Podróże małe i duże – czyli jak bezpiecznie podróżować z psem?

Kiedy Winter - psia suczka - dołączała do naszej rodziny, w rozmowach z najbliższymi często padało pytanie: Co zrobicie z psem, kiedy będziecie chcieli wyjechać na wakacje? Odpowiedź zawsze była jedna: Pie jedzie z nami!. Dużo podróżujemy i nie wyobrażamy sobie urlopu bez naszej czworonożnej przyjaciółki. Takie podejście wymaga odpowiednich przygotowań. Wyjazd z psem często wiąże się z koniecznością zapoznania się z obowiązującymi przepisami i załatwienia dodatkowych formalności. Mimo wszystko z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na wakacje ze swoimi pupilami. W końcu kiedy traktujemy psa jak członka rodziny, trudno wykluczyć go z takiej aktywności jak wspólny urlop.
AUTOR: Agnieszka Hałas

Podróże w Polsce

Zagraniczne podróże z pupilem zawsze wiążą się z koniecznością zapoznania się z regulacjami obowiązującymi na terenie kraju, do którego się wybieramy. Pod tym względem znacznie łatwiejsza w organizacji jest wycieczka na terenie Polski.

Samochód

Podróżując z psem, najczęściej wybieram opcję przejazdu własnym samochodem. Pozwala mi to dostosować czas podróży do możliwości mojego zwierzaka. Przepisy ruchu drogowego w Polsce nie mówią bezpośrednio o warunkach, w jakich należy przewozić psy. Możliwości jest wiele – możesz zdecydować się na klatkę, transporter czy pas bezpieczeństwa przeznaczony dla psa. Przede wszystkim istotna jest taka organizacja przestrzeni, by zapewnić psu oraz kierowcy bezpieczny przejazd. Pies nie powinien mieć swobodnej możliwości poruszania się po samochodzie – odrobina wyobraźni wystarczy, by przewidzieć jak fatalne w skutkach może się to okazać. Oprócz bezpieczeństwa bardzo ważny jest też komfort Twojego psiaka w czasie podróży. Upewnij się, że jest mu wygodnie, pilnuj odpowiedniej temperatury i pamiętaj o przerwach na rozprostowanie kości i załatwienie potrzeb.

Kolej

Decydując się na podróż pociągiem musisz pamiętać o kupnie dodatkowego biletu dla psa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zwierzę przewożone jest w transporterze. Pamiętaj, że pies w pociągu powinien być wyposażony w kaganiec. Należy mieć ze sobą także aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Warto też wspomnieć, że osoby podróżujące z Tobą w przedziale mogą nie być zachwycone towarzystwem czworonoga. W takiej sytuacji musisz zająć inne miejsce albo poprosić konduktora o jego wskazanie. Przed podróżowaniem transportem publicznym (obojętnie, czy jest to autobus miejski, pociąg czy autokar) musisz wziąć pod uwagę, że może to stanowić wyzwanie dla Twojego psiaka. Ograniczona przestrzeń, całe mnóstwo nowych zapachów i spore zagęszczenie ludzi to nie są warunki, w których każdy pies będzie się czuł komfortowo. W związku z tym Twój towarzysz może wymagać przed podróżą dodatkowego przygotowania i kilku „jazd próbnych”. 

Podróże za granicę

Planowanie każdego wyjazdu za granicę z psem rozpoczynam od poszukiwania aktualnych informacji na temat przepisów o przewożeniu zwierząt. Jakie dokumenty muszę ze sobą zabrać? Czy bezpośrednio przed przyjazdem muszę zadbać o dodatkowe szczepienie czy odrobaczanie? Jak przewozić psa, żeby nie dostać mandatu?

Paszport dla zwierzęcia domowego

Kiedy wybierasz się za granicę z psem, paszport jest absolutną koniecznością. Umożliwia identyfikację zwierzęcia oraz zawiera wszelkie istotne informacje na temat stanu zdrowia, badań i szczepień. Paszport  możesz wyrobić w gabinecie weterynaryjnym. Koszt dokumentu to 100 zł.  Zwierzę musi posiadać mikroczip i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto pamiętać o tym, że paszport traci ważność w momencie, gdy zwierzę nie posiada aktualnego szczepienia. Wówczas należy odczekać trzy tygodnie po podaniu szczepionki na wściekliznę przed przekroczeniem granicy.

Podróże po Europie

W Unii Europejskiej przepisy dotyczące przewozu zwierząt są ujednolicone, co znacznie ułatwia planowanie podróży. Żeby przekroczyć granicę w obrębie Unii, oprócz  paszportu Twój pies musi:

  • posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie
  • być odrobaczony przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu (w czasie od 120 do 24 godzin przed podróżą)
  • mieć wszczepiony mikroczip

Chociaż przepisy są ujednolicone, i tak warto przed podróżą zrobić dokładne rozeznanie. Niektóre państwa dodatkowo regulują pewne kwestie w ramach wewnętrznych przepisów. Przykładowo Szwecja wymaga zaszczepienia zwierzaka przeciw wściekliźnie środkiem zatwierdzonym przez WHO. Niektóre kraje – m.in. Anglia, Węgry i Francja – uniemożliwiają wwożenie na ich teren psów raz uznawanych za niebezpieczne. Z kolei w Szwajcarii oraz na Cyprze obowiązuje zakaz wwożenia psów z przyciętymi uszami lub ogonami. Poszczególne kraje mogą także mieć własne przepisy odnośnie warunków przewożenia zwierząt. Na przykład na terenie Niemiec istnieje obowiązek zabezpieczenia zwierzęcia w taki sposób, by te nie mogło przemieszczać się po kabinie samochodu.

Pies w samolocie

Podróże samolotem z psem budzą liczne wątpliwości u właścicieli. Wiele osób zastanawia się, czy przelot z psem jest bezpieczny, jakie koszty się z nim wiążą oraz w jaki sposób można go zorganizować. Do przewozu psa samolotem potrzebny jest paszport, mikrochip oraz szczepionka przeciwko wściekliźnie podana przynajmniej 21 dni przed podróżą. Koszt, jaki wiąże się z przelotem psa różni się znacznie w zależności od wybranej linii, sposobu transportu oraz miejsca, do którego podróżujemy. Może to być koszt od kilkudziesięciu złotych (w przypadku lotu krajowego z małym psem) do ponad tysiąca (przelot transkontynentalny zwierzęcia w luku bagażowym). Transport psów w kabinach bagażowych wzbudza wiele kontrowersji. Po sieci krąży mnóstwo przerażających historii o zwierzętach, które w przestrzeniach bagażowych cierpiały z powodu trudnych warunków, doznawały kontuzji lub traciły życie. Nie sposób stwierdzić, ile prawdy jest w tych relacjach. Warto jednak pamiętać, że przelot w luku bagażowym zawsze będzie się wiązał z dodatkowym stresem dla psa. Zwierzę może być zdezorientowane i przestraszone – z dala od swojego właściciela, w warunkach dużego hałasu i intensywnych, nieznanych mu wcześniej bodźców. Przed przelotem warto omówić z weterynarzem kwestię podania psu środków uspokajających. Możliwość przebywania z psem na pokładzie pasażerskim wydaje się być o wiele bardziej komfortowa zarówno dla zwierzęcia jak i dla jego właściciela. Opiekun może mieć swojego pupila na oku, co zmniejsza stes. Niestety większość linii lotniczych umożliwia przelot na pokładzie pasażerskim z właścicielem tylko psiakom o niewielkich rozmiarach – najczęściej to 8 kg. Bezpieczny transporter jest niezbędny do przewozu zwierząt zarówno w luku bagażowym jak i na pokładzie. Przed przelotem koniecznie zapoznaj się z regulacjami obowiązującymi w danych liniach lotniczych. Każda z nich może mieć zupełnie odmienne zasady odnośnie latania ze zwierzętami. Większość linii akceptuje ograniczoną liczbę zwierząt w samolocie, warto więc zadzwonić zanim dokonasz rezerwacji i upewnić się, że w samolocie jest miejsce dla Ciebie i Twojego psa. Co ciekawe, niektóre linie nie zezwalają na przelot psów ras brachycefalicznych, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Chcąc podróżować ze swoim zwierzakiem masz do wyboru mnóstwo różnych alternatyw. Niezależnie od tego, na jaki środek transportu się zdecydujesz, podstawą powinien być komfort Twojego zwierzaka. Zadbaj o to, by odpowiednio przygotować swojego towarzysza do podróży. Często oznacza to odpowiedni trening i stopniowe przyzwyczajanie zwierzęcia do nowych, nieznanych mu warunków. Pamiętaj, że nie każdy pies ma naturę podróżnika. Niektóre z nich kiepsko znoszą transport niezależnie od jego warunków. W takiej sytuacji rozważ, czy korzystniejszym dla Twojego pupila nie będzie pozostawienie go u kogoś zaufanego.

Wybane dla Ciebie

Skuteczne badanie kotów – kuwetowa skarbnica wiedzy

Sprzątanie kuwety jest niestety przykrym obowiązkiem należącym do opiekunów kotów domowych. Jednak to właśnie tam często można dostrzec pierwsze objawy chorób pasożytniczych układu pokarmowego. Zmieniona konsystencja, drażniący zapach odchodów lub większa częstotliwość wypróżnień jest przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Powodem tych objawów mogą być pasożyty układu pokarmowego, które mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zarówno u młodych jak i dorosłych kotów.

czytaj

Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.

czytaj

Wielkanoc z pupilem

Już lada chwila zasiądziemy przy Wielkanocnym stole. Pamiętajmy, że nasi podopieczni, również mocno odczuwają tego typu uroczystości. Nie kalendarzowo, a emocjonalnie. Dlaczego? Dlatego, że Święta to często więcej aktywności, stresu, wyjazdów, zapachów czy wizyt rodziny.

czytaj

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Początki fizjoterapii zwierząt na świecie datuje się od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy zaczęto skutecznie rehabilitować konie, zaś w Europie na dobre ta dziedzina leczenia zagościła w latach 90-tych. W Polsce początki fizjoterapii to początek dwudziestego pierwszego wieku. W 2009 roku założono Polski Związek Zoofizjoterapeutów i od tego czasu rehabilitacja zwierząt, a szczególnie towarzyszących, zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz