Mój kot mnie ignoruje – co zrobić?

Koty z natury są samotnikami. W naturze same polują i dzielą miedzy sobą terytorium. Koty podobnie jak ludzie mają różne charaktery, a co się z tym wiążę różną potrzebę kontaktów z innymi osobnikami, w tym z opiekunem. Niestety często potrzeby kota nie pokrywają się z oczekiwaniami opiekunów i nie jest to niczyja wina. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych możliwości, aby nad tym popracować wspólnie z kotem i przy odrobinie wysiłku zmienić kocie nastawienie.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Kocia natura

Zawsze interpretując kocie zachowanie, musimy zastanowić się, z czego wynika. To właśnie zrozumienie kociego zachowania i ich potrzeb jest kluczowe do zbudowania przyjaznych relacji kot – człowiek. Bez znajomości kociej natury, zachowanie pupila będzie niepoprawnie interpretowane i na pewno nie wpłynie korzystnie na relacje z kotem. Musimy pamiętać, że kot w naturze jest na ogół samotnikiem, który poluje samotnie i zasadniczo nie żyje w grupach społecznych (oczywiście wyjątkiem są kocie kolonie, ale nie są one wynikiem kociej natury, a sposobem na zwiększenie szansy na przetrwanie).

Twój kot Cię ignoruje?

Kiedy mówimy o ignorowaniu przez kota, większość opiekunów ma na myśli, m.in. brak reakcji na przywołanie, czy nieszukanie kontaktu z opiekunem (kot nie łasi się, nie przychodzi na kolana, nie interesuje się naszą osobą, traktuje opiekuna jak powietrze). Niektóre koty są bardzo otwarte i mają silną potrzebę kontaktu z opiekunem, inne nie lubią się narzucać swoją obecnością, co może wynikać z tego, że są nieśmiałe, jeszcze inne nie mają potrzeby bliskiego kontaktu. Warto pamiętać, że brak zainteresowania kota swoim opiekunem, nie oznacza braku miłości i przywiązania, a może być kwestią charakteru zwierzęcia.

Kocie emocje

Zachowania, jakich niektórzy opiekunowie oczekują od swoich kotów jest, chociażby: mruczenie, wchodzenie na kolana, przytulanie, barankowanie, szukanie towarzystwa człowieka w różnych sytuacjach codziennych, od wspólnego leżenia na kocyku podczas czytania książki po “wspólne” wykonywanie obowiązków domowych. Badania naukowe i własne doświadczenie pokazują, że koty są w stanie i chcą okazywać uczucia swoim opiekunom. Wiemy, że koty potrafią okazywać uczucia względem ludzi, czy można jednak coś zrobić, gdy kot jest wycofany, nie łaknie naszego towarzystwa, a my czujemy się ignorowani?

Budowanie więzi

Zbudowanie przyjacielskich relacji szczególnie w przypadku tak wyjątkowych zwierząt, jakimi są koty, bywa trudne ale nie niemożliwe. Negatywne nastawienie może wynikać z krążących o kotach stereotypów, które przez lata utrwalały przekonanie, że koty to zwierzęta interesowne  i nie da się z nimi zaprzyjaźnić. Koty są w rzeczywistości delikatne i wrażliwe, a przyjaźń ludzko-kocia możliwa do osiągnięcia, musimy tylko zbudować i zadbać o wyjątkową wieź, jaka może połączyć kota i człowieka. Kiedy pod nasz dach trafia kociak, zacznijmy z nim pracę od samego początku, w przypadku dorosłych kotów sytuacja może być bardziej praco- i czasochłonna, choć nie koniecznie, bo wszystko zależy od konkretnego kota. W niektórych przypadkach kluczowa może się okazać cierpliwość. Z czasem da ona satysfakcję, kiedy po tygodniach, miesiącach, a w skrajnych przypadkach i latach kot w końcu otworzy się na tyle, że w pełni nam zaufa i stanie się najlepszym towarzyszem.

Bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o kocie bezpieczeństwo. Pomijam tu oczywiste zagrożenia, z których koty nawet nie zdają sobie sprawy, jak chociażby trujące rośliny. Mam na myśli zapewnienie kotu poczucia bezpieczeństwa z punktu widzenia jego potrzeb, wynikających z kociej natury. Zestresowany kot nigdy nam nie zaufa i nie otworzy się na kocio-ludzką przyjaźń. Tylko w miejscu i towarzystwie osób, które dają kotu poczucie bezpieczeństwa, będzie on w stanie się otworzyć i pokazać swoje emocje. Będzie entuzjastycznie nastawiony do zabawy i otworzy się na relację z domownikami. Ale jak zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa? Podstawą jest odpowiednio zaaranżowana przestrzeń umożliwiająca realizację kotu podstawowych potrzeb i jednocześnie dających poczucie bezpieczeństwa. Zadbaj o kryjówki, w których kot będzie mógł bezpieczne odpoczywać, rozbuduj powierzchnie pionowe, które pozwolą kotu usunąć się na wyższe partie, aby odpocząć, czy obserwować z góry otaczającą rzeczywistość. Punkty widokowe na podwyższeniu dają kotu poczucie bezpieczeństwa.

Nic na siłę


Zmuszanie kota do czegokolwiek nie sprawi, że kot nas pokocha, skutek może być wręcz odwrotny od zamierzonego. Zmuszanie do leżenia na kolanach, branie na ręce, kiedy wyraźnie widzimy, że kotu to nie odpowiada, bo jedyne, na czym się skupia to jak najszybciej uciec, nie pomoże nam w zdobyciu kociej przyjaźni.  Możemy kota zachęcać do kontaktu, ale pozwólmy mu decydować o częstotliwości i formie. Nigdy nie głaszczmy kota w miejscach, które wywołują irytację. Należy również przerwać pieszczoty w momencie kiedy zaobserwujemy pierwsze oznaki zniecierpliwienia.

Zabawa – podstawa budowania relacji


W mojej pracy behawioralnej bardzo często uczę kocich opiekunów, jak wiele problemów można rozwiązać poprzez dobrze przeprowadzoną zabawa. Wspólne aktywności, mające formę zabawy, pomagają w budowaniu więzi z kotem i mogą sprawić, że kot zapragnie częstszego kontaktu z opiekunem, przekonując się, że jest całkiem fajny. Narzucanie się z kontaktem nigdy nie jest dobrą drogą. Zwłaszcza młode i aktywne koty, szczególnie potrzebują regularnych zabaw (powinniśmy bawić się z kotem w każdym wieku, o ile pozwala na to jego stan zdrowia). Zabawa to wspólnie spędzony czas i budowanie pozytywnych skojarzeń w stosunku do człowieka, ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku wycofanych kotów. Zakończenie zabawy ulubionym przysmakiem też nie pozostaje bez znaczenia.

Podsumowując, jeżeli chcesz, aby kot zwracał na Ciebie uwagę, w pierwszej kolejności zadbaj o jego bezpieczeństwo, szanuj stawiane przez niego granice i pracuj na zbudowanie niewidzialnej więzi, poprzez angażowanie kota we wspólne aktywności i pokazywanie, że z człowiekiem można całkiem przyjemnie spędzić czas.

Wybane dla Ciebie

Jak dbać o ryby w oczku wodnym?

Oczko wodne to klejnot zdobiący przydomowy ogród. Stanowi prawdziwą dumę właściciela działki, który oprowadzając gości może pochwalić się kolorowymi rybami w krystalicznej wodzie i brzegiem porośniętym oryginalnymi roślinami. A w chwili relaksu, po ciężkim dniu pracy można usiąść i cieszyć się szumem wody z kaskady lub fontanny oraz mikroklimatem, jaki tworzy już nawet niewielki zbiornik wodny. I choć z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych gatunków i odmian roślin wodnych, tak od lat niezmiennie prym wiodą mieszkające w wodzie ryby.

czytaj

Gady, które możesz spotkać na swojej drodze

Ile gatunków gadów można spotkać w Polsce? Czy, zgodnie z często powtarzanym stwierdzeniem, wszystkie są chronione? Poniższy krótki przegląd winien odpowiedzieć na te pytania. Miłej lektury.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz