Podstawy hodowli bojownika

Bojowniki to niewątpliwie najbardziej zróżnicowane kolorystycznie ryby słodkowodne na świecie. Jednocześnie powszechnie wiadomo, że w stosunku do innych gatunków ryb są relatywnie proste w utrzymaniu. Prawdopodobnie dlatego wiele osób zaczynając przygodę z akwarystyką na pierwszy zakup wybiera bojownika. Gdy przyjrzymy się wymaganiom bojowników w stosunku do innych ryb akwariowych, faktycznie wydają się dość proste w hodowli. Trzeba jednak znać podstawy, aby zapewnić im godne warunki życia oraz nie zrobić im krzywdy. W poniższym artykule przedstawię podstawy hodowli, które pomogą ci drogi Czytelniku wejść w podwodny świat z tym zjawiskowym gatunkiem, jakim jest Bojownik.
AUTOR: Dariusz Tomasiak

Akwarium– zanim przejdziemy do rozmiaru zbiornika, zauważyłem, że częstym błędem popełnianym przez Klientów podczas pierwszych zakupów jest zakup szklanej kuli, tego typu zbiornik nie jest właściwy dla bojownika. Ryba pływając w kuli wywołuje drgania poprzez kształt szkła, drgania te są zdecydowanie bardziej odczuwalne przez bojownika oraz powodują jego stres, co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia układu immunologicznego a w dalszej konsekwencji choroby. Kule najczęściej sprzedawane są bez pokryw, co w przypadku bojownika drastycznie zwiększa ryzyko przeziębienia dróg oddechowych. Bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym i powietrze nad taflą wody powinno być tak samo ciepłe jak woda, w której pływa. Dlatego pokrywa w akwarium z bojownikiem jest tak istotna. Wiemy już, zatem że właściwym wyborem zbiornika raczej będzie akwarium. Zbiorniki, w których z powodzeniem możemy trzymać bojownika przez cały okres jego życia zaczynają się od 10L jednak, jeżeli chcemy posiadać wewnątrz zbiornika wiele elementów ozdobnych takich jak korzenie rośliny, a także kamienie oczywiście akwarium może być większe.

Ogrzewanie – Bojowniki pochodzą z Azji południowo-wschodniej, tamten rejon charakteryzuje się niemal cały rok upalnym klimatem, dlatego też ten gatunek ryb wymaga ogrzewania zbiornika. Najlepsza temperatura dla bojowników to przedział między 27/28C, aby utrzymać tego typu temperaturę niezbędna jest grzałka z wbudowanym termostatem. Brak ogrzewania w akwarium z bojownikiem najczęściej kończy się chorobami wywołanymi wychłodzeniem i szybką śmiercią danego osobnika.

Filtracja – Filtracja w akwarium z bojownikiem nie jest wymagana, bojownik na przestrzeni rozwoju swojego gatunku wykształcił specyficzny narząd oddechowy, który umożliwia mu pobieranie powietrza z nad tafli wody, to dzięki niemu nie potrzebuje rozpuszczonego tlenu w wodzie, aby móc oddychać. Należy jednak pamiętać, że szczególnie początkujący akwaryści nie do końca rozumieją jak opiekować się akwarium prawidłowo, dlatego jeżeli zaczynasz przygodę z akwarystyką, a bojownik jest Twoim pierwszym wyborem, sugeruję zakup małego filierka wewnętrznego. Filtr ten musi jednak spełnić pewne wymagania, aby nie zaszkodził bojownikowi. Przede wszystkim powinien mieć regulację mocy i powinna ona być ustawiona na absolutne minimum. Filtr powinien posiadać w komplecie deszczownie, która rozprasza wypływającą wodę z filtra. Ruch wody poprzez prace filtra powinien być niezauważalny, czyli woda powinna się dosłownie delikatnie przelewać przez filtr nie tworząc przy tym ruchu wody. Bojowniki pochodzą z wód stojących, wiec ruch wody nie jest dla nich wskazany i może przynieść więcej krzywdy niż pożytku. Akwarium z bojownikiem nie wymaga napowietrzania.

Roślinność – Warto wiedzieć, że naturalna roślinność w akwarium z bojownikiem i nie tylko daje dużo pożytku. Rozkładające się związki organiczne tj. rybie odchody czy ewentualne resztki pokarmu są rozpuszczane przez bakterie nitryfikacyjne do związków azotowych i fosforowych. Tego typu makro elementy są wspaniałą bazą pokarmową dla roślin, które dzięki ich pozyskaniu obniżają ich poziom w toni wodnej dbając o lepszą, jakość wody. Naturalne rośliny są również wspaniałą ozdobą naszych akwariów dając im głębię i wyjątkowy naturalny wygląd.

Obsada z bojownikiem – Bojownik nie należy do ryb towarzyskich, jest agresywny w stosunku do swojego gatunku i gdy spotka na swojej drodze drugiego bojownika dochodzi do walki na śmierć i życie, dlatego warto wiedzieć, że tego gatunku nie powinniśmy trzymać razem w jednym akwarium, a już na pewno nie dwóch samców. Zdążają się przypadki, w których Klienci posiadający duże zbiorniki trzymają ten gatunek w formie haremu, czyli kilka do kilkunastu samic i jednego samca. Jednak należy pamiętać, że taki układ jest ryzykowny i może dochodzić do krwawych walk wewnątrz stada. Z tego też powodu większość pasjonatów oraz hodowców tego gatunku trzyma bojowniki osobno, aby nie robiły sobie wzajemnie krzywdy.

Jeżeli interesujesz się bojownikami, zapraszam do odwiedzenia naszej strony, na której znajdziesz wiele informacji o bojownikach, ich hodowli, opiece oraz leczeniu. www.flowerfish.pl

Wybane dla Ciebie

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

Przegląd psiego rynku

Czym byłoby psie życie bez gadżetów, które je urozmaicą, prawda? Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo artykułów, które świetnie sprawdzą się w naszych domach. Dziś pod lupę weźmiemy dwie marki: Trixie oraz Barry King, które w branży zwierzęcej są ekspertami. Jeśli chcecie zapewnić swoim psiaków gadżety o najwyższej jakości z naciskiem na ich zadowolenie, to warto zaufać właśnie im!

czytaj

Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach.

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz