
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Czas czytania: 4 min
Jak wiecie karmniki kojarzą się głównie z zimą. Tradycją jest więc dokarmianie zwierząt wolno żyjących wyłącznie w okresie, kiedy temperatury powietrza spadają poniżej zera, a na zewnątrz zalega pokrywa śnieżna. Więcej wątpliwości budzi dokarmianie wiosną czy też latem, kiedy funkcjonuje przekonanie, że dokarmiając ptaki możemy potencjalnie zakłócić czas lub trasę ich migracji.
Jednakże źródło pożywienia to tylko niewielka część powodów, dla których ptaki migrują. Ważniejszym czynnikiem jest słabnące światło dzienne, którego nie jest w stanie zastąpić żadna smaczna przekąska. W dzisiejszych czasach wpływ nas, ludzi na tereny zielone i powszechna urbanizacja sprawiły, że ptaki potrzebują naszego wsparcia przez cały rok.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Zdecydowaliście się na dokarmianie zwierząt wolno żyjących, świetnie! Ale pamiętaj – rób to mądrze i odpowiedzialnie. Przede wszystkim zapewniaj karmę wysokiej jakości. Doświadczony sprzedawca w sklepie zoologicznym z pewnością podpowie, które karmy i przysmaki nadają się do karmienia. Takie pytanie można zadać też lekarzowi weterynarii albo zapytać na forach internetowych, które zrzeszają sympatyków dokarmiania ptaków wolno żyjących.
Co najważniejsze? Nie dokarmiamy ptaków pieczywem, produktami zawierającymi sól lub innymi artykułami, które są popsute. Niestety często spotyka się karmniki, w których zalegają stare produkty pokryte pleśnią. To niezdrowe i niedopuszczalne. Wybieramy tylko te produkty, które są przeznaczone dla ptaków wolno żyjących. Aktualnie rynek zoologiczny oferuje bogaty wybór karm i przysmaków.
W okresie zimowym, czyli od pierwszych przymrozków do wiosny należy podawać ptakom mieszanki o wysokiej zawartości energii czyli tłuszczu. W sklepach zoologicznych można zakupić gotowe kule bądź bloki tłuszczowe. Wskazana jest także obecność nasion oleistych jak: słonecznik, nasiona murzynka (nigru), siemię lniane, nasiona konopi siewnych oraz orzechów czy suszonych larw owadów (mącznika). Dodatkowo można podawać suszone owoce na przykład: jarzębiny, czarnego bzu, rokitnika, irgi, dzikiej róży.
JAKA PORA DNIA JEST ODPOWIEDNIA NA KARMIENIE?
Najlepiej, aby karmnik uzupełniać rano. Ponownie może to zrobić popołudniu, ponieważ to wtedy ptaki najczęściej szukają pożywienia. Należy także pamiętać o systematyczności. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują jedzenie.
Pamiętajmy, że dokarmiając ptaki zimą, musimy pamiętać o prawidłowym usytuowaniu karmnika. Ze szczególną uwagą należy wybrać miejsce, w którym urządzimy zwierzętom ich bufet. Ważne, aby był on zamontowany wysoko, by uniemożliwić drapieżnikom dostęp do pożywienia. Karmnik powinien także posiadać zadaszenie, aby jedzenie nie zamokło.

PODSUMOWANIE
Pamiętajmy, że racjonalne dokarmianie zwierząt wolno żyjących to pewna forma ich ochrony, która daje nam możliwość obcowania z przyrodą każdego dnia. Jeśli posiadasz ogród, możesz wyposażyć go w oryginalne elementy architektoniczne jak karmniki, budki lęgowe czy budki dla owadów. Dostępność tego typu produktów na rynku jest olbrzymia. Jeśli zdecydujesz się dokarmiać ptaki, w szczególności w okresie zimowym, rób to regularnie i wykładaj karmę w tym samym miejscu.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Dokarmianie ptaków wolno żyjących
Jak zadbać o dobrostan papugi? (podcast, zdjęcia)
Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj