
Zimowe choroby zwierząt
Czas czytania: 4 min
Jeżeli wiemy, że nasz kolega jest chory, warto powstrzymać się od spotkania z nim do momentu, aż wyzdrowieje. Jeżeli wiemy, że rodzice naszego psa mieli problemy z otyłością, która sprzyja powstawaniu innych groźnych chorób, ważne jest dbanie o jego dietę i regularne badania.
Kiedy widzimy, że za oknem pada śnieg i wieje, należy się dobrze ubrać. Niektóre pory roku sprzyjają rozwijaniu się chorób bardziej niż inne. W tym artykule przedstawię najczęstsze choroby, na które są narażone zwierzęta zimą.
Zwierzęta mogą być narażone na różne choroby zimą, zależnie od gatunku, warunków środowiskowych i innych czynników. Oto kilka chorób, które są często związane z zimowym okresem i sposoby jak ich uniknąć.
Zapalenie oskrzeli i przeziębienia:
Dotyczy zwłaszcza zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Często związane z eksponowaniem się na zimne i wilgotne warunki atmosferyczne. Zapalenie oskrzeli u zwierząt, podobnie jak u ludzi, objawia się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Najczęstszymi objawami są: kaszel, trudności w oddychaniu, wydzielina z nosa, gorączka, zmiana apetytu, osłabienie.
*profilaktyka: unikanie kontaktu z chorymi osobnikami, chodzenie na spacery o porze, w której temperatura jest najwyższa, zakładanie ubranka chroniącego przed warunkami atmosferycznymi takiego jak kurtka.

Zapalenie stawów:
Zimowe warunki mogą sprzyjać występowaniu problemów ze stawami, szczególnie u starszych zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów. Najczęstszymi objawami są: ból, trudności z poruszaniem się, opuchlizna stawów, kulawizna.
*profilaktyka: w mroźne dni wychodzenie na bardzo krótkie spacery, zakładanie ciepłego ubranka.
Choroby układu oddechowego:
Na przykład zapalenie płuc czy oskrzeli. Objawami są trudności w oddychaniu, kaszel, ból.
*profilaktyka: zapewnienie ciepłego i suchego schronienia, jeżeli zwierzę przebywa na polu, wychodzenie na krótkie spacery, kiedy temperatury są bardzo niskie, ubieranie kurtek lub sweterków.
Zmiany w skórze:
Zimno i suche powietrze mogą powodować problemy skórne u niektórych zwierząt. Pęknięcia w skórze, łuszczenie się i utrata sierści to potencjalne problemy.
*profilaktyka: należy chronić skórę przed zimnem zakładając ubranka, można też stosować profilaktycznie kąpiele z użyciem nawilżających szamponów.
Choroby paznokci i poduszek:
Lodowate powierzchnie mogą prowadzić do pęknięć i urazów paznokci. Poduszki na stopach zwierząt mogą ulec poparzeniom zimnem.
*profilaktyka: można stosować specjalne buciki, chodzić na krótkie spacery, zwierzętom przebywającym na zewnątrz zapewnić suche i ciepłe schronienie.
Zatrucia substancjami chemicznymi:
Używanie soli do odśnieżania dróg może prowadzić do zatruć u zwierząt, zwłaszcza jeśli mają one dostęp do obszarów, gdzie stosowano sól.
*profilaktyka: pilnowanie swoich pupili, nie pozwalanie im chodzić bez nadzoru.

Zapalenie spojówek:
U niektórych zwierząt, zwłaszcza kotów, suche i zimne warunki mogą prowadzić do zapalenia spojówek. Objawy to zaczerwienione oczy, łzawienie, przecieranie oczu, obrzęk.
*profilaktyka: w najmroźniejsze dni nie wypuszczać zwierząt na długo na zewnątrz, można też stosować profilaktycznie krople do oczu.
Choroby przenoszone przez kleszcze:
W niektórych obszarach kleszcze mogą stanowić problem również zimą, co może zwiększać ryzyko przenoszenia chorób.
*profilaktyka: to że jest zimno może uśpić naszą czujność, nawet zimą zwierze może złapać kleszcza, należy regularnie sprawdzać skórę i robić badania.
Podsumowanie
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób, ważne jest, by zapewnić zwierzętom odpowiednią opiekę i monitorować ich stan zdrowia. Szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku dzikich zwierząt, ochrona i utrzymanie ich siedlisk naturalnych są kluczowe dla zachowania zdrowia populacji.
To też Cię zainteresuje:
Bąblowica – groźna choroba, którą możesz się zarazić od własnego psa
Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?
Koci katar – zakaźna choroba u kotów
Kawia domowa. Co może jej dolegać?
Czy pies może mieć lęk wysokości?
Jesienne i zimowe spacery z psem
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj