Zwierzęta albinosy – przyczyny, ciekawostki, opieka

Albinizm, często postrzegany jako cecha nadająca zwierzęciu uroku, jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Albinosy mają białą sierść, różowy nos oraz jasne oczy, których dokładny kolor zależy od gatunku.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

Jakie czynniki powodują albinizm i na co należy zwrócić uwagę opiekując się zwierzęciem nim dotkniętym?

PRZYCZYNY ALBINIZMU

Kolor skóry, włosów czy oczu zależy od ilości i rodzaju barwnika – melaniny. Albinizm jest spowodowany niedoborem enzymu tyrozynazy, niezbędnego do przekształcenia tyrozyny w prekursor melaniny. Osoby dotknięte tą wadą posiadają melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę, ale jej powstanie jest niemożliwe. Gen warunkujący albinizm, zwierzę dziedziczy autosomalnie recesywnie, czyli nie jest związany z płcią. Wystarczy, że rodzice danego zwierzęcia będą jedynie bezobjawowymi nosicielami tej mutacji, żeby potomstwo urodziło się albinotyczne.

DIAGNOZOWANIE ALBINIZMU

Nie każde białe zwierzę z jasnymi oczami choruje na albinizm. Obecność tego schorzenia mogą potwierdzić testy genetyczne, wykrywające zmutowane geny. U niektórych gatunków, takich jak kawie domowe czy konie, albinizm nie występuje. Ciemny nos u białego psa czy kota oznacza, że nie jest ono albinosem.

ALBINIZM A CHOROBY SKÓRY

Melanina chroni jądro komórki przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, więc jej brak może być przyczyną poważnych problemów. Albinosy są z tego powodu szczególnie narażone na poparzenie słoneczne. Inną, poważniejszą dolegliwością, są nowotwory skóry – głównie czerniak. U kotów często spotyka się raka płaskonabłonkowego, który pojawia się głównie na brzegach uszu i nosie.

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ BIAŁEGO PUPILA?

Będąc opiekunami zwierzęcia albinistycznego, powinniśmy zwracać uwagę na czas, jaki spędza ono na słońcu. Wystawianie go na działanie promieniowania znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Najlepiej jest też nie strzyc psów albinosów, ponieważ futro zmniejsza ilość promieniowania docierającą do skóry. Należy rozważyć również używanie specjalnych kremów z filtrem UV przeznaczonych dla psów.

OCZY ALBINOSÓW

Oczom zwierząt albinotycznych brakuje naturalnej ochrony zapewnianej przez melaninę. Promienie przenikają przez tęczówkę bez przeszkód i docierają do receptorów w tylnej części oka. Z tego powodu pozbawione melaniny zwierzęta są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne. Zwierzę może często mrużyć oczy i unikać jasnych miejsc, bo przebywanie w nich wiąże się u niego z dyskomfortem. Na rynku istnieją specjalne okulary przeciwsłoneczne dla psów, które zapobiegają uszkodzeniom wzroku. U mniejszych zwierząt pogorszone widzenie objawia się kiwaniem głową, to tak zwane skanowanie. Są to ruchy głową na boki, dzięki którym zwierzę wyostrza widziany obraz. Najczęściej dotyczy to szczurów – albinosów oraz królików z różowymi oczami.

Zwierzęta albinosy

ALBINOS, ZWIERZĘ CHORE CZY PO PROSTU BIAŁE?

Białe futro i czerwone oczy mogą być zwyczajnym rodzajem umaszczenia zwierzęcia, jeśli występują naturalnie u danego gatunku. Inną przyczyną całkowitego białego ubarwienia bywa też syndrom tzw. lethal white (z angielskiego „śmiertelna biel”). Występuje on po skrzyżowaniu psów, koni czy świnek morskich z niektórymi rodzajami umaszczenia. Geny warunkujące umaszczenie merle u psów nie powodują problemów, o ile występują pojedynczo.

Po skrzyżowaniu dwóch psów z tym umaszczeniem możemy otrzymać szczenię z kopiami genu merle od obu rodziców, co niesie za sobą przykre konsekwencje. Szczeniak „double merle” będzie w większości biały, z niebieskimi oczami. Najczęściej są one głuche i niewidome. Większość zwierząt z syndromem lethal white umiera młodo, zmagają się one z obniżoną odpornością, zatrzymaniem wzrostu, problemami ze słuchem, małooczem, alergiami i wypadaniem zębów.

ALBINIZM A LEUCYZM

Leucyzm bywa mylony z albinizmem, mimo że te schorzenia różnią się przyczyną i objawami. U osobników dotkniętych leucyzmem zaburzone jest tworzenie melanocytów i ich rozmieszczanie. Takie zwierzęta mogą mieć jedynie białe plamy na normalnie wybarwionym futrze i kolorowe oczy. Wada ta ma swój początek w pierwszych etapach życia płodowego.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC myszy

Problemy skórne u psów

Choroby odzwierzęce. Fakty i mity

Co Twój chomik próbuje Ci przekazać?

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Świnka morska. Co jej może dolegać? Jak rozpoznać najczęstsze choroby?

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz