
Święta z pupilem – jak nie narażać zwierząt na stres podczas rodzinnych świąt?
Czas czytania: 4 min
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ŚWIĄT Z PUPILEM?
Święta to także czas, kiedy w domu robi się tłoczno i głośno. Czasami zapominamy o tym, że rzeczy oczywiste dla nas nie muszą być oczywiste dla naszych zwierząt i często nie są. Świąteczny czas jest dość trudny dla wielu pupili. W domu pojawiają się nowi ludzie, nowe zapachy, często dzieci, które zrobią wszystko, aby pogłaskać zwierzaka. Zwierzęta mogą czuć się z tego powodu zakłopotane, a nawet odczuwać stres. Jak sprawić, aby ten świąteczny czas był jak najmniej stresujący dla naszych pupili?
Aby ten świąteczny i radosny czas był wspaniały dla wszystkich, a przede wszystkim pupili warto się odpowiednio przygotować. O ile psy dość często lubią wizyty gości (należy pamiętać, że nie każdy pies lubi witać się z gośćmi), o tyle koty niespecjalnie lubią, kiedy robi się tłoczno.
Przede wszystkim należy uświadomić gości, że w domu znajduje się zwierzę, które ma prawo czuć się swobodnie. Nie każdy musi głaskać pupila. Wyobraźmy sobie, że w domu znajduje się 20 osób i każdy chciałby pogłaskać, np. psa. Zastanówmy się, czy na miejscu tego psa chcielibyśmy być głaskani aż przez 20 osób.
Może to być bardzo frustrujące dla zwierzęcia, przez co będzie doczuwało znaczny dyskomfort. Oczywiście są zwierzęta, które lubią być głaskane i same będą zaczepiać domowników do zabawy. Nie zmuszajmy zwierzęcia do kontaktu, to bardzo mocno stresuje. Jeśli zwierzę nie wyraża chęci to po prostu to uszanujmy.


PRZYGOTUJ PUPILOWI SCHRONIENIE
Warto przygotować także wygodne posłanie, miskę z wodą (w przypadku kota także należy pamiętać o kuwecie), najlepiej w osobnym pomieszczeniu. Drzwi do takiego pomieszczenia powinny być otwarte, aby zwierzę w każdej chwili, kiedy będzie potrzebowało, mogło odizolować się i odpocząć.
Takie miejsce warto przygotować odpowiednio wcześniej, aby zwierzę mogło się z nim wcześniej oswoić. Śpiewanie kolęd i głośne rozmowy mogą być zwyczajnie męczące dla naszych pupili, więc należy zapewnić im miejsce, w którym będą mogły się zrelaksować.
Należy też wspomnieć gościom, aby nie męczyli zwierząt. Jeśli pupile nie mają ochoty na zabawę i głaskanie to należy to uszanować. To zwierzę decyduje, kiedy i czy w ogóle chce kontaktu z człowiekiem. Zdarza się, że goście wchodzą do pokoju (najlepiej, aby nie wchodzili i warto o tym im wspomnieć), w którym zwierzę odpoczywa i próbują zachęcić je do zabawy.
Warto zapewnić zwierzęciu swego rodzaju azyl, aby mogło się schować. Tu szczególnie należy zwracać uwagę na dzieci. Zwierzęta to żywe istoty, nie lubią być ciągane i noszone. Dzieci często są dość nachalne wobec zwierząt, chcą się z nimi cały czas przytulać, zdarza się, że ciągną je za ogon lub uszy. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci w ogóle mają nie mieć kontaktu ze zwierzętami.
Należy pamiętać, aby po pierwsze nie zostawiać dzieci ze zwierzętami bez nadzoru a po drugie monitorować ich interakcje ze zwierzętami. Warto wyjaśnić i pokazać dzieciom jak obchodzić się ze zwierzętami. Kotu z kolei należy zapewnić odpowiednią liczbę kryjówek, z których będzie mógł obserwować przybyłych gości.
WYJAZD Z PUPILEM NA ŚWIĘTA
Jeśli z kolei wyjeżdżamy na święta do innego domu i decydujemy się zabrać ze sobą zwierzę to także należy zapewnić mu na miejscu komfortowe warunki, w tym pomieszczenie, w którym będzie mogło odpoczywać. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzaka (zwłaszcza kota) w znanym miejscu, czyli w domu i zatrudnienie profesjonalnego petsittera, który zadba o zwierzę podczas naszej nieobecności.
Warto rozważyć także zastosowanie feromonów uspokajających, które mogą być pomocne w sytuacji stresowej. Feromony pomagają rozluźnić się i czuć komfortowo. Dobrze podłączyć dyfuzor w pomieszczeniu, w którym zwierzę będzie przebywało większość czasu i zrobić to odpowiednio wcześniej.

W świątecznych przygotowaniach nie zapominajmy więc o naszych zwierzakach i zapewnijmy im jak najlepsze warunki do spędzenia tych kilku dni w odpowiedniej atmosferze.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj