
Udar cieplny
Czas czytania: 3 min

Dlaczego dzieje się tak, że zwierzę nie może się schłodzić? Ma to związek z jego mechanizmami termoregulacyjnymi. Ponieważ psy i koty pocą się tylko przez opuszki łap, mechanizmami termoregulacyjnymi, które dużo wydajniej im służą są parowanie wody z powierzchni błon śluzowych (dlatego psy zieją) oraz oddawanie ciepła z rozszerzonych naczyń krwionośnych. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy z powodu wysokiej temperatury, mechanizmy te stają się niewystarczające.
Na wystąpienie udaru cieplnego szczególnie narażone są psy dużych ras, otyłe, te, które mają za sobą epizody udarów cieplnych, oraz te cierpiące na choroby, które dodatkowo mogą utrudniać oddychanie, jak na przykład porażenie krtani, zapaść tchawicy lub psy ras brachycefalicznych (czyli te o krótkich kufach).
Udar cieplny postępuje szybko, im mniej wentylowane i bardziej wilgotne środowisko, tym gorzej. Koronnym przykładem są psy zamknięte w rozgrzanych samochodach. W upalny dzień wnętrze samochodu rozgrzewa się do około 50°C już w 20 minut! W takich warunkach śmierć zwierzęcia może wystąpić nawet w ciągu godziny.
Jak więc rozpoznać objawy udaru cieplnego? Jeżeli mamy ciepły dzień (często to nie muszą być nawet upały błagające o pomstę do nieba, nawet temperatury rzędu 25°C i powyżej mogą być niebezpieczne!), naszą uwagę powinny zwrócić objawy takie jak:
-intensywne dyszenie,
-omdlenie/zaleganie na podłodze i brak chęci wstawania,
-ogólne osłabienie,
-nadmierne ślinienie,
-wymioty, biegunka.
Mniej powszechnymi objawami, które mogą wystąpić, są drgawki, drżenie mięśni, zmienione, dziwne zachowanie, obecność krwi w moczu, krwotok z nosa, obrzęk języka czy nadmierna wokalizacja.

W przypadku kiedy zaobserwujesz wymienione objawy u swojego zwierzęcia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. Dlaczego nie wystarczy tylko przeniesienie zwierzaka w chłodniejsze miejsce?
Ponieważ z powodu wysokiej temperatury otoczenia, obwodowe naczynia krwionośne zwierzęcia są znacznie rozszerzone, te zaopatrujące ważne narządy wewnętrzne zwężają się, tak aby umożliwić krwi jednolity przepływ i nie doprowadzić do wstrząsu. W wyniku tego mechanizmu kompensacyjnego, narządy wewnętrzne nie są wystarczająco zaopatrywane w krew, a co za tym idzie, w tlen. W wyniku tego bardzo łatwo może dojść do trwałego i poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego konieczna jest wizyta lekarska, aby ocenić skalę problemu, ustabilizować zwierzę oraz monitorować jego stan.
Uwaga, jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak może mieć udar, bezwzględnie zakazana jest zimna kąpiel czy okładanie go lodem! To spowoduje obkurczenie najbardziej zewnętrznych naczyń krwionośnych, a zarazem znacznie zmniejszy powierzchnię, przez którą powinno zostać oddawane ciepło. Zwierzę należy schładzać stopniowo, najlepiej pod opieką lekarza.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj