Nowy domownik – kupujemy ptaszka!

Każde zwierzę w domu to obowiązek. Nie ważne czy posiadamy kota, psa, gryzonia czy ptaka. Decyzja o wyborze pierwszego zwierzątka powinna być przemyślana. Należy zadać sobie pytania: Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ptaka? Jak duży osobnik ma to być? Czy chcemy stworzyć więź z ptakiem? Kiedy odpowiemy sobie na powyższe pytania i rozwiejemy wątpliwości, możemy już szukać ptaszka do zakupu.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Jak zacząć?

Najlepiej poszukać hodowcę, który posiada wybrany gatunek i z powodzeniem go rozmnaża. Szczególną uwagę przy wybieraniu ptaka powinniśmy zwrócić na pewne kwestie, które mają zastosowanie przy zakupie wszystkich ptaków bez względu na gatunek. Są to ogólny wygląd tzn. jakość upierzenia czyli czyste, niepogięte pióra następnie  postawa: wyprostowana nieprzykulona z opuszczonymi skrzydłami, ale również stan dzioba: czysty bez pozostałości pokarmu oraz na zachowanie: ptak żywy ruchliwy, wesoły. Jeśli zauważymy, że ptak jest apatyczny może sugerować to chorobę. Wyjątkiem są duże papugi, które z natury są mniej ruchliwe.  Należy pamiętać, że z małym, śpiewającym ptaszkiem nie nawiążemy takiego kontaktu jak ptakami z gatunku np. papug, które łatwo się oswajają, a ich inteligencja sięga intelektu 3 letniego dziecka, jak, np.  amazonka, kakadu czy ara. Jeżeli pozyskamy ptaka tzw. ręcznie karmionego, który traktuje człowieka jako przedstawiciela swojego gatunku, będziemy mieli przyjaciela na całe życie gdyż żyją one kilkadziesiąt lat. Tak bliski kontakt z wymarzonym pupilem ma jednak wady. Podczas długiej

Nie znam się na ptakach, jaki gatunek najlepiej kupić do domu?

Wszystko zależy od tego czego oczekujemy. Jeśli ptak ma spędzać dużo czasu w klatce, śpiewać i cieszyć nasze oko wtedy najlepiej sprawdzi się kanarek kolorowy. Jeśli ma to być nasz przyjaciel, który będzie z nami spędzał czas np. siedząc na kanapie, bawiąc się, wtedy najlepiej sprawdzi się papuga. Wybierając papugę dużo zależy od funduszu, który chcemy przeznaczyć. Jeśli mamy o mały budżet to polecam papużkę falistą czy nimfę. Jeśli jest on trochę większy to dobrym wyborem będzie bardziej inteligentny gatunek jak:  Mnichy Nizinne, Aleksandretty Obrożne lub Rudosterki Zielonolice. Jeśli budżet nie ma znaczenia i możemy pozwolić sobie na duży wydatek to bardzo mądrymi papugami są Lory Wielkie, Amazonki czy Ary.


Czy warto kupić parę?

Wszystko zależy od naszych upodobań, zamiarów i preferencji. Na pewno należy zadać sobie pytanie czy chcemy ptaki rozmnażać – jeśli tak to oczywistym jest, że trzeba kupić parkę. Jeśli mamy mieć pupila, który ma być naszym przyjacielem – najlepiej kupić jednego ptaka i po czasie można zdecydować się na kupno drugiego. Takie działanie nie jest przypadkowe. Jeśli zakupimy parkę to ptaki interesowałyby się sobą a nie nami. Pojedynczy osobnik będzie widział w nas przyjaciela i jeśli po czasie pojawi się drugi, to jego więź z nami nie zniknie. Co ciekawe, kanarki, które lubią śpiewać, będą to robić zdecydowanie częściej, jeśli w klatce nie zamieszka sąsiad.

Gdzie najlepiej kupić ptaka?

Ptaka najlepiej kupić prosto od hodowcy. W dzisiejszych czasach nie jest problemem wyszukać w Internecie hodowcy ze swojej okolicy, który doradzi i udzieli wskazówek co do odpowiedniej opieki. Warto pamiętać, że ptaszek musi być młody, ale samodzielny, wtedy oswoimy go bardzo szybko. Właściciel musi być pewny, że wybranek już sam pobiera jedzenie. Młode ptaki po opuszczeniu budki lęgowej muszą spędzić z rodzicami minimum 10-14 dni.

Jak przetransportować ptaka do domu?

Ludzie robią wielki błąd i przyjeżdżają z klatką po ptaka. Klatka to docelowy dom naszego pupila. Jednak jest zbyt duża do transportu. Zestresowany ptak w trakcie jazdy może poobijać się i zrobić sobie krzywdę. Ptaszka powinno się przewozić w specjalnym transporterze. Jeśli nie mamy dostępu do takiego wystarczy karton z dziurkami, w którym ptak będzie mógł się swobodnie obrócić.


Co przygotować na przyjęcie pupila do domu

W domu na naszego pupila powinna już czekać klatka. Musi być ona odpowiedniej wielkości. Im większa tym lepiej. Podstawowym wyposażeniem jest również pojemnik z piciem, jedzeniem i na smakołyki, takie jak owoce i warzywa. Spód klatki powinien być wysypany piaskiem. Jest to najbardziej bezpieczna forma podłoża. Dla urozmaicenia można powiesić małą zabawkę, np. huśtawkę czy drabinkę. Usytuowanie klatki ma ogromne znaczenie. Powinna znajdować się z daleka od okna, tak by promienie słoneczne nie doskwierały naszemu pupilowi w upalne dni.

Jak nauczyć papugę mówić ?

Proces nauki mówienia jest skomplikowany. Wymaga dużo wytrwałości i cierpliwości. Najbardziej gadatliwymi papugami są: Żako, Gwarek, Amazonki, Lory ale i mniejsze mówiące mniej wyraźnie jak: Aleksandretty Wielkie, Obrożne, Mnichy Nizinne, a nawet Papużki Faliste. Nauka polega na częstym mówieniu do papużki pojedynczych słów. Efektem takiej pracy będzie powtarzanie przez naszego pupila ulubionych, prostych słów. Wychodząc z domu skuteczną metodą jest zostawienie włączonego radia. W tym przypadku praca i systematyczność pomogą nam osiągnąć postawiony sobie cel.

Ptaszek jako pierwsze zwierzątko

Uważam, że ptak podobnie jak pies, kot czy gryzonie wymagają od nas takiej samej opieki. Posiadając zwierzę trzeba je codziennie karmić, zmienić wodę, podać smakołyk, co jakiś czas wyczyścić klatkę i poświęcać mu odpowiedni czas na rozmowy i zabawy. Koniecznością jest sprawdzanie przez dorosłego jak dziecko radzi sobie z obowiązkami. Ptak jest bardzo wdzięcznym stworzeniem. Należy kochać go i dbać o niego tak jak o członków naszej rodziny.

Wybane dla Ciebie

Sytuacja zwierząt w Turcji – Koci raj na tureckiej ziemi

Przyjeżdżając do Turcji na pierwszy rzut oka zauważa się minarety górujące nad miastami, piękne meczety, kobiety w chustach palmy i… koty! Koty są praktycznie wszędzie, nie ma miejsca, do którego nie wejdą. Psów też znajdziemy całe multum, ale to koty rządzą tym krajem – można zobaczyć to chociażby w słynnym filmie „Kedi – sekretne życie kotów” Ceydy Torun. Dzięki niemu świat dowiedział się, że koty są integralną częścią tureckiego życia!

czytaj

Sytuacja zwierząt na Bałkanach

Gdyby pominąć kwestie kupna ziemi czy mieszkania, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez polskich turystów są… kwestie ekologiczne. Tak! Nie zdarzyła mi się grupa, by ktoś nie zapytał o dzikie wysypiska czy gospodarowanie odpadami i bezdomne zwierzęta. Gdybym stopień zainteresowania ekologią mierzyła w liczbie tych pytań, w kolejnych wyborach prezydenckich powinien zwyciężyć kandydat Zielonych.

czytaj

Suplementacja diety małych zwierząt futerkowych

Witaminy to substancje niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt. W większości przypadków witaminy muszą być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. W niewielkich ilościach są także produkowane w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego (witamina D) lub przez bakterie w przewodzie pokarmowym (witamina K, witaminy z grupy B).

czytaj

Terrarium, akwarium, a może plastikowy pojemnik? Czyli w czym hodować węża?

Węże są zwierzętami zmiennocieplnymi. Oznacza to, że ich organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować ciepła i temperatura ich ciała jest zależna od temperatury otoczenia. Wiele procesów życiowych węży jest uzależniona od właściwej temperatury, np. trawienie. Po posiłku zwierzę będzie poszukiwało odpowiedniego miejsca do wygrzania się, gdzie pod wpływem ciepła metabolizm zostanie przyspieszony, umożliwiając strawienie posiłku w odpowiednim czasie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz