Złota dwunastka socjalizacji Margaret Hughes

Złota dwunastka socjalizacji Margaret Hughes ułatwia przeprowadzenie skutecznej socjalizacji u szczeniaka. Na czym polega “Złota 12”?
AUTOR: Monika Dachowska

Czas czytania: 4 min

Według niej, szczenię powinno poznać 12 różnych powierzchni, aspektów i bodźców z konkretnych kategorii w pierwszych tygodniach życia. Dzięki złotej dwunastce  psy stają się bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie w różnych sytuacjach. Doświadczenia te pomagają psom nauczyć się, że nowe sytuacje nie są niebezpieczne. Zapobiega to powstawaniu lękowych reakcji.

KIM JEST MARGARET HUGHES?

Behawiorystka i trenerka z Positive Paws Dog Training, która spopularyzowała “złotą dwunastkę” w środowisku szkoleniowym. Kładzie duży nacisk na pozytywne wzmocnienie i zrozumienie zachowań psów w kontekście społecznym. Nie jest zwolenniczką metod awersyjnych.

SOCJALIZACJA WEDŁUG ZŁOTEJ DWUNASTKI

  • Spotkania z różnymi ludźmi – zróżnicowane osoby pod względem wieku, płci, wyglądu, ubioru itp.
  • Interakcje z innymi psami –  różnej rasy, wielkości i z różnymi charakterami. Regularne spotkania z psami różnych ras pomaga nauczyć się poprawnych interakcji społecznych.
  • Zmienne powierzchnie – 12 różnych powierzchni, takich jak trawa, piasek, płytki, panele, asfalt czy sztuczna trwa.
  • Dźwięki – ruchu ulicznego, komunikacji miejskiej, odkurzacza, sprzętów kuchennych, odgłos kosiarki itd.
  • Pojazdy – spotkanie roweru, jadącego samochodu, autobusu, bryczki, osoby na hulajnodze czy deskorolce.
  • Czynności – wchodzenie do windy, pokonywanie schodów lub jazda autem.

„Złota 12” to też 12 różnych doświadczeń: wizyta u weterynarza, jazda samochodem, przejazd tramwajem czy odwiedzenie centrum handlowego. To także zabawa 12 różnymi zabawkami czy jedzenie z 12 różnych “misek” lub przedmiotów.

Złota dwunastka socjalizacji

JAK ZAPOZNAĆ SZCZENIAKA Z NOWYMI RZECZAMI?

Weźmy na tapet trawę. Wyprowadź szczenię na trawnik w parku lub w ogrodzie. Pozwól mu swobodnie chodzić, biegać i wąchać. Obserwuj jego reakcje i chwal za spokojne zachowanie. Następnie zachęć go do zabawy zabawką. Na plaży umożliw szczeniakowi eksplorację, a w kolejnym etapie zaproponuj mu kopanie w piasku lub gonienie zabawki. Podczas każdej z tych aktywności stosuj pozytywne wzmocnienie. Chwal szczenię i nagradzaj je smakołykami za spokojne i pewne zachowanie. Jeśli pies wydaje się niespokojny lub niepewny, zachowaj spokój i daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowej powierzchni.

Przed zapoznaniem szczeniaka np. z windą, upewnij się, że są w niej odpowiednie warunki, czyli nie jest przepełniona. To ważne, żeby kontrolować środowisko i nie “wrzucać” psa w tam, gdzie może poczuć się przytłoczony. Z kolei np. na plaży upewnij się, że piasek nie jest za gorący. Chodzi o to, żeby zawsze budować pozytywne doświadczenia!

Złota dwunastka socjalizacji

CZY TO ZAWSZE MUSI BYĆ 12 MIEJSC/OSÓB/PRZEDMIOTÓW?

Socjalizacja psów jest fundamentem ich prawidłowego rozwoju. Właściwie przeprowadzony proces socjalizacji zapewnia, że pies będzie pewnym siebie, zrównoważonym i dobrze przystosowanym członkiem rodziny. Ważne jest, aby socjalizacja była przeprowadzana stopniowo, w kontrolowany sposób i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb psa. Dzięki temu możemy zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi szczęśliwe i zdrowe życie.

Oczywiście niekoniecznie trzeba zapoznać psa np. z 12 różnymi powierzchniami – wystarczy, że będzie to kilka różnych miejsc, które pozwolą poznać mu różnorodne powierzchnie. “12” jest tylko symbolem, sugerującym, żeby zapewnić czworonogowi różnorodne bodźce w czasie socjalizacji. Proces socjalizacji, zgodnie z teorią Margaret Hughes, wzmacnia więź między psem a jego właścicielem. Wspólne przeżywanie nowych doświadczeń i pozytywne wzmacnianie pomagają budować zaufanie i zrozumienie między człowiekiem a psem.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zachowania agresywne u psów

Jak pracować z psem lękliwym?

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

O szczeniakach spod klosza – błędy w socjalizacji

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Agresja u psów – fakty i mity. Rozmowa z zoopsycholożką i trenerką psów Dominiką Iwanek (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz