Kto mądrzejszy – kot, czy pies?

Istnieją rywalizacje, które nigdy nie sięgną swego kresu. Jedną z nich zapewne jest ta, którą stworzyli ludzie, a dotyczy ona naszych milusińskich, czyli psiaków i kociaków.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jak jest naprawdę? Czy któreś z tych zwierząt wykazuje się większą inteligencją? Sprawdźmy.

NAUKOWCY BADAJĄ ZWIERZĘTA BARDZO REGULARNIE

Naukowcy regularnie badają iloraz inteligencji naszych zwierzaków domowych. Tego typu eksperymenty odbywają się w odpowiednich dla nich warunkach z zapewnieniem im należytego komfortu lecz z dodatkiem atrakcji. Te ostatnie mają stanowić pewne wyzwanie i pokazać, w jaki sposób każdy ze zwierzaków zareaguje. To właśnie te reakcje są odpowiedzią na nurtujące nas pytania. I to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zweryfikować, który z pupili wykazuje większy iloraz inteligencji w konkretnym momencie.

CO WIEMY NA PODSTAWIE BADAŃ?

Zapewne to, co Was najbardziej interesuje to różnice, które zostały zauważone pomiędzy kocim, a psim stadem. Są nimi m.in.:

  • okazuje się, że koty mają lepszą pamięć długotrwałą, natomiast psy krótkotrwałą;
  • koty szybciej wyciągają lekcje ze swoim doświadczeń, podczas gdy psy wiele puszczają w niepamięć;
  • koty mają o wiele bardziej rozwinięty obszar widzenia i ruchu, co doskonale pokazuje, że są urodzonymi łowcami;
  • koty nie mogą także narzekać na brak możliwości korzystania z GPSa, ponieważ mają doskonale rozwinięty hipokamp odpowiedzialny właśnie za pamięć przestrzenną;
  • psiaki za to nie mają sobie równych jeśli chodzi o komunikację społeczną, naukę słówek, czy “sępienie” smaczków;
  • porównawczo: koty zapamiętują zazwyczaj około 50 słów, natomiast najinteligentniejszy ze swojego gatunku border collie potrafi rozpoznać nawet 350 słów;
  • nie możemy się wyprzeć jednak podobieństw pomiędzy kociakami, a psiakami. Okazuje się, że w kwestii przywiązania się do człowieka (w takiej samej skali jaką posiada rodzic-dziecko) zarówno pies, jak i kot potrafi zbudować silną i niezastąpioną więź;
  • psy przeważają nad kotami także w kwestiach fizjologicznych: ich mózgi są większe i posiadają więcej połączeń między neuronami.

CZY SPÓR POZOSTANIE NIEROZSTRZYGNIĘTY

Pomimo badań i różnych sposobów na odkrycie sedna odpowiedzi, eksperci podkreślają z całą pewnością, że nie ma złotego środka. Tym samym nigdy nie otrzymamy ostatecznego stwierdzenia na temat tego, który z gatunków wykazuje większy iloraz inteligencji. To kwestia bardzo indywidualna. I nawet jeśli wiele badań wskazuje, że jeden z nich wybija się nad drugim, to ten temat zawsze pozostanie sporną kwestią.

Każdy właściciel swojego czworonoga powinien mimo wszystko kochać swojego zwierzaka, nie zapominając o szacunku do innych gatunków. Powinniśmy zwalczyć odwieczną walkę pomiędzy psami a kotami. Oba te gatunki posiadają swoje unikalne cechy, które dzięki indywidualnemu podejściu, obalą wszelkie stereotypy.

Jeśli Twoja decyzja na przygarnięcie pod dach nowego pupila jest obarczona tym, który jest bardziej inteligentny, to pamiętaj, by zamieść wszystkie te badania pod dywan. Najważniejsza jest więź, która Was łączy, a to bez wątpienia powstanie zarówno u boku mruczka, jak i u boku psiaka.

ZOBACZ TEŻ

Dlaczego pies goni swój ogon?

Otyłość u kotów – profilaktyka i terapia

Pies i kot dawcą krwi? Honorowe dawstwo krwi u zwierząt

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz