Krewetki w domu, czemu nie!

Czas czytania: 3 min O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z […]
AUTOR: Daniel Stacherczak

Czas czytania: 3 min

Większość z nas kojarzy akwarystykę głównie z  akwarium, w którym pływają kolorowe rybki. Fascynujący podwodny świat to nie tylko ryby, ale także coraz bardziej popularne, miniaturowe krewetki. Te bardzo ciekawe zwierzęta występują w wielu przepięknych barwach.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina.

Krewetki z rodziny Neocaridina

Najprostsze w hodowli są krewetki z rodziny Neocaridina. Skorupiaki stosunkowo szybko aklimatyzuje się w nowym akwarium i dość dobrze znoszą wahania parametrów wody. Taka krewetka może z powodzeniem być hodowana w wodzie kranowej. Tutaj możemy wyróżnić takie odmiany jak: Red Cherry, Yellow, Blue Jelly, Orange Green

Parametry wody:

pH 6.5–7,5,

KH 3–12,

GH 5–15,

TDS 150–250,

Temperatura 20–25°

Krewetki z rodziny Caridina

Krewetki z rodziny Caridina są już nieco trudniejsze w hodowli i wymagają więcej uwagi oraz odpowiednich parametrów wody. Jest to najliczniejsza grupa krewetek, obejmująca ponad 200 gatunków. Najbardziej popularne to: Crystal Black ( Black Bee), Crystal Red (Red Bee), Tiger.

Parametry wody:

pH 5.8–6.8,

KH 1–5,

GH 4–8,

TDS 100–200,

Wybór akwarium dla krewetek

W handlu można dostać już gotowe zastawy dla krewetek. Całkowicie wyposażone w sprzęt. Pozostanie tylko zrobienie odpowiedniej aranżacji.

Woda – Neocaridina dobrze znosi wodę twardą w większości rejonów w naszym kraju. Jeśli jednak woda jest zbyt twarda możemy dolewać wodę demineralizowaną, lub wodę z filtra odwróconej osmozy (RO).  Krewetki z rodzaju Caridina najlepiej hodować w wodzie z filtra odwróconej osmozy lub demineralizowanej. Do takiej wody należy podać mineralizator, aby uzyskać pożądaną twardość i przewodność. Należy pamiętać, aby wodę kranową uzdatniać odpowiednim preparatem lub odstawić na 24h.

Podłoże – Krewetki wyjątkowo dobrze wyglądają na ciemnych podłożach. Możemy użyć np. drobnego piasku bazaltowego o grubości ziarna 1-2mm, lub specjalnych podłoży aktywnych, które pomogą obniżyć pH oraz twardość wody, co może być pomocne przy krewetkach z rodziny Caridinia.

Filtr – Bardzo dobrze sprawdzają się filtry gąbkowe napędzane napowietrzaczem lub kaskadowe z prefiltrem gąbkowym, aby nie wciągnął krewetek. Konieczne jest zaszczepienie bakterii nitryfikacyjnych, beż nich filtr nie stanie się filtrem biologicznym i dużo trudniej będzie równowagę biologiczną w zbiorniku.

Grzałka – krewetki z rodzajów Caridina i Neocaridina najlepiej hodować w temperaturze 20-25 stopni. Nawet, jeśli mamy taką temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi krewetkarium to warto zainstalować grzałkę z termostatem, która zadba o stałą temperaturę w akwarium.

Oświetlenie – Dobór oświetlenia będzie uzależniony od gatunków roślin, które zamierzamy mieć w krewetkarium. Są to zazwyczaj nieduże, ledowe lampki mocowane na krawędzi zbiornika lub pokrywy wraz z oświetleniem.

Wystrój – Tutaj mamy nieograniczone możliwości. Możemy zrobić aranżację, np. w jednym ze stylów japońskich lub każdy w innym. W końcu chodzi o to, aby krewetkarium przykuwało wzrok i cieszyło swojego właściciela

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz