Psi fryzjer – od zaplecza

Psi fryzjer to w dzisiejszych czasach bardzo popularne zajęcie. Zapracowani właściciele psów, często zwracają się do psich salonów ze swoimi pupilami. O tym jakie zabiegi wykonują takie salony, na co zwracać uwagę i jak przygotować się do wizyty u psiego fryzjera odpowie Ewa Forbot.
AUTOR: Redakcja

1. Czy właściciele czworonogów równie często korzystają z usług psiego fryzjera co z salonów fryzjerskich?

Mam wrażenie, że tak. Właściciele czworonogów, którzy decydują się strzyc swoje psy przychodzą do salonu regularnie czyli raz na dwa, trzy miesiące. Najczęściej są to niewielkie pieski, np. rasy York, Maltańczyk, czy choćby Shi Tzu. Wykonujemy w takich przypadkach kompleksową usługę, czyli kąpiel, strzyżenie, czyszczenie uszu oraz obcinanie pazurów. Sa jednak klienci, którzy w tzw. między czasie przychodzą na kąpiel oraz tradycyjne wyczesanie.
 

2. Jaka usługa jest najpopularniejsza?

Najpopularniejszą jest kompleksowa usługa, do której zaliczamy kąpiel, wyczesanie, strzyżenie, czyszczenie uszu oraz obcięcie pazurków. Na koniec pielęgnacji dodajemy oczywiście perfum dla psów, który powoduje, że nasz pupil pięknie pachnie przez dłuższy czas, a specjalnie przeznaczone do tego produkty nie są niebezpieczne dla naszego milusińskiego.

3. Ile trwa wizyta psa w salonie piękności?       

Czas pracy uzależniony jest przede wszystkim od rasy psa. Yorka oddamy właścicielowi po 1,5 godziny, natomiast Shi Tzu i Maltańczyka (te rasy mają włos gruby i gęsty) po 2 godzinach. Spaniel to blisko 2,5 godziny pracy. Duże psy, takie jak Berneński pies pasterski, wyjdą od nas po ok. 3-4 godzinach.


4. Jakiej rasy psy wymagają najwięcej pracy przy pielęgnacji sierści, a jakie najmniej?

Najwięcej pracy wymagają psy, których właściciele chcą utrzymać długi piękny włos. Wtedy najbardziej żmudne jest czesanie. Najmniej czasu potrzebujemy, gdy piesek ma sportową krótką fryzurkę.

5. Czy koty tez są klientami takiego miejsca?

Sama osobiście uważam, że nie powinno się strzyc kotów, gdyż jest to dla nich wielki stres, ale niestety właściciele decydują się na takie usługi głównie ze względu na porządek w domu. Zdarzają się kotki, które ze względu na wylizywanie sierści, muszą zostać obcięte na krótko – decyduje o tym weterynarz. Przychodzą do nas także dachowce, którym trzeba obciąć pazurki.

6. Jak przygotować pupila do wizyty?

Przede wszystkim przed wizytą w salonie, należy pójść z pieskiem na spacer, aby załatwił swoje potrzeby. Niestety właściciele często o tym zapominają, a cierpimy na tym zarówno my, jak i sam pupil. Ważne jest również, aby piesek nie był objedzony przed wizytą, stres związany z pielęgnacją może po prostu wywołać wymioty, a tego oczywiście chcemy uniknąć.

7. Co jeśli mamy wyjątkowo upartego psa, który jest agresywny podczas zabiegu lub bardzo ucieka i wyrywa się?

Osobiście jestem przeciwniczką stosowania środków farmakologicznych podczas wizyty. W takiej sytuacji zakładamy kaganiec i staramy wykonać swoją pracę. Czasami prosimy właściciela o pomoc. Najczęściej pies po pierwszej wizycie u nas docenia naszą cierpliwość, determinację i to, że nie stała mu się żadna krzywda. Na następnej wizycie jest już w takich przypadkach zdecydowanie lepiej. Nie zawsze psa da się wyprowadzić z traumy, ale da się ją złagodzić. Prosimy wtedy właściciela, aby nie przychodził raz na trzy miesiące, tylko częściej, choćby na samą kąpiel. Pies zdecydowanie lepiej znosi zabiegi pielęgnacyjne, jeśli się przyzwyczai do nas.

8. Czy usługa farbowania  śmierci również jest popularna?

Tak, wykonuje się ją w salonach specjalnie przeznaczonymi preparatami do farbowania psiego włosa, które nie podrażniają skóry naszych czworonogów. Jednak, czy nasze psiaki nie są piękne z natury?

9. Czy psi fryzjer jest w stanie zaradzić problemowi zabarwiania się sierści wokół oczu?

Podstawą jest oczywiście konsultacja z weterynarzem, sama mam Maltańczyka, który miał przebarwienia wokół oczu. Po wizycie u weterynarza okazało się, że kanaliki łzowe są drożne a oczy zdrowe. Wypróbowałam wiele preparatów ale nadal nic nie pomagało. Zauważyłam także, że piesek po zjedzeniu kurczaka bardzo się drapie, całkowicie wyeliminowałam go wtedy z jej diety. Wreszcie skończyły się nasze problemy z przebarwieniami, przyczyną była po prostu alergia pokarmowa.

10. Czy można być obecnym przy pupilu podczas zabiegów?

Oczywiście, że tak chociaż każdy psi fryzjer wie, że sam głos właściciela rozprasza psa na stole, a my jak wiadomo mamy w ręce ostre nożyczki więc nie jest to idealna sytuacja. Najlepiej jest gdy pies od szczeniaka wie, że zostaje sam z nami, a jego właściciel po skończonej pielęgnacji po niego wróci.

11. Jakie zabiegi wykonuje psi fryzjer?

Głównie oczywiście strzyżemy, ale także obcinamy pazurki, czyścimy uszy, wyczesujemy, trymujemy. Wykonujemy także kąpiele zalecane przez weterynarzy przy problemach skórnych.


Wybane dla Ciebie

Lęk separacyjny u psów

Lęk separacyjny to przypadłość, która dotyka wiele psów. Zwierzę odczuwa wtedy ogromny stres podczas rozdzielenia z obiektem przywiązania, czyli swoim opiekunem. Podczas rozłąki pies może wokalizować (wyć, piszczeć, szczekać), niszczyć (gryźć, drapać, kopać) oraz załatwiać potrzeby fizjologiczne.

czytaj

Zimowa pielęgnacja psów

Powiew zimnego wiatru, krótki dzień, świat otulony białym puchem – jednym słowem zima. Ta pora roku, ma wielu swoich zwolenników. Szczególnie lubią ją miłośnicy zimowych sportów oraz ci, co doceniają długie wieczory spędzane w domu. Oczywiście są też tacy, którzy cały okres zimy wyczekują powrotu ciepłych dni. A jak jest z naszymi pupilami? Przedstawiamy Wam listę najczęściej zadawanych pytań związanych z psami i zimą.

czytaj

Kulisy odpowiedzianej adopcji

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen radości, spotkań z rodziną i dawania sobie prezentów. Zdarza się tak, że jest to okres wzmożonej adopcji w schroniskach. Psy, koty i inne zwierzęta domowe wydają się być dobrym prezentem, np. dla dziecka. Czy takie postępowanie jest słuszne? Co powinniśmy wiedzieć o adopcji zwierząt? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli Izabella Szolginia – Dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy.

czytaj

Trzeba dawać zwierzętom dużo miłości

Jeżeli czujesz się samotny, to weź ze schroniska zwierzę i daj mu dom. Wtedy zobaczysz, że żyjesz, by czuć się za kogoś odpowiedzialnym, by mieć dla kogo żyć i mieć się do kogo przytulić – mówi Katarzyna Dowbor.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz