Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!
AUTOR: Mateusz Pakuła

Od czego zacząć?

Jeszcze na długo przed zakupem zwierzęcia odpowiedz sobie na pytanie – czy w moim domu zmieści się ogromna, przewrócona na bok szafa rozgrzana do ponad 40°C? Ogólnie przyjęte minimum lokalowe dla pojedynczego osobnika to terrarium o wymiarach 120x60x60 cm (długość x szerokość x wysokość). Jednak by zwierzak mógł czuć się komfortowo oraz cieszyć się doskonałą kondycją, odpowiednie wymiary terrarium dochodzą do 160x80x60 cm. Takie wymiary zbiornika zapewniają odpowiednią przestrzeń z dużą ilością kryjówek, zakamarków i punktów widokowych, w której łatwiej zapewnić gradient temperatur. Kolejną rzeczą wartą przemyślenia jest coś tak banalnego, jak rachunki za prąd. Stworzenie właściwych warunków środowiskowych w tak dużym zbiorniku wymaga podłączenia kilku urządzeń pracujących nawet 14 godzin na dobę, których moc może sięgnąć nawet 500 Watt, co znacznie podniesie zużycie energii elektrycznej. Ostatnią ważną kwestią jest dostęp do pożywienia. Agamy są wszystkożerne. W warunkach hodowlanych podstawą ich diety są owady. Szczególnie młode osobniki preferują pokarm bogaty w białko i tłuszcz, co umożliwia im szybkie osiągnięcie pokaźnych rozmiarów. Z wiekiem agamy wykazują większe zainteresowanie bogatym w błonnik pokarmem roślinnym, który ułatwia przemieszczanie pożywienia w układzie pokarmowym. Pokarm roślinny jest stosunkowo łatwy do zdobycia, jednak żywe owady karmowe już mogą stanowić wyzwanie. W internecie jest mnóstwo sklepów oferujących owady przeznaczone do spożycia. Jednak nadal są to żywe zwierzęta, które mogą nie przeżyć podróży w dużych mrozach lub wysokich temperatur. Większość profesjonalnych sklepów wstrzymuje wysyłkę żywych owadów karmowych, gdy warunki pogodowe temu nie sprzyjają. Jak wiadomo, zarówno mrozy, jak i upały, w naszym kraju mogą utrzymywać się przez wiele tygodni.

Następny krok to zakup zwierzęcia. Ogromna popularność agam brodatych sprawiła, że dziś zwierzę można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jednak okazyjna cena bardzo często ma swoją ciemną stronę. Profesjonalny hodowca tych gadów, nie będzie sprzedawał swoich podopiecznych za „grosze”. Ceny agam z profesjonalnych hodowli zwykle zaczynają się od 150 zł za osobnika odmiany klasycznej. Odmiany kolorystyczne lub morfologiczne mogą nawet przekroczyć 1000 zł! Przy agamach z odpowiedniego źródła nie musimy się martwić o przypadkowe łączenia osobników dorosłych, które mogą skutkować ukrytymi wadami i deformacjami, agamy są we właściwym wieku i wystarczająco samodzielne by trafić do nowych domów. Nie ma mowy o niewłaściwej suplementacji, braku zbilansowanej diety, czy ubytkach kończyn lub ogona. Po prostu są warte swojej ceny!

Ocena stanu zdrowia zwierzęcia w sklepie zoologicznym lub od przypadkowego sprzedawcy jest bardzo trudna, gdyż wymaga wielu godzin obserwacji zachowania. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup zwierzaka z niepewnego źródła, zwróć uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Obserwuj ruchliwość zwierzęcia, czy nie jest apatyczne lub nadmiernie pobudzone. Zdrowa agama często staje na wyprostowanych przednich łapach z wysoko uniesioną głową. Zwierzę nie powinna mieć pozostałości starej wylinki na skórze, szczególnie między palcami, w okolicach pyska i oczu. Agama powinna mieć dość grubą nasadę ogona, bez wyraźnie widocznych kości miednicy. Kloaka powinna być czysta. Warto poprosić sprzedawcę o podanie pokarmu w naszej obecności.

Podstawowa wyprawka składa się z:

– źródło promieniowania UV-B – bez tego nawet nie myśl o agamie w swoim domu!

– źródło ciepła – najlepiej ogrzewać agamy od góry, np. żarówką grzewczą lub promiennikiem ceramicznym

– podłoże – najlepszym podłożem dla agam jest mieszanka gliny z piaskiem. Nie daj sobie wcisnąć samego piasku lub drewienek bukowych, taka oferta daje pewność, że sprzedawca jest amatorem bez bladego pojęcia o sprzedawanych zwierzętach!

– kryjówki – agama powinna mieć dostęp do przynajmniej dwóch kryjówek, po jednej w chłodnej i ciepłej części terrarium

– miski na wodę i pokarm – warto zaopatrzyć się w większą miskę na wodę, która będzie jednocześnie zapewniała odpowiednią wilgotność powietrza. Z kolei miski na pokarm powinny uniemożliwiać ucieczkę żywych owadów, najlepiej spisują się miski z rantem, często dostępne jako miski dla gryzoni i królików

– suplementy – bardzo ważna rzecz! Agama powinna otrzymywać osobno wapń i osobno kompleks witamin. Ważne jest by wapń nie posiadał dodatku witaminy D3, którą agama będzie pozyskiwała z lampy UV-B. Wapń powinien być podawany kilka razy w tygodniu, dlatego dodatek witaminy D3 w tym suplemencie może być przesadą. Natomiast witaminy powinny zawierać wspomnianą witaminę, ale powinny być podawane nie częściej niż raz w tygodniu. Niestety nadmiar witamin może mieć znacznie gorsze konsekwencje niż ich niedobór

Początkowo agamę można trzymać w nieco mniejszym zbiorniku, ale zdecydowanie nie mniejszym niż 80 cm długości. Zdrowa i prawidłowo karmiona agama po pierwszym roku życia może osiągnąć 45 cm długości co już 10 cm wcześniej kwalifikuje ją do zamieszkania w docelowym terrarium!

Agamy brodate są bardzo ciekawskimi zwierzętami i doskonale tolerują obecność człowieka w swoim życiu. Przy odpowiednim przygotowaniu i zapewnieniu właściwych warunków oraz diety, mogą nam towarzyszyć nawet przez 10 lat! Czy agama jest dla każdego? Zdecydowanie nie! Nie ma zwierząt uniwersalnych, tak samo jak nie ma uniwersalnych ludzi.

Hodowla agamy jest równoznaczna z hodowlą lub przynajmniej utrzymaniem owadów karmowych, co u niektórych osób budzi obrzydzenie i strach. Dość dużym problemem w naszym kraju jest dostęp do fachowej opieki weterynaryjnej. Wspomniane wcześniej gabaryty terrarium i koszt pracy instalacji elektrycznej, również bywają uciążliwe.

Głównym argumentem przemawiającym za hodowlą agamy brodatej jest jej uroda i charakter. Są to zwierzęta, które nie powodują reakcji alergicznych, można sobie pozwolić na kilkudniowy wyjazd bez obawy o zdrowie zwierzaka (choć zawsze zalecam znalezienie kogoś, kto będzie przynajmniej zaglądał do pupila). Stworzenie terrarium o naturalnym wystroju może też stanowić ciekawą ozdobę Twojego domu, a zamieszkujący je egzotyczny pupil zawsze będzie wzbudzał podziw i ciekawość u Twoich gości!

Wybane dla Ciebie

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

Sterylizacja czy kastracja u kotów – co wybrać?

Powody, dla których decydujemy się na pozbawienie kotów możliwości posiadania potomstwa, niezależnie od ich płci jest wiele. Dla niektórych będzie to cierpienie zwierząt i chęć ograniczenia bezdomności, ale nie dla wszystkich są to wystarczające argumenty, dlatego takie osoby powinny rozważyć kastrację z typowo medycznych powodów. Kastracja jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych, chociażby takich jak ropomacicze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz