Psi fryzjer – od zaplecza

Psi fryzjer to w dzisiejszych czasach bardzo popularne zajęcie. Zapracowani właściciele psów, często zwracają się do psich salonów ze swoimi pupilami. O tym jakie zabiegi wykonują takie salony, na co zwracać uwagę i jak przygotować się do wizyty u psiego fryzjera odpowie Ewa Forbot.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

1. Czy właściciele czworonogów równie często korzystają z usług psiego fryzjera co z salonów fryzjerskich?

Mam wrażenie, że tak. Właściciele czworonogów, którzy decydują się strzyc swoje psy przychodzą do salonu regularnie czyli raz na dwa, trzy miesiące. Najczęściej są to niewielkie pieski, np. rasy York, Maltańczyk, czy choćby Shi Tzu. Wykonujemy w takich przypadkach kompleksową usługę, czyli kąpiel, strzyżenie, czyszczenie uszu oraz obcinanie pazurów. Sa jednak klienci, którzy w tzw. między czasie przychodzą na kąpiel oraz tradycyjne wyczesanie.
 

2. Jaka usługa jest najpopularniejsza?

Najpopularniejszą jest kompleksowa usługa, do której zaliczamy kąpiel, wyczesanie, strzyżenie, czyszczenie uszu oraz obcięcie pazurków. Na koniec pielęgnacji dodajemy oczywiście perfum dla psów, który powoduje, że nasz pupil pięknie pachnie przez dłuższy czas, a specjalnie przeznaczone do tego produkty nie są niebezpieczne dla naszego milusińskiego.

3. Ile trwa wizyta psa w salonie piękności?       

Czas pracy uzależniony jest przede wszystkim od rasy psa. Yorka oddamy właścicielowi po 1,5 godziny, natomiast Shi Tzu i Maltańczyka (te rasy mają włos gruby i gęsty) po 2 godzinach. Spaniel to blisko 2,5 godziny pracy. Duże psy, takie jak Berneński pies pasterski, wyjdą od nas po ok. 3-4 godzinach.


4. Jakiej rasy psy wymagają najwięcej pracy przy pielęgnacji sierści, a jakie najmniej?

Najwięcej pracy wymagają psy, których właściciele chcą utrzymać długi piękny włos. Wtedy najbardziej żmudne jest czesanie. Najmniej czasu potrzebujemy, gdy piesek ma sportową krótką fryzurkę.

5. Czy koty tez są klientami takiego miejsca?

Sama osobiście uważam, że nie powinno się strzyc kotów, gdyż jest to dla nich wielki stres, ale niestety właściciele decydują się na takie usługi głównie ze względu na porządek w domu. Zdarzają się kotki, które ze względu na wylizywanie sierści, muszą zostać obcięte na krótko – decyduje o tym weterynarz. Przychodzą do nas także dachowce, którym trzeba obciąć pazurki.

6. Jak przygotować pupila do wizyty?

Przede wszystkim przed wizytą w salonie, należy pójść z pieskiem na spacer, aby załatwił swoje potrzeby. Niestety właściciele często o tym zapominają, a cierpimy na tym zarówno my, jak i sam pupil. Ważne jest również, aby piesek nie był objedzony przed wizytą, stres związany z pielęgnacją może po prostu wywołać wymioty, a tego oczywiście chcemy uniknąć.

7. Co jeśli mamy wyjątkowo upartego psa, który jest agresywny podczas zabiegu lub bardzo ucieka i wyrywa się?

Osobiście jestem przeciwniczką stosowania środków farmakologicznych podczas wizyty. W takiej sytuacji zakładamy kaganiec i staramy wykonać swoją pracę. Czasami prosimy właściciela o pomoc. Najczęściej pies po pierwszej wizycie u nas docenia naszą cierpliwość, determinację i to, że nie stała mu się żadna krzywda. Na następnej wizycie jest już w takich przypadkach zdecydowanie lepiej. Nie zawsze psa da się wyprowadzić z traumy, ale da się ją złagodzić. Prosimy wtedy właściciela, aby nie przychodził raz na trzy miesiące, tylko częściej, choćby na samą kąpiel. Pies zdecydowanie lepiej znosi zabiegi pielęgnacyjne, jeśli się przyzwyczai do nas.

8. Czy usługa farbowania  śmierci również jest popularna?

Tak, wykonuje się ją w salonach specjalnie przeznaczonymi preparatami do farbowania psiego włosa, które nie podrażniają skóry naszych czworonogów. Jednak, czy nasze psiaki nie są piękne z natury?

9. Czy psi fryzjer jest w stanie zaradzić problemowi zabarwiania się sierści wokół oczu?

Podstawą jest oczywiście konsultacja z weterynarzem, sama mam Maltańczyka, który miał przebarwienia wokół oczu. Po wizycie u weterynarza okazało się, że kanaliki łzowe są drożne a oczy zdrowe. Wypróbowałam wiele preparatów ale nadal nic nie pomagało. Zauważyłam także, że piesek po zjedzeniu kurczaka bardzo się drapie, całkowicie wyeliminowałam go wtedy z jej diety. Wreszcie skończyły się nasze problemy z przebarwieniami, przyczyną była po prostu alergia pokarmowa.

10. Czy można być obecnym przy pupilu podczas zabiegów?

Oczywiście, że tak chociaż każdy psi fryzjer wie, że sam głos właściciela rozprasza psa na stole, a my jak wiadomo mamy w ręce ostre nożyczki więc nie jest to idealna sytuacja. Najlepiej jest gdy pies od szczeniaka wie, że zostaje sam z nami, a jego właściciel po skończonej pielęgnacji po niego wróci.

11. Jakie zabiegi wykonuje psi fryzjer?

Głównie oczywiście strzyżemy, ale także obcinamy pazurki, czyścimy uszy, wyczesujemy, trymujemy. Wykonujemy także kąpiele zalecane przez weterynarzy przy problemach skórnych.


Wybrane dla Ciebie

Przyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****

„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.

czytaj

„Myślenie o niewidomych kotach jest obarczone wieloma stereotypami”. Rozmowa z Joanną Piotrowską, prezeską Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”

„Na co dzień nie myśli się o niewidomych kotach. A nawet jeśli, to jest to obarczone potworną liczbą stereotypów. Każda taka rozmowa jak nasza, jest okazją do zmiany nastawiania do „ślepaczków” – mówi Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”, laureatka plebiscytu „Kociarz Roku”.

czytaj

Szczęście na 3 łapkach

Dziś pragniemy przedstawić Państwu niezwykłą historię Chrupka, niepełnosprawnego psa na trzech łapakach. Historia Chrupka przypomina nam, że w życiu nie chodzi o to, ile masz łap, ale o to, ile masz do zaoferowania swojemu właścicielowi i światu. W rozmowie z jego opiekunem poznamy historię Chrupka, jego codzienne wyzwania i sukcesy, a także to, jak jego obecność wpłynęła na życie jego rodziny i otoczenia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu o miłości, determinacji i wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

czytaj

„Dzięki nim dom tętni życiem” – wesoła ferajna Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz, z wykształcenia prawniczka. Ceniona projektantka mody kobiecej, która zdobyła popularność dzięki swoim unikalnym i luksusowym kolekcjom. Jej marka – La Mania jest jedną z najbardziej znanych polskich marek modowych na rynku międzynarodowym. Oferuje kolekcje, które cechują się wyrafinowanym stylem, doskonałym krojem, wysokiej jakości materiałami oraz dbałością o detale. Była jurorka polskiej edycji programu Project Runway.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz