rodziny musi przestrzegać ustalonych zasad i nie wpuszczać psa na łóżko. W przeciwnym wypadku nie odniesiemy sukcesu w treningu.
ZWIĘKSZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ PSA
Zmęczony pies będzie mniej walczył z nami o miejsce na łóżku. Postaraj się o regularne, intensywne spacery oraz zabawy, które pomogą mu spalić energię. Sprawią one, że będzie miał większą potrzebę głębokiego odpoczynku na własnym posłaniu. Świetnie sprawdzą się spacery z elementami węszenia i eksploracji. Pamiętajmy o tym, że zmęczenie psychiczne również jest bardzo ważne. Bez niego pies nie zrelaksuje się i będzie cały czas poddenerwowany.
USTAL RUTYNĘ PRZED SNEM
Rutyna przed snem jest bardzo istotna. Może pomóc uspokoić psa i przygotować go do spania w jego własnym legowisku. Może to być seria spokojnych zabaw, krótka przechadzka lub sesja głaskania, która pomoże mu się zrelaksować.
ODGRODZENIE PSA OD NASZEGO ŁÓŻKA
Zdarzają się psy niezwykle uparte. W ich przypadku prawdopodobnie będzie trzeba podjąć bardziej rygorystyczne kroki. Warto przemyśleć całkowite odseparowanie ich od naszego łóżka. Można to zrobić poprzez wprowadzenie klatki kennelowej jako miejsca do odpoczynku. Jeśli narzędzie to zostanie poprawnie wprowadzone, w klatce możemy zamykać psa na noc.
Warto także przemyśleć zamknięcie drzwi sypialni przed psem. Bardzo możliwe, że zwierzak na początku będzie wymuszał wpuszczenie go do pomieszczenia. Może robić to poprzez wycie lub szczekanie. Istotne jest ignorowanie tego zachowania. Dzięki temu pupil zrozumie, że wymuszanie nie przynosi rezultatu.
ROZWAŻ PROFESJONALNĄ POMOC
W przypadku trudności, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty. Specjalista udzieli nam profesjonalnych wskazówek. Określi też plan działania dzięki któremu szybciej odniesiemy sukces.
PODSUMOWANIE
Oduczenie psa spania w łóżku potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Metody, które działają na jednego, mogą nie być skuteczne u innego. Kluczem jest zrozumienie i szacunek dla potrzeb Twojego psa. Należy także konsekwentne stosować ustalone zasady. Przestrzegając tych prostych wskazówek, możesz pomóc swojemu psu zaadaptować się do nowych warunków i cieszyć się komfortowym snem poza Twoim łóżkiem.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Zmęczony pies, to szczęśliwy pies
Dlaczego mój pies mnie nie słucha?
Jak dieta wpływa na zachowanie psa?
Zoopsycholog a behawiorysta: Znajdź różnice
Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)
Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Psy i ich właściciele: Czy upodabniają się do siebie nawzajem?
Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym
Pies reaktywny – przyczyny, objawy, metody pracy. Rozmowa z zoopsycholożką Pauliną Konopką
Wybrane dla Ciebie
Wózki dla psów w marketach – skąd się wzięły?
Obecnie mamy coraz większą wiedzę na temat psich potrzeb. Nie od dziś wiadomo, że pozostawianie pupila samego przed sklepem jest dla niego bardzo krzywdzące. Wiele psów w takiej sytuacji myśli, że zostało porzuconych przez właściciela. Zdarzają się też kradzieże zwierząt sprzed sklepów lub lokali usługowych.
czytajZasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj