Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

Dlaczego nie powinniśmy nigdy umieszczać królika i kawii w jednej klatce? Sprawdź w artykule poniżej.

DOBRA KOMUNIKACJA TO PODSTAWA-RÓWNIEŻ U ZWIERZĄT

Kawie domowe (zwane potocznie świnkami morskimi) i króliki porozumiewają się w odmienny sposób. Kawie są zwierzętami bardzo gadatliwymi, posiadającymi szeroką gamę dźwięków, których używają do komunikacji z innymi osobnikami.

Królik, będący zwierzęciem cichym z natury, nie „porozmawia” z kawią. Sprzeczki może też wywoływać mowa ciała, która u tych dwóch gatunków bardzo się różni. Króliki zgrzytają zębami podczas relaksu, a kawie robią to w momencie zdenerwowania. Króliki wąchają się pod ogonem podczas powitania, świnki za to będą czuły się niekomfortowo w tej sytuacji. Jak można się domyślić, takie nieporozumienia prowadzą do konfliktu między zwierzętami i frustracji wynikającej z odmiennego rozumienia poszczególnych sygnałów.

INNY GATUNEK NIE ZASTĄPI ŚWINCE STADA

Zarówno kawie, jak i króliki, są zwierzętami stadnymi, potrzebującymi kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku. Ze względu na różnice w zachowaniu, królik nigdy nie zastąpi śwince drugiej świnki. Sprawna komunikacja, wzajemne ostrzeganie się o niebezpieczeństwie, wspólny relaks czy wymienianie czułości nie są możliwe do odtworzenia w relacjach międzygatunkowych. Decydując się na połączenie kawii z królikiem, sprawiamy, że oba zwierzęta będą czuły się samotne i niezrozumiane.

Królik i kawia domowa

ZAKAŻENIA MIEDZYGATUNKOWE-ŚMIERTELNE NIEBEZPIECZEŃSTWO

Króliki są często nosicielami pasożyta Encephalitozoon cuniculi, jednak u większości tych zwierząt nie wywołuje on objawów. Jest wydalany z moczem i może infekować świnki morskie, dla których jest szczególnie niebezpieczny. E. cuniculi powoduje uszkodzenie nerek, poważne zaburzenia ze strony układu nerwowego lub też ślepotę. Kawiom utrzymywanym w stadach międzygatunkowych zagraża również bakteria Bordetella Bronchiseptica. Organizm królika potrafi sobie z nią dobrze radzić, jednak świnki są dużo bardziej podatne na zachorowanie. Ta bakteria odpowiada za większość infekcji dróg oddechowych u świnek, w ciężkich przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

RÓŻNE ZAPOTREZBOWANIA DIETETYCZNE

Króliki i kawie mają inne potrzeby żywieniowe, dlatego nie jest możliwe utrzymanie obu w dobrym zdrowiu przy jednoczesnym karmieniu ich tym samym. Podstawą diety obu gatunków jest siano oraz zioła, ale granulaty uzupełniające są sformułowane odmiennie, w zależności od tego, dla jakiego zwierzęcia są przeznaczone. Świnki morskie nie są w stanie wytwarzać witaminy C w organizmie, dlatego musi być ona dostarczana z pożywieniem. Z drugiej strony, silne suplementowanie witaminy C u zdrowego królika doprowadzi do jej nadmiaru, a w efekcie rozwoju chorób.

KRÓLIK MA PRZEWAGĘ FIZYCZNĄ NAD ŚWINKĄ

Za niedopuszczaniem do kontaktu królika z kawiami przemawiają też znaczne różnice w anatomii i sile fizycznej tych zwierząt. Króliki posiadają silnie umięśnione tylne nogi, którymi mogą w momencie stresu kopnąć kawię. Kręgosłup kawii jest bardzo narażony na urazy, dlatego kopnięcie królika może powodować jej trwałą niepełnosprawność lub nawet śmierć.

KLATKA I AKCESORIA-RÓŻNE WIELKOŚCI I RÓŻNE POTRZEBY

Warto przyjrzeć się też różnicom w tym, jak należy zorganizować przestrzeń dla każdego z tych gatunków. Królik nie będzie miał problemu z pokonaniem niskiego kojca, który za to w zupełności wystarcza do uniemożliwienia ucieczki świnkom. Wiele mebelków do klatki przeznaczonych dla królików jest zbyt wysoka dla świnek, które nie będą w stanie z nich skorzystać. Jednocześnie elementy wyposażenia przeznaczone dla kawii mogą okazać się za małe dla przeciętnej wielkości królika, który jest narażony na utknięcie w wejściu do świnkowego domku czy tunelu.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak oswoić świnkę morską?

Które króliki rosną najszybciej?

Czym różni się królik od gryzonia?

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (podcast)

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz