Udar cieplny

Udar cieplny powstaje, kiedy zwierzę przyjmuje z otoczenia więcej ciepła, niż jest w stanie oddać, w wyniku czego jego ciepłota wewnętrzna ciała wzrasta do ponad 40°C. Szczególne niebezpieczeństwo wystąpienia udaru cieplnego ma więc miejsce w czasie upałów. Pierwsze oznaki udaru mogą nie być charakterystyczne dla właściciela, jednak bardzo ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, gdyż nieleczony udar, lub jego zbyt późne zdiagnozowanie może skutkować rozległym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.
AUTOR: Maja Jerzewska

Czas czytania: 3 min

Dlaczego dzieje się tak, że zwierzę nie może się schłodzić? Ma to związek z jego mechanizmami termoregulacyjnymi. Ponieważ psy i koty pocą się tylko przez opuszki łap, mechanizmami termoregulacyjnymi, które dużo wydajniej im służą są parowanie wody z powierzchni błon śluzowych (dlatego psy zieją) oraz oddawanie ciepła z rozszerzonych naczyń krwionośnych. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy z powodu wysokiej temperatury, mechanizmy te stają się niewystarczające.
Na wystąpienie udaru cieplnego szczególnie narażone są psy dużych ras, otyłe, te, które mają za sobą epizody udarów cieplnych, oraz te cierpiące na choroby, które dodatkowo mogą utrudniać oddychanie, jak na przykład porażenie krtani, zapaść tchawicy lub psy ras brachycefalicznych (czyli te o krótkich kufach).

Udar cieplny postępuje szybko, im mniej wentylowane i bardziej wilgotne środowisko, tym gorzej. Koronnym przykładem są psy zamknięte w rozgrzanych samochodach. W upalny dzień wnętrze samochodu rozgrzewa się do około 50°C już w 20 minut! W takich warunkach śmierć zwierzęcia może wystąpić nawet w ciągu godziny.

Jak więc rozpoznać objawy udaru cieplnego? Jeżeli mamy ciepły dzień (często to nie muszą być nawet upały błagające o pomstę do nieba,  nawet temperatury rzędu 25°C i powyżej mogą być niebezpieczne!), naszą uwagę powinny zwrócić objawy takie jak:
-intensywne dyszenie,
-omdlenie/zaleganie na podłodze i brak chęci wstawania,
-ogólne osłabienie,
-nadmierne ślinienie,
-wymioty, biegunka.
Mniej powszechnymi objawami, które mogą wystąpić, są drgawki, drżenie mięśni, zmienione, dziwne zachowanie, obecność krwi w moczu, krwotok z nosa, obrzęk języka czy nadmierna wokalizacja.

W przypadku kiedy zaobserwujesz wymienione objawy u swojego zwierzęcia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. Dlaczego nie wystarczy tylko przeniesienie zwierzaka w chłodniejsze miejsce?
Ponieważ z powodu wysokiej temperatury otoczenia, obwodowe naczynia krwionośne zwierzęcia są znacznie rozszerzone, te zaopatrujące ważne narządy wewnętrzne zwężają się, tak aby umożliwić krwi jednolity przepływ i nie doprowadzić do wstrząsu. W wyniku tego mechanizmu kompensacyjnego, narządy wewnętrzne nie są wystarczająco zaopatrywane w krew, a co za tym idzie, w tlen. W wyniku tego bardzo łatwo może dojść do trwałego i poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego konieczna jest wizyta lekarska, aby ocenić skalę problemu, ustabilizować zwierzę oraz monitorować jego stan.

Uwaga, jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak może mieć udar, bezwzględnie zakazana jest zimna kąpiel czy okładanie go lodem! To spowoduje obkurczenie najbardziej zewnętrznych naczyń krwionośnych, a zarazem znacznie zmniejszy powierzchnię, przez którą powinno zostać oddawane ciepło. Zwierzę należy schładzać stopniowo, najlepiej pod opieką lekarza.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz