Zaburzenia ruchu u świnek morskich
Czas czytania: 5 min
Z tego względu ograniczenie aktywności ruchowej u kawii jest powodem do zmartwienia. Jakie mogą być przyczyny zaburzeń ruchu u tych zwierząt?
Przyczyny zaburzeń ruchu
Przyczyny problemów z poruszaniem się u kawii domowej dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Niechęć do ruchu najczęściej spowodowana jest chorobami kończyn (przyczyny pierwotne). Do przyczyn wtórnych zalicza się zaburzenia narządów takich jak wątroba, nerki i serce. Problemy lokomotoryczne mogą powodować także zaburzenia metaboliczne, błędy żywieniowe, choroby nowotworowe, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz zatrucia (z powodu nieprawidłowego składu świeżych zielonek).
Zaburzenia związane z chorobami kończyn
Wśród przyczyn pierwotnych wymienia się głównie stany zapalne mięśni, stawów, kości i urazy. Problematyczne mogą być urazy, w wyniku których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Powstałe rany są jak otwarte drzwi dla patogenów. Częstą przyczyną zakażeń ran jest gronkowiec złocisty oraz paciorkowce.
Częstym schorzeniem u kawii domowych powodującym problemy z poruszaniem się jest pododermatitis. Jest to zapalenie skóry i tkanki podskórnej w miejscu, w którym skóra styka się z podłożem. Zapalenia stawów objawiają się kulawizną i niechęcią do ruchu. Z kolei zapalenia kości w znacznym stopniu powodują ograniczenie ruchu ze względu na bardzo dużą bolesność. W przypadku starszych kawii należy pamiętać o zapaleniu kostno-stawowym prowadzącym do choroby zwyrodnieniowej stawów. Zmiany te dotyczą często stawu skokowego, ale zmiany w obrębie innych stawów również są możliwe. Pierwsze objawy tej choroby są mało swoiste i mogą zostać przeoczone.
Zaburzenia niezwiązane bezpośrednio z chorobami kończyn
Są to zaburzenia wtórne, których powodem są inne procesy chorobowe, które toczą się w innych miejscach organizmu. Wśród nich znajdują się zaburzenia metaboliczne, choroby zakaźne, nowotwory, wady genetyczne.
- Choroby wirusowe
U kawii domowych może wystąpić paraliż, który prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Jest to niestety choroba śmiertelna. Na początku choroby kawia traci apetyt i chęci do ruchu. Finalnie pojawiają się drgawki i porażenie wiotkie. Za tą chorobę odpowiedzialny jest prawdopodobnie reowirus lub poliowirus. Objawy porażenia kończyn mogą wystąpić również w przypadku zakażenia cytomegalowirusem.
- Choroby bakteryjne
Zakażenia paciorkowcami mogą być przyczyną różnorodnych objawów ze strony nie tylko układu ruchu, ale również układów oddechowego i pokarmowego. W przypadku zaburzeń ruchu na tle zakażenia paciorkowcami u kawii domowej można zaobserwować skręt szyi i głowy, niezborność, niedowłady lub porażenia kończyn. Z kolei gronkowce poza wspominanym już wcześniej pododermatits, mogą być przyczyną zapalenia ucha środkowego, w wyniku którego mogą występować zaburzenia poruszania się.
- Choroby pasożytnicze
U świnek morskich może znaleźć się pasażer „na gapę” – Encephalitozoon cuniculi. Pasożyt ten bardzo często kojarzony jest wyłącznie z królikami. U kawii domowej, tak jak i u królików, może być przyczyną zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. U zwierzątka można wówczas zaobserwować skręt szyi, objawy przypominające padaczkę oraz niedowłady lub porażenia kończyn. Warto mieć na uwadze tego pasożyta, ponieważ stanowi on również zagrożenie dla ludzi z obniżoną odpornością.
- Zaburzenia hormonalne
Na aktywność kawii domowej wpływać mogą problemy z tarczycą i nadnerczami. W przypadku nadczynności tarczycy początkowo u kawii można zaobserwować zwiększenie aktywności ruchowej, które wraz z postępem choroby spada. Zdecydowanie ograniczenie aktywności ruchowej występuje również w przypadku nadczynności nadnerczy. W przypadku niedoczynności tarczycy kawia domowa również może wykazywać mniejsze chęci do poruszania się. Wynika to często przybierania masy przez zwierzątko w przebiegu tego schorzenia.
Podsumowanie
Przyczyn zaburzeń poruszania się u kawii domowych jest wiele. Nie wszystkie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione. Bardzo ważna jest obserwacja zwierzątka podczas jego aktywności. Jej ograniczenie, apatia, czy osowiałość są podstawą do wizyty u lekarza weterynarii i znalezienia przyczyny.
Literatura
- Kulesza J. A. (2016). Zaburzenia ruchu u kawii domowych (świnek morskich). Cz. I. Choroby kończyn. Magazyn Weterynaryjny; 2.
- Kulesza J. A. (2016). Zaburzenia ruchu u kawii domowych (świnek morskich). Cz. II. Zaburzenia lokomotoryczne. Magazyn Weterynaryjny; 4.
To też cię zainteresuje
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?
Świnka morska – co może jej dolegać i jak rozpoznać najczęstsze choroby
Wybrane dla Ciebie
Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
czytajBadania krwi u królików. Czy są konieczne?
Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?
czytajRecepta na psią długowieczność od firmy Loyal*
Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
czytajNa czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)
Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.
czytaj