Pies Przewodnik

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych powstała w 2003r. Jej siedzibą jest miasto Poznań. Fundacja zgodnie ze swym celem statutowym szkoli i nieodpłatnie przekazuje osobom niewidomym psy przewodniki rasy labrador retriever. Ponadto, od 2019 r. szkoli i także nieodpłatnie przekazuje psy asystujące - sygnalizujące atak paniki u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego. Od początku działalności Fundacja przekazała 70 psów przewodników oraz 2 psy asystujące – sygnalizujące. Na pytania odnośnie działania Fundacji odpowie Irena Semmler.
AUTOR: Irena Semmler

Czas czytania: 5 min

W jaki sposób wybieracie Państwo szczeniaki, które mają predyspozycje do bycia przewodnikiem?

Szczenięta trafiają do Fundacji w wieku 7-9 tygodni. Jest to wiek, w którym trudno jednoznacznie stwierdzić, czy szczenię będzie miało predyspozycje do pracy w charakterze psa przewodnika. W oparciu o wyniki przeprowadzonych testów wybieramy szczenięta, które dążą do kontaktu z człowiekiem, nie są lękliwe ani nadpobudliwe, chętnie się bawią i interesują otoczeniem. Ostateczna decyzja o tym, czy pies zostanie przewodnikiem osoby niewidomej zapada po ukończeniu 1 roku życia po przeprowadzeniu tak zwanych  testów rocznych.

Jakie rasy psów są odpowiednie do bycia psem – przewodnikiem?


Zdecydowanie najpopularniejszą rasa szkoloną w charakterze psa przewodnika są labradory. Szacuje się, że stanowią około 80% wszystkich psów przewodników.
Szkoli się również golden retreievery, chesapeake bay retrievery, owczarki niemieckie, białe owczarki szwajcarskie, pudle standard (królewskie), a także krzyżówki głównie owczarka z labradorem, ale i labradora z golden retrieverem oraz inne.  

Ile trwa szkolenie psa na przewodnika dla osób niewidomych?

Szkolenie psa przewodnika składa się z dwóch etapów:
– szkolenia podstawowego czyli 12-miesięcznego pobytu w rodzinie wolontariuszy, którzy pod okiem instruktorów zajmują się socjalizacją szczeniąt i młodych psów  oraz

– szkolenia specjalistycznego prowadzonego przez doświadczonych szkoleniowców: instruktorów i trenerów; szkolenie specjalistyczne trwa średnio około 8 miesięcy.
Tak więc do osoby niewidomej trafiają psy w wieku około 2 lat.

Czy jest jakiś sposób, w który dobieracie Państwo psa do człowieka?

Procedura doboru człowiek – pies to dość długi i skomplikowany proces. Najpierw przeprowadza się kwalifikacje osób ubiegających się o psa przewodnika. Kwalifikacja ta obejmuje spotkanie z instruktorem orientacji przestrzennej, który ocenia stopień samodzielności  w zakresie poruszania się osoby niewidomej w przestrzeni miejskiej. Kolejny etap to spotkanie z psychologiem, który ocenia kandydata pod kątem cech charakteru i predyspozycji do pracy z psem. Ostatnia część to kwalifikacja przeprowadzana przez szkoleniowców, którzy oceniają tempo poruszania się, siłę głosu i sposób wydawania komend oraz inne elementy, które będą miały wpływ na pracę z psem.
Osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie trzy etapy odbywają teoretyczne szkolenie wstępne podczas którego zdobywają wiedzę dotyczącą psa przewodnika, pracy z nim, zagadnień weterynaryjnych oraz prawnych.
W trakcie szkolenia wstępnego jego uczestnicy poznają także psy, odbywając z nimi spacery pod okiem instruktorów. Jest to moment, w którym instruktorzy decydują o doborze psa do człowieka.                

Jak osoby niewidome mogą się ubiegać o takiego psa i czy jest to odpłatnie?

Psy przekazywane są całkowicie nieopłatnie. Osoby niewidome nie są jednak ich właścicielami. Pies do momentu przejścia na emeryturę pozostaje własnością organizacji, która go wyszkoliła.
Procedura ubiegania się o psa przewodnika rozpoczyna się od kontaktu ze szkołą i złożenia wniosku aplikacyjnego.  

Czy są jakieś szczególne zalecenia wobec psa, które musi spełnić jego nowy opiekun?

Osoba otrzymująca psa przewodnika podpisuje umowę szczegółowo określającą prawa i obowiązki stron. I tak posiadacz psa przewodnika ma obowiązek nieprzeciążania go pracą, zapewnienia mu opieki weterynaryjnej, miejsca odpoczynku, dostępu do wody i dobrej jakości pożywienia oraz szereg innych.  Inaczej mówić zobowiązany jest dbać o dobrostan psa.

Wiele osób uważa, że rola psa przewodnika kończy się na pomocy w poruszaniu poza domem. Czy taki psem pomaga także w innych czynnościach?

Pies przewodnik pracuje, gdy ma na sobie uprząż – jest to dla niego jasny i wyraźny sygnał. Zdjęcie uprzęży oznacza koniec pracy i w tym momencie pies przewodnik staje się „zwykłym” psem.
Tak więc w domu jest przede wszystkim domownikiem, członkiem rodziny, przyjacielem , ale oczywiście może pomagać w nieco inny sposób,  na przykład podając upuszczony przedmiot.

Czy pies – przewodnik przechodzi na emeryturę? Co się w z nim wtedy dzieje?

Pies przewodnik pracuje do końca roku kalendarzowego, w którym osiągnie ósmy rok życia.
Jeśli stan zdrowia i kondycja na to pozwala (decyduje o tym lekarz weterynarii oraz instruktor ) możliwe jest  przesunięcie emerytury o dwa lata (dwukrotne przedłużenie o rok).
Po przejściu na emeryturę pies pozostaje w domu swojego dotychczasowego opiekuna. Jeśli jednak ten z jakichkolwiek przyczyn nie może on zapewnić mu opieki,  psem może zająć się rodzina lub  przyjaciele. W ostateczności obowiązkiem szkoły psów przewodników jest znalezienie osoby, która zapewni dożywotnią opiekę psiemu emerytowi.
Przebieg procedury adopcyjnej oraz weryfikację osób zainteresowanych adopcją określają wewnętrzne przepisy szkoły.   


Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz