Uszy i nosy – o nie też trzeba dbać! Jak utrzymać higienę tych miejsc?

Uszy i nosy – o nie też trzeba dbać! Jak utrzymać higienę tych miejsc? Słuch i węch to szczególne zmysły u naszych czworonogów. Weźmy pod lupę słuch psów - jest lepszy od naszego ludzkiego o prawie cztery razy a to oznacza, że są w stanie wychwycić w otoczeniu znacznie więcej dźwięków niż my. Ale oprócz tego pełnią jeszcze jedną ważną funkcję jaką jest komunikacja. Spoglądając na ich uszy w pobliżu innych ludzi czy zwierząt możemy zaobserwować czy nasz psiak jest podekscytowany czy może zdenerwowany. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku machania ogonem.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 6 min

A co z węchem? To dzięki niemu psy oddychają i eksplorują teren zbierając różne informacje. Nie zawsze doceniamy ich niesamowite zdolności tropienia podczas zwykłych spacerów ale właśnie na tym polega praca wielu psów pracujących. Są w stanie nie tylko odnaleźć ludzi ale i różne podejrzane substancje. Ciekawostką jest fakt, że psi nos jest porównywany do odcisków naszych palców. Tak samo jak każdy człowiek ma inne linie papilarne tak samo jest i w przypadku psów, to coś co sprawia, że każdy jest inny i nie do podrobienia.

USZY

Uszy to takie nie pozorne miejsce, które na pierwszy rzut oka nie powinno sprawiać pupilowi żadnych problemów zdrowotnych. Wiele osób żyje w takim przekonaniu zaniedbując częste kontrole i lekceważąc drobne objawy, które kiedyś w końcu dają się we znaki. A przecież psiak tak samo jak i my może nabawić się stanu zapalnego, może nawet stracić słuch. Nikogo na pewno nie zdziwi fakt, że uszy psów znacznie różnią się od naszych. Widać to nie tylko na pierwszy rzut oka przez to, że są bardziej oklapnięte i pokryte sierścią ich budowa jest po prostu zupełnie inna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Kontrola psich uszu powinna przebiec bardzo szybko i sprawnie jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie. Nie róbmy tego na siłę jeśli psiak nie jest w najlepszym nastroju. Najlepszą chwilą do tego może okazać się kąpiel albo po prostu wtedy gdy wyleguje się na kanapie. Wtedy sprawimy, że ta czynność nie będzie kojarzyła mu się z czymś nagłym i nie przyjemnym a wręcz z czymś naturalnym i relaksującym. Wszystko dzięki temu, że psie uszy są wypełnione zakończeniami nerwowymi. Masaż a nawet zwykły dotyk uwalnia endorfiny a nasze pupile nie mogą oprzeć się takim pieszczotom.

Jak wyczyścić psie ucho? Po prostu odchylamy je a nadmierną ilość woskowiny z ucha zewnętrznego usuwamy za pomocą patyczków przeznaczonych dla zwierząt. Do tego zadania zawsze przyda się także sprawdzony preparat do przemywania ucha. Choć takie głównie mają działanie pielęgnacyjne – ważne jest to aby użyć dosłownie kilka kropel. Zbyt mokre ucho lub czyszczone zbyt często będzie prowadzić do infekcji. Jeśli akurat nie mamy pod ręką takich preparatów to klasycznie sprawdzą się nawilżane chusteczki o naturalnym składzie lub waciki i sól fizjologiczna.

Ucho czyścimy wtedy gdy wymaga tego sytuacja, u zdrowego psiaka nie powinno być powodów do tego by robić to częściej niż raz w tygodniu.

UWAGA – Coś czego na pewno pod żadnym pozorem nie wolno nam używać to preparaty przeznaczone dla ludzi, woda utleniona i spirytus!

Inną sprawą natomiast jest dbanie o wentylację ucha. Niektóre rasy psów mają sierść także i wewnątrz nich, którą trzeba regularnie wyrywać lub przycinać. A jeszcze inne mają uszy dosyć sporych rozmiarów. Te przysłaniają wejście do kanałów słuchowych przez co wentylacja jest znacznie utrudniona. Są to między innymi bassety, spaniele i jamniki. Takie zaniedbane zakamarki są idealnym miejscem do tworzenia się różnego rodzaju infekcji i zakażeń.

Bez względu na wiek i rasę psa, psie ucho powinno być suche i bladoróżowe. Nie powinno boleć gdy je dotykamy. Zapach w tej kwestii też jest bardzo ważny, ponieważ każda nieprzyjemna woń z tych okolic może oznaczać kłopoty. Do innych niepokojących objawów należą – nadmierna wydzielina z ucha, częste drapanie uszu, zaczerwienienie, opuchlizna, krwiaki na małżowinie usznej, podwyższona temperatura ucha, potrząsanie głową a także ocieranie nią o różne przedmioty. Jednak takie objawy to nie zawsze infekcja. Zdarza się, że są to oznaki różnych chorób jak na przykład problemy z tarczycą, guzy nowotworowe lub alergia. Ale czasami też okazuje się, że to ma związek z pasożytami lub w uchu zalega jakieś ciało obce, które trzeba usunąć u lekarza weterynarii.


NOS

Nos to miejsce, które często jako pierwsze alarmuje nas, że z naszym psiakiem dzieje się coś niedobrego. Z tego powodu, że jest szczególnie wrażliwy i łatwo reaguje na zmiany jakie pojawiają się w organizmie. Dlatego też warto sprawdzać czy nie jest on suchy i popękany. Zdrowy nos to mokry nos a dokładniej wilgotny i zimny ale ciepły nie zawsze będzie oznaczał chorobę. Wszystko zależy od miejsca i temperatury, jeśli jest ciepło lub pies śpi to całkiem naturalne, że wyschnie. Zatem nie ma potrzeb do paniki ale ostrożności nigdy za wiele bowiem suchy nos może oznaczać odwodnienie. Jeśli natomiast takie sytuacje mają miejsce już długi czas i pojawia się wysoka temperatura to znak, że trzeba pilnie udać się do lekarza weterynarii. Zwykle temperatura ciała psa wynosi między 38 a 39 stopni, wyższa może oznaczać infekcję. Innymi niepokojącymi objawami mogą okazać się – utrata pigmentacji i zaczerwienienie wokół nosa, nietypowa wydzielina, apatia, duszności, biegunka. Jakie choroby mają związek z nosem, który jest suchy? Od przeziębienia po alergię i problemy skórne. Także zapalenie zatok, niedrożność kanalików nosowych i obecność pasożytów w organizmie. Typowa choroba nosa to hiperkeratoza, która powoduje rogowacenie naskórka. Może pojawiać się za sprawą chorób autoimmunologicznych, niedoborów w diecie psa, wieku a także za sprawą genów. Choroba ta dotyka również psich łap i krawędzi uszu ponieważ duża ilość kreatyny zarówno na nosie jak i poduszkach powoduje stwardnienie a następnie pęknięcia skóry. Jeśli zaniedbamy pupila to choroba będzie wciąż postępować doprowadzając do coraz większego bólu, problemów z poruszaniem się a także z węszeniem.

Oczywistą sprawą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego smarujmy i nawilżajmy psie noski. Na rynku zoologicznym aż roi się od naturalnych preparatów, które odpowiednio zadbają o te szczególne miejsce. Są to zarówno kremy jak i pomady w sztyfcie. Jeśli chcemy pilnie zaopatrzyć się w coś takiego to na pewno przydatna okaże się maść z witaminą A dostępna w aptekach.

Wybrane dla Ciebie

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz