Pies Przewodnik

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych powstała w 2003r. Jej siedzibą jest miasto Poznań. Fundacja zgodnie ze swym celem statutowym szkoli i nieodpłatnie przekazuje osobom niewidomym psy przewodniki rasy labrador retriever. Ponadto, od 2019 r. szkoli i także nieodpłatnie przekazuje psy asystujące - sygnalizujące atak paniki u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego. Od początku działalności Fundacja przekazała 70 psów przewodników oraz 2 psy asystujące – sygnalizujące. Na pytania odnośnie działania Fundacji odpowie Irena Semmler.
AUTOR: Irena Semmler

W jaki sposób wybieracie Państwo szczeniaki, które mają predyspozycje do bycia przewodnikiem?

Szczenięta trafiają do Fundacji w wieku 7-9 tygodni. Jest to wiek, w którym trudno jednoznacznie stwierdzić, czy szczenię będzie miało predyspozycje do pracy w charakterze psa przewodnika. W oparciu o wyniki przeprowadzonych testów wybieramy szczenięta, które dążą do kontaktu z człowiekiem, nie są lękliwe ani nadpobudliwe, chętnie się bawią i interesują otoczeniem. Ostateczna decyzja o tym, czy pies zostanie przewodnikiem osoby niewidomej zapada po ukończeniu 1 roku życia po przeprowadzeniu tak zwanych  testów rocznych.

Jakie rasy psów są odpowiednie do bycia psem – przewodnikiem?


Zdecydowanie najpopularniejszą rasa szkoloną w charakterze psa przewodnika są labradory. Szacuje się, że stanowią około 80% wszystkich psów przewodników.
Szkoli się również golden retreievery, chesapeake bay retrievery, owczarki niemieckie, białe owczarki szwajcarskie, pudle standard (królewskie), a także krzyżówki głównie owczarka z labradorem, ale i labradora z golden retrieverem oraz inne.  

Ile trwa szkolenie psa na przewodnika dla osób niewidomych?

Szkolenie psa przewodnika składa się z dwóch etapów:
– szkolenia podstawowego czyli 12-miesięcznego pobytu w rodzinie wolontariuszy, którzy pod okiem instruktorów zajmują się socjalizacją szczeniąt i młodych psów  oraz

– szkolenia specjalistycznego prowadzonego przez doświadczonych szkoleniowców: instruktorów i trenerów; szkolenie specjalistyczne trwa średnio około 8 miesięcy.
Tak więc do osoby niewidomej trafiają psy w wieku około 2 lat.

Czy jest jakiś sposób, w który dobieracie Państwo psa do człowieka?

Procedura doboru człowiek – pies to dość długi i skomplikowany proces. Najpierw przeprowadza się kwalifikacje osób ubiegających się o psa przewodnika. Kwalifikacja ta obejmuje spotkanie z instruktorem orientacji przestrzennej, który ocenia stopień samodzielności  w zakresie poruszania się osoby niewidomej w przestrzeni miejskiej. Kolejny etap to spotkanie z psychologiem, który ocenia kandydata pod kątem cech charakteru i predyspozycji do pracy z psem. Ostatnia część to kwalifikacja przeprowadzana przez szkoleniowców, którzy oceniają tempo poruszania się, siłę głosu i sposób wydawania komend oraz inne elementy, które będą miały wpływ na pracę z psem.
Osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie trzy etapy odbywają teoretyczne szkolenie wstępne podczas którego zdobywają wiedzę dotyczącą psa przewodnika, pracy z nim, zagadnień weterynaryjnych oraz prawnych.
W trakcie szkolenia wstępnego jego uczestnicy poznają także psy, odbywając z nimi spacery pod okiem instruktorów. Jest to moment, w którym instruktorzy decydują o doborze psa do człowieka.                

Jak osoby niewidome mogą się ubiegać o takiego psa i czy jest to odpłatnie?

Psy przekazywane są całkowicie nieopłatnie. Osoby niewidome nie są jednak ich właścicielami. Pies do momentu przejścia na emeryturę pozostaje własnością organizacji, która go wyszkoliła.
Procedura ubiegania się o psa przewodnika rozpoczyna się od kontaktu ze szkołą i złożenia wniosku aplikacyjnego.  

Czy są jakieś szczególne zalecenia wobec psa, które musi spełnić jego nowy opiekun?

Osoba otrzymująca psa przewodnika podpisuje umowę szczegółowo określającą prawa i obowiązki stron. I tak posiadacz psa przewodnika ma obowiązek nieprzeciążania go pracą, zapewnienia mu opieki weterynaryjnej, miejsca odpoczynku, dostępu do wody i dobrej jakości pożywienia oraz szereg innych.  Inaczej mówić zobowiązany jest dbać o dobrostan psa.

Wiele osób uważa, że rola psa przewodnika kończy się na pomocy w poruszaniu poza domem. Czy taki psem pomaga także w innych czynnościach?

Pies przewodnik pracuje, gdy ma na sobie uprząż – jest to dla niego jasny i wyraźny sygnał. Zdjęcie uprzęży oznacza koniec pracy i w tym momencie pies przewodnik staje się „zwykłym” psem.
Tak więc w domu jest przede wszystkim domownikiem, członkiem rodziny, przyjacielem , ale oczywiście może pomagać w nieco inny sposób,  na przykład podając upuszczony przedmiot.

Czy pies – przewodnik przechodzi na emeryturę? Co się w z nim wtedy dzieje?

Pies przewodnik pracuje do końca roku kalendarzowego, w którym osiągnie ósmy rok życia.
Jeśli stan zdrowia i kondycja na to pozwala (decyduje o tym lekarz weterynarii oraz instruktor ) możliwe jest  przesunięcie emerytury o dwa lata (dwukrotne przedłużenie o rok).
Po przejściu na emeryturę pies pozostaje w domu swojego dotychczasowego opiekuna. Jeśli jednak ten z jakichkolwiek przyczyn nie może on zapewnić mu opieki,  psem może zająć się rodzina lub  przyjaciele. W ostateczności obowiązkiem szkoły psów przewodników jest znalezienie osoby, która zapewni dożywotnią opiekę psiemu emerytowi.
Przebieg procedury adopcyjnej oraz weryfikację osób zainteresowanych adopcją określają wewnętrzne przepisy szkoły.   


Wybane dla Ciebie

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

Przegląd psiego rynku

Czym byłoby psie życie bez gadżetów, które je urozmaicą, prawda? Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo artykułów, które świetnie sprawdzą się w naszych domach. Dziś pod lupę weźmiemy dwie marki: Trixie oraz Barry King, które w branży zwierzęcej są ekspertami. Jeśli chcecie zapewnić swoim psiaków gadżety o najwyższej jakości z naciskiem na ich zadowolenie, to warto zaufać właśnie im!

czytaj

Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach.

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz