Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]
AUTOR: Daniel Stacherczak

Większość z nas kojarzy akwarystykę głównie z  akwarium, w którym pływają kolorowe rybki. Fascynujący podwodny świat to nie tylko ryby, ale także coraz bardziej popularne, miniaturowe krewetki. Te bardzo ciekawe zwierzęta występują w wielu przepięknych barwach.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina.

Krewetki z rodziny Neocaridina

Najprostsze w hodowli są krewetki z rodziny Neocaridina. Skorupiaki stosunkowo szybko aklimatyzuje się w nowym akwarium i dość dobrze znoszą wahania parametrów wody. Taka krewetka może z powodzeniem być hodowana w wodzie kranowej. Tutaj możemy wyróżnić takie odmiany jak: Red Cherry, Yellow, Blue Jelly, Orange Green

Parametry wody:

pH 6.5–7,5,

KH 3–12,

GH 5–15,

TDS 150–250,

Temperatura 20–25°

Krewetki z rodziny Caridina

Krewetki z rodziny Caridina są już nieco trudniejsze w hodowli i wymagają więcej uwagi oraz odpowiednich parametrów wody. Jest to najliczniejsza grupa krewetek, obejmująca ponad 200 gatunków. Najbardziej popularne to: Crystal Black ( Black Bee), Crystal Red (Red Bee), Tiger.

Parametry wody:

pH 5.8–6.8,

KH 1–5,

GH 4–8,

TDS 100–200,

Wybór akwarium dla krewetek

W handlu można dostać już gotowe zastawy dla krewetek. Całkowicie wyposażone w sprzęt. Pozostanie tylko zrobienie odpowiedniej aranżacji.

Woda – Neocaridina dobrze znosi wodę twardą w większości rejonów w naszym kraju. Jeśli jednak woda jest zbyt twarda możemy dolewać wodę demineralizowaną, lub wodę z filtra odwróconej osmozy (RO).  Krewetki z rodzaju Caridina najlepiej hodować w wodzie z filtra odwróconej osmozy lub demineralizowanej. Do takiej wody należy podać mineralizator, aby uzyskać pożądaną twardość i przewodność. Należy pamiętać, aby wodę kranową uzdatniać odpowiednim preparatem lub odstawić na 24h.

Podłoże – Krewetki wyjątkowo dobrze wyglądają na ciemnych podłożach. Możemy użyć np. drobnego piasku bazaltowego o grubości ziarna 1-2mm, lub specjalnych podłoży aktywnych, które pomogą obniżyć pH oraz twardość wody, co może być pomocne przy krewetkach z rodziny Caridinia.

Filtr – Bardzo dobrze sprawdzają się filtry gąbkowe napędzane napowietrzaczem lub kaskadowe z prefiltrem gąbkowym, aby nie wciągnął krewetek. Konieczne jest zaszczepienie bakterii nitryfikacyjnych, beż nich filtr nie stanie się filtrem biologicznym i dużo trudniej będzie równowagę biologiczną w zbiorniku.

Grzałka – krewetki z rodzajów Caridina i Neocaridina najlepiej hodować w temperaturze 20-25 stopni. Nawet, jeśli mamy taką temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi krewetkarium to warto zainstalować grzałkę z termostatem, która zadba o stałą temperaturę w akwarium.

Oświetlenie – Dobór oświetlenia będzie uzależniony od gatunków roślin, które zamierzamy mieć w krewetkarium. Są to zazwyczaj nieduże, ledowe lampki mocowane na krawędzi zbiornika lub pokrywy wraz z oświetleniem.

Wystrój – Tutaj mamy nieograniczone możliwości. Możemy zrobić aranżację, np. w jednym ze stylów japońskich lub każdy w innym. W końcu chodzi o to, aby krewetkarium przykuwało wzrok i cieszyło swojego właściciela

Wybane dla Ciebie

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

Sterylizacja czy kastracja u kotów – co wybrać?

Powody, dla których decydujemy się na pozbawienie kotów możliwości posiadania potomstwa, niezależnie od ich płci jest wiele. Dla niektórych będzie to cierpienie zwierząt i chęć ograniczenia bezdomności, ale nie dla wszystkich są to wystarczające argumenty, dlatego takie osoby powinny rozważyć kastrację z typowo medycznych powodów. Kastracja jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych, chociażby takich jak ropomacicze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz