Wiosenne porządki w ogrodzie – jak przygotować oczko wodne do sezonu

Określenie wiosenne porządki zna chyba każdy z nas. Po zimie natura budzi się do życia, a co za tym idzie i w naszych ogrodach nastają spore zmiany. Chcąc cieszyć się ładnym widokiem za oknem musimy zakasać rękawy i przygotować ogród do nowego sezonu. Kiedy temperatura osiągnie na dobre plusowe wartości możemy zacząć też prace z naszym oczkiem wodnym.
AUTOR: Jakub Golczyk

Panie Jakubie zajmuje się Pan oczkami wodnymi już od długiego czasu, kiedy założył Pan pierwsze oczko?

Pierwsze oczko wodne założyłem na początku lat 90-tych, z materiałów, które w tamtym czasie były dostępne. Obsada oczka, to rozmaite odmiany ryb jeziornych, oraz ozdobne karasie i oczywiście dużo roślinności strefy brzegowej i dennej. W miarę ubiegającego czasu w moim oczku, pływały już nasze rodzime karpie koi tzw. Euro koi.

W Pana oczku możemy odszukać wyjątkową odmianę ryb, co to za ryba?

Tak to prawda, z biegiem czasu udoskonalałem swoje oczko wodne, jednak czegoś mi brakowało, przede wszystkim jakości ryb. Teraz już od 12lat jestem właścicielami oryginalnych Japońskich Koi. Na dzień dzisiejszy moje oczko po wielu poprawkach, ma bardzo małą ilość roślin wodnych. Zawodowo zajmuje się sprowadzaniem oryginalnych karpi koi z Japonii, oraz prowadzę sklep związany z oczkami wodnymi.

Czy zainteresowanie oczkami wodnymi jest w Polsce duże?

Tak, ludzie coraz chętniej zakładają w swoim ogrodzie oczko wodne. Łatwy dostęp do Internetu pozwala teraz na próbę rozpoczęcia założenia takiego akwenu krok po kroku na własną rękę. Na rynku jest wiele dostępnych produktów dedykowanych właśnie dla oczka wodnego, do pielęgnacji roślin, akcesoria takie jak filtry, pompy a także pokarm dla ryb.

Przyszedł czas na wiosenne porządki, czy to już pora na przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu?

Pierwsze przygotowania trzeba zacząć już jesienią. Oczko wodne musimy wtedy zabezpieczyć przed opadającymi z drzew i krzewów liśćmi, rozciągając nad powierzchnią specjalne siatki. Wycinamy obumarłe liście roślin wodnych, lecz możemy zostawić rośliny szuwarowe takie jak trzciny, pałki wodne, które będą umożliwiały nam dopływ tlenu i wymianę gazową. Jeżeli mamy zbyt dużą ilość zalegającego mułu na dnie to też systematycznie próbujemy się go pozbyć. Ograniczamy karmienie ryb, i podajemy im pokarmy do niskich temperatur, są to pokarmy typu Wheat Germ z niską zawartością białka, bogate w kiełki pszenicy i czosnek, tak abyśmy mogli wzmocnić rybki przed zimą.

Pierwsze przygotowania trzeba zacząć już jesienią. Oczko wodne musimy wtedy zabezpieczyć przed opadającymi z drzew i krzewów liśćmi, rozciągając nad powierzchnią specjalne siatki.

Jak zabezpieczyć oczko przed zamarznięciem?

Zabezpieczamy oczko przed zamarznięciem, przez układanie krążków styropianowych, grzałek lub napowietrzania. Trzeba jednak pamiętać, że kamienie napowietrzające nie mogą znajdować się na dnie jak to ma miejsce latem, tylko podwieszamy je około 30cm pod  powierzchnią lustra wody aby nie wychłodziło nam jej  zbyt szybko. Pamiętajmy również o odgarnianiu śniegu z tafli lodu aby promienie  słoneczne mogły przedostać się do dna. Nasi pupile, też potrzebują  słońca. Pompy wody mogą pozostać na dnie lecz musimy uważać aby nam nie zamarzły.

Co więc musimy zrobić wiosną?

Wiosną nadal podajemy rybką ten sam pokarm, aż do wyższych temperatur. Niestety nie każde osobniki mogą przetrwać zimę, więc jeśli zdarzy się martwa ryba, bądź żaba należy szybko usunąć ją z oczka wodnego, ponieważ woda pod wpływem ciepła sprawi, że ich rozkład będzie następować szybko. Musimy pamiętać również o tym aby sprawdzić wodę. Badania nie robimy tylko wiosną ale należy wykonać je też na otwarcie sezonu.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Tak jak wspominałem wcześniej muł trzeba usuwać na bieżąco. Jego zaleganie ma wpływ na wypłycanie się zbiornika a co za tym idzie rozwój glonów, które nie są pożądane w naszym oczku. Dodatkowo gazy powstające w procesach gnilnych mogą prowadzić do zatrucia wody.

Czy rośliny wymagają specjalnej pielęgnacji po zimie?

Na zimę rośliny z naszego oczka takie jak trzcina czy pałki wodne muszą zostać przycięte. Musimy jednak zrobić to tak, aby ich czubek znajdował się lekko nad poziomem wody. Wiosna to czas kiedy możemy zacząć przesadzać i sadzać nowe rośliny. Wstrzymałbym się jednak z sadzeniem roślin z gatunków tropikalnych do kwietnia/maja, ponieważ jak wiadomo i w kwietniu mogą wystąpić przymrozki.

Wybane dla Ciebie

ZWIERZĘCA RODZINA IZABELI ZEISKE

Izabela Zeiske – jedna z najbardziej lubianych bohaterek programu „Gogglebox. Przed telewizorem”, gdzie występuje wspólnie z synem Joachimem. Przepełnia ją miłość do zwierząt. Obecnie właścicielka pięciu psów i kota.

czytaj

„Nie ma świata bez zwierząt – bez nich nie istniejemy” Wywiad z Leszkiem Stankiem

Leszek Stanek – polski aktor, wokalista, muzyk, choreograf, tancerz i reżyser. W parze z Izabelą Miko zajął 3. miejsce w programie Azja Express. Prywatnie miłośnik zwierząt wspierający wiele fundacji i akcji.

czytaj

Jaka jest wasza misja? – wywiad z wolontariuszką Stowarzyszenia Psi Głos

Stowarzyszenie Psi Głos powstało, aby pomagać porzuconym i najbardziej potrzebującym zwierzętom z terenu gminy Kruszwica. Większość wolnego czasu poświęcamy naszym podopiecznym. Robimy wszystko, by czuły się bezpieczne. Pokazujemy im, że mogą jeszcze spotkać w swoim życiu kochającego człowieka. Wkładamy w to ogrom pracy i serca. Do tej pory znalazłyśmy domy dla ponad 300 porzuconych i niechcianych psów, jesteśmy też kocim głosem i walczymy z bezdomnością wśród kotów. Obecnie mamy 30 podopiecznych, 18 psów i 12 kotów- część jest w domach tymczasowych, część na przytulisku, a jeden pies w hotelu z behawiorystą.

czytaj

Od dokarmiania po Fundacje – moja droga pomocy zwierzętom

Fundacja Pets World mimo krótkiego czasu działania, może pochwalić się sukcesami. O inicjatywie jej założenia, planach i aspiracjach opowie Sara Przytulska, redaktor naczelna i prezes Fundacji Pets World.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz