Udar cieplny

Udar cieplny powstaje, kiedy zwierzę przyjmuje z otoczenia więcej ciepła, niż jest w stanie oddać, w wyniku czego jego ciepłota wewnętrzna ciała wzrasta do ponad 40°C. Szczególne niebezpieczeństwo wystąpienia udaru cieplnego ma więc miejsce w czasie upałów. Pierwsze oznaki udaru mogą nie być charakterystyczne dla właściciela, jednak bardzo ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, gdyż nieleczony udar, lub jego zbyt późne zdiagnozowanie może skutkować rozległym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.
AUTOR: Maja Jerzewska

Dlaczego dzieje się tak, że zwierzę nie może się schłodzić? Ma to związek z jego mechanizmami termoregulacyjnymi. Ponieważ psy i koty pocą się tylko przez opuszki łap, mechanizmami termoregulacyjnymi, które dużo wydajniej im służą są parowanie wody z powierzchni błon śluzowych (dlatego psy zieją) oraz oddawanie ciepła z rozszerzonych naczyń krwionośnych. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy z powodu wysokiej temperatury, mechanizmy te stają się niewystarczające.
Na wystąpienie udaru cieplnego szczególnie narażone są psy dużych ras, otyłe, te, które mają za sobą epizody udarów cieplnych, oraz te cierpiące na choroby, które dodatkowo mogą utrudniać oddychanie, jak na przykład porażenie krtani, zapaść tchawicy lub psy ras brachycefalicznych (czyli te o krótkich kufach).

Udar cieplny postępuje szybko, im mniej wentylowane i bardziej wilgotne środowisko, tym gorzej. Koronnym przykładem są psy zamknięte w rozgrzanych samochodach. W upalny dzień wnętrze samochodu rozgrzewa się do około 50°C już w 20 minut! W takich warunkach śmierć zwierzęcia może wystąpić nawet w ciągu godziny.

Jak więc rozpoznać objawy udaru cieplnego? Jeżeli mamy ciepły dzień (często to nie muszą być nawet upały błagające o pomstę do nieba,  nawet temperatury rzędu 25°C i powyżej mogą być niebezpieczne!), naszą uwagę powinny zwrócić objawy takie jak:
-intensywne dyszenie,
-omdlenie/zaleganie na podłodze i brak chęci wstawania,
-ogólne osłabienie,
-nadmierne ślinienie,
-wymioty, biegunka.
Mniej powszechnymi objawami, które mogą wystąpić, są drgawki, drżenie mięśni, zmienione, dziwne zachowanie, obecność krwi w moczu, krwotok z nosa, obrzęk języka czy nadmierna wokalizacja.

W przypadku kiedy zaobserwujesz wymienione objawy u swojego zwierzęcia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. Dlaczego nie wystarczy tylko przeniesienie zwierzaka w chłodniejsze miejsce?
Ponieważ z powodu wysokiej temperatury otoczenia, obwodowe naczynia krwionośne zwierzęcia są znacznie rozszerzone, te zaopatrujące ważne narządy wewnętrzne zwężają się, tak aby umożliwić krwi jednolity przepływ i nie doprowadzić do wstrząsu. W wyniku tego mechanizmu kompensacyjnego, narządy wewnętrzne nie są wystarczająco zaopatrywane w krew, a co za tym idzie, w tlen. W wyniku tego bardzo łatwo może dojść do trwałego i poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego konieczna jest wizyta lekarska, aby ocenić skalę problemu, ustabilizować zwierzę oraz monitorować jego stan.

Uwaga, jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak może mieć udar, bezwzględnie zakazana jest zimna kąpiel czy okładanie go lodem! To spowoduje obkurczenie najbardziej zewnętrznych naczyń krwionośnych, a zarazem znacznie zmniejszy powierzchnię, przez którą powinno zostać oddawane ciepło. Zwierzę należy schładzać stopniowo, najlepiej pod opieką lekarza.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz